Livan Prezidenti Jozef Aoun Vashingtonda bo‘lib, AQShdan Isroil qo‘shinlarini janubiy Livandan chiqarish va Livan armiyasini Hizbulloh nazoratidagi hududlarda o‘z hokimiyatini o‘rnatishda qo‘llab-quvvatlashni so‘ramoqda.
Aoun seshanba kuni AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashishi kutilmoqda. Uning to‘rt kunlik tashrifi Rimda Livan va Isroil rasmiylari o‘rtasida 26-iyundagi kelishuvni amalga oshirish masalalari muhokama qilingan muzokaralardan so‘ng amalga oshmoqda.
Aoun va uning rafiqasi Shanba kuni Endryuz aviabazasiga yetib kelgan. Bu 2009-yilda Mishel Sulaymonning prezident Barak Obama bilan uchrashganidan beri Livan davlat rahbarining Vashingtonga birinchi tashrifi.
Davlat kotibi Marko Rubio yakshanba kuni Aoun bilan uchrashib, kelishuvning to‘liq bajarilishini qo‘llab-quvvatlashini aytdi. U Hizbulloh muammosi hal etilmaguncha Livan “hech qachon to‘liq tinchlikka erisha olmasligi” haqida ogohlantirdi.
“Hizbullohni qanday almashtirasiz? Siz ularni mag‘lub etib, mamlakatda yagona qurolli kuch bo‘ladigan kuchli hukumat bilan almashtirasiz”, dedi Rubio uchrashuvdan so‘ng.
Livandagi skeptiklar Hizbulloh bilan harbiy to‘qnashuv fuqarolar urushiga olib kelishi mumkinligidan qo‘rqishadi. Hukumat amaldorlari zaiflashgan davlatni kuchaytirish uchun mamlakatning vayron bo‘lgan infratuzilmasiga sarmoya kiritishga chaqirgan.
Isroil armiyasi dushanba kuni “uchuvchi zona dasturi” deb nomlangan bosqichma-bosqich chiqish rejasi boshlanganini ma’lum qildi. Reja Isroil kuchlarining janubiy Livandagi bir qancha hududlardan chiqishini, boshqalarida esa qolishini nazarda tutadi.
Seshanba kuni Livan xavfsizlik xodimi Isroil qo‘shinlari Zavtar al-G‘arbiya shahridan chiqib ketganidan so‘ng qo‘shinlar u yerga joylashtirila boshlaganini aytdi.
Hizbulloh Livanning Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarini va guruhni qurolsizlantirish harakatlarini rad etgan, Isroil esa Hizbulloh qurolsizlantirilmasa to‘liq chiqib ketmasligini ta’kidlamoqda.
Livan hukumati 2025-yil boshida islohotchi platformada hokimiyatga kelib, Hizbullohni o‘z ichiga olgan barcha nodavlat guruhlarni qurolsizlantirishga va’da bergan edi. Biroq bu urinishlar 2024-yilgi urushdan keyingi sulh bitimi doirasida murakkablashgan.

Президент Ливана Жозеф Аун находится в Вашингтоне, добиваясь поддержки США для вывода израильских войск из южного Ливана и оказания помощи ливанской армии в установлении контроля над районами, долгое время находившимися под контролем «Хезболлы».
Аун должен встретиться с президентом США Дональдом Трампом во вторник, завершая свой четырехдневный визит. Это последовало за очередным раундом переговоров между ливанскими и израильскими чиновниками в Риме на прошлой неделе, где обсуждалась реализация соглашения, подписанного сторонами 26 июня.
Аун и его супруга прибыли на авиабазу Эндрюс в субботу. Это первый визит ливанского главы государства в Вашингтон с 2009 года, когда Мишель Сулейман встретился с президентом Бараком Обамой.
Госсекретарь Марко Рубио, встретившийся с Ауном в воскресенье, заявил, что Вашингтон поддержит полное выполнение соглашения, предупредив, что Ливан «никогда не будет полностью в мире», пока не решен вопрос с «Хезболлой».
«Как заменить „Хезболлу“? Вы побеждаете их и заменяете правительством, достаточно сильным, чтобы быть единственной вооруженной силой в стране», — сказал Рубио после встречи.
Скептики в Ливане опасаются, что военная конфронтация с «Хезболлой» может привести к гражданской войне. Чиновники также призвали к инвестициям в разрушенную инфраструктуру страны для укрепления ослабленного государства.
Израильские военные в понедельник заявили, что начался поэтапный вывод войск, названный «программой пилотной зоны». План предусматривает вывод израильских сил из нескольких районов южного Ливана, даже если они останутся в других.
Во вторник высокопоставленный ливанский чиновник сообщил, что войска начали развертывание в городе Завтар-эль-Гарбия после вывода израильских сил.
«Хезболла» отвергла прямые переговоры Ливана с Израилем и усилия по разоружению группировки, в то время как Израиль настаивает на полном выводе только после разоружения «Хезболлы».
Правительство Ливана, пришедшее к власти в начале 2025 года на реформистской платформе, пообещало разоружить все негосударственные группы, включая «Хезболлу». Однако эти усилия осложнились после возобновления боевых действий в марте.