Avstraliyalik ayol Jenitar Na'amoana (34 yosh) tabiiy yo‘l bilan homilador bo‘lib, noyob bir xil egizak to‘rtlikni dunyoga keltirdi. Bu hodisa Royal Brisbane va Ayollar kasalxonasi tomonidan “juda yuqori xavfli” deb baholangan homiladorlikdan so‘ng ro‘y berdi.
To‘rt qizaloq 14 iyul kuni 28 hafta va 4 kunlik muddatda sezaryen operatsiyasi orqali tug‘ildi. Ular monozigot egizaklar bo‘lib, bitta urug‘langan tuxum hujayraning to‘rt embrionga bo‘linishi natijasida paydo bo‘lgan.
Kasalxona ma'lumotlariga ko‘ra, onaning eri Jortam bilan to‘rt nafar farzandi bor edi va ular to‘rtlikni kutayotganlarini eshitib, “katta hayratda” qolishgan.
Doktor Aleksa Bendall, ona homiladorligining boshidan unga qaragan mutaxassis, bir xil egizak to‘rtlik “har 15 million homiladorlikda bir marta” uchraydi, deb hisoblaydi. “Ammo bir xil yo‘ldoshni bo‘lishish – bu eshitilmagan narsa”, dedi u.
Bendall, ona va homila salomatligi bo‘yicha mutaxassis va akusher, bunday homiladorlik juda yuqori xavfli ekanligini ta'kidladi. Na'amoana 25 haftalikdan boshlab kuzatuv uchun kasalxonaga yotqizilgan.
“Biz uni 28 haftaga yetkazsak, yaxshi bo‘ladi, degan edik. 28 hafta va 4 kunda to‘rtta go‘zal va sog‘lom chaqaloq tug‘ilishi ajoyib”, dedi Bendall.
Jenitar Na'amoana tug‘ruqdan so‘ng yuragi minnatdorchilikka to‘lganini aytdi. Bendall esa “Jenitar hamma narsani o‘ziga ishonch bilan qabul qildi, har qanday asorat va xavfdan o‘zini va chaqaloqlarini himoya qilishga muvaffaq bo‘ldi”, dedi.
Yangi tug‘ilgan qizaloqlar Emili, Harriet, Ketrin va Aleksa deb nomlandi. Aleksa ismi doktor Aleksa Bendall sharafiga qo‘yilgan bo‘lib, u buni “go‘zal hurmat” deb atadi.
Chaqaloqlar to‘liq muddatga yetguncha kasalxonaning neonatal reanimatsiya bo‘limida qoladi va hozirda “juda yaxshi” ahvolda.
Oila hozirda kamida 10 o‘rinli furgon sotib olish uchun onlayn mablag‘ yig‘ish kampaniyasini boshlagan. Kampaniya allaqachon 37 000 Avstraliya dollaridan ortiq mablag‘ to‘plagan.
Tabiiy yo‘l bilan homilador bo‘lgan egizak to‘rtlik juda kam uchraydi – shifokorlar buni taxminan 700 000 tug‘ruqda bir marta deb hisoblashadi.

Австралийка Джинитар Наамоана (34 года) родила редкую однояйцевую четверню после беременности, которую Королевский госпиталь Брисбена и женская больница назвали «чрезвычайно рискованной».
Четыре девочки, рожденные путем кесарева сечения на 28-й неделе и 4-м дне 14 июля, являются монозиготной четверней — когда одна оплодотворенная яйцеклетка разделяется на четыре эмбриона.
В больнице сообщили, что мать и ее муж Джортам уже имеют четверых детей и были «крайне удивлены», узнав о четверне.
Доктор Алекса Бендалл, наблюдавшая мать с начала беременности, оценила вероятность однояйцевой четверни как «один на 15 миллионов беременностей» и сказала: «Но разделять одну плаценту — это неслыханно».
Бендалл, специалист по материнско-плодовой медицине и акушер, отметила, что такая беременность была очень рискованной, и Наамоану госпитализировали на 25-й неделе для наблюдения.
«Мы всегда говорили, что если сможем довести ее до 28 недель, это будет отлично. То, что у нас четыре здоровых ребенка на 28-й неделе и 4-м дне, — невероятно», — добавила Бендалл.
Джинитар Наамоана сказала, что их сердца «переполнены благодарностью» после родов. Бендалл отметила: «Джинитар справлялась со всем с самого начала... она каким-то образом избежала всех осложнений и рисков для себя и детей».
Новорожденных назвали Эмили, Харриет, Кэтрин и Алекса — в честь доктора Алексы Бендалл, которая назвала это «прекрасной данью уважения».
Дети останутся в отделении интенсивной терапии новорожденных до достижения полного срока и «чувствуют себя очень хорошо».
Родители также имеют детей в возрасте от 1 до 10 лет. Мать запустила онлайн-кампанию по сбору средств на покупку минивэна не менее чем на 10 мест. Кампания уже собрала более 37 000 австралийских долларов.
Естественно зачатая четверня крайне редка: врачи оценивают вероятность примерно в один случай на 700 000 родов.