AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinlik kuchayishi, shuningdek, Yaman hutiylarining Saudiya Arabistoniga qarshi dengiz blokadasi e’lon qilishi neft va benzin narxlarining oshishiga sabab bo‘ldi.
Brent neftining bir barreli 91,42 dollargacha ko‘tarildi, keyin 88,04 dollarga tushdi. AQShning West Texas Intermediate (WTI) nefti esa 85,39 dollargacha yetib, so‘ng 82,29 dollarga qaytdi.
AQSh-Eron sulhining buzilishi, jahon neft ta’minotining taxminan 20 foizi o‘tadigan strategik ahamiyatga ega Hormuz bo‘g‘ozi orqali tankerlar harakatiga oid xavotirlarni kuchaytirdi.
Eron, agar AQSh Eron energetika infratuzilmasiga hujumlarini davom ettirsa, Yamandagi hutiylar ittifoqchilariga Qizil dengizdagi yuk tashish yo‘nalishini yopish uchun bosim o‘tkazmoqda.
AQSh iste’molchilari ham narx oshishini his qilmoqda. Amerika Avtomobil Assotsiatsiyasi (AAA) ma’lumotlariga ko‘ra, bir gallon benzin o‘rtacha narxi 4,00 dollardan oshdi, bir hafta oldin bu ko‘rsatkich 3,87 dollar edi.
Narxlarning oshishi, iste’mol inflyatsiyasi oylik 0,4 foizga pasaygani haqidagi hisobotga qaramay sodir bo‘ldi. Bu pasayish benzin narxlarining 9,5 foizga tushishi hisobiga bo‘lgan edi.
Kpler ma’lumotlariga ko‘ra, 17-19 iyul kunlari Hormuz bo‘g‘ozi orqali bor-yo‘g‘i 30 ta kema o‘tgan. LSEG ma’lumotlari esa dam olish kunlari tirbandlik yanada kamayganini ko‘rsatadi: shanba kuni 8, yakshanba kuni 4 ta kema.
Gretsiyaning Dynacom Tankers kompaniyasi ikkita kemasiga Ummon qirg‘oqlari yaqinida ikkita snaryad urilganini xabar qildi. Kompaniya snaryadlarni kim otganini aniqlamadi.
High Ridge Futures direktori Devid Megerning so‘zlariga ko‘ra, “energiya narxlarining oshishi diqqat markazida qolmoqda, chunki Yaqin Sharqdagi keskinlikning kuchayishi, o‘tgan haftadagi kutilganidan past inflyatsiya ma’lumotlari Fedni yil oxirida foiz stavkalarini oshirishdan to‘xtata olmasligi mumkin degan xavotirlarni kuchaytirmoqda.”
AQSh bozorlari aralash natijalar ko‘rsatdi: Nasdaq 0,6 foizga, S&P 500 0,2 foizga o‘sdi, Dow Jones esa 0,25 foizga tushdi. Oltin narxi biroz pasayib, bir troya unsiyasi 4011,96 dollarni tashkil etdi.

Цены на нефть и бензин растут по мере обострения напряженности между США и Ираном, а также после объявления йеменскими хутитами морской блокады Саудовской Аравии.
Эталонная нефть Brent достигла 91,42 доллара за баррель в воскресенье, прежде чем снизиться до 88,04 доллара в понедельник. Американская West Texas Intermediate (WTI) поднялась до 85,39 доллара, затем упала до 82,29 доллара.
Срыв перемирия между США и Ираном вызвал рост цен на фоне опасений по поводу движения танкеров через стратегически важный Ормузский пролив, через который до войны проходило около 20% мировых поставок нефти.
Эти опасения усугубляются давлением Ирана на своих союзников-хутитов в Йемене с целью закрытия судоходного маршрута в Красном море, если атаки США на иранскую энергетическую инфраструктуру продолжатся.
Американские потребители также ощущают давление на заправках. Средняя цена галлона (3,78 литра) бензина превысила 4,00 доллара, по сравнению с 3,87 доллара неделей ранее, согласно данным Американской автомобильной ассоциации (AAA).
Рост происходит несмотря на заявления о снижении цен на бензин после отчета, показавшего снижение потребительской инфляции на 0,4% в месячном исчислении. Это было вызвано падением цен на бензин на 9,5%, согласно индексу потребительских цен Бюро статистики труда.
Данные по инфляции отражают кратковременную передышку в напряженности между США и Ираном до возобновления боевых действий.
По данным Kpler, с 17 по 19 июля через Ормузский пролив прошло всего 30 судов. Данные LSEG показывают, что за выходные трафик был еще более ограничен: в субботу прошло 8 судов, в воскресенье — 4.
Греческая компания Dynacom Tankers сообщила, что два снаряда попали в два ее судна во время плавания через пролив у побережья Омана. Компания не установила, кто выпустил снаряды.
«Рост цен на энергоносители остается в центре внимания, поскольку эскалация напряженности на Ближнем Востоке усиливает опасения, что данные об инфляции, оказавшиеся ниже ожиданий на прошлой неделе, могут не помешать ФРС повысить процентные ставки позднее в этом году», — заявил Дэвид Мегер, директор по торговле металлами в High Ridge Futures.
Рынки США показали смешанную динамику: Nasdaq вырос на 0,6%, S&P 500 — на 0,2%, а Dow Jones снизился на 0,25%. Золото немного подешевело до 4011,96 доллара за унцию.