Tebas, shuningdek, FIFA prezidenti Janni Infantinoning davri “tugaganini” va uning rahbarlik saylov tizimi “tubdan noto‘g‘ri” ekanligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, aynan shu tizim Infantinoga 10 yil davomida futbolning global boshqaruv organini boshqarishga imkon bergan.
“Futbol sanoati faqat jahon chempionatidan iborat emas, qanchalik muhim bo‘lmasin. Ular o‘n minglab ish o‘rinlarini yaratadigan futbol sanoatini 40 kun davom etadigan va faqat ozchilik o‘yinchilarni qamrab oladigan tadbir uchun yo‘q qilmoqdalar”, dedi Tebas.
Iyun oyida jahon chempionati ochilish marosimida Infantino 2030 yilgi chempionatni 64 ta jamoaga kengaytirish bo‘yicha “muhokamalar” borligini aytgan edi. 2030 yilgi turnir asosan Ispaniya, Portugaliya va Marokashda, shuningdek, Paragvay, Urugvay va Argentinada o‘tkaziladi.
“Biz musobaqa taqvimi haqida qayta-qayta xavotirimizni bildirdik. Endi esa ular 64 jamoali jahon chempionatini tashkil qilmoqchi. Aynan mahalliy ligalar bu sportni tirik saqlaydi. Bizga kamroq milliy terma jamoalar va barcha darajadagi mahalliy futbolni yaxshiroq himoya qilish kerak. Ular buni tushunmayapti va mas’uliyatsiz qarorlar qabul qilmoqda”, deya qo‘shimcha qildi Tebas.

Президент испанской футбольной лиги (Ла Лиги) Хавьер Тебас раскритиковал ФИФА за «безответственное» поведение в связи с объявлением о возможном расширении чемпионата мира 2030 года до 64 команд. Об этом он заявил в интервью итальянской спортивной газете La Gazzetta dello Sport.
Тебас также отметил, что время президента ФИФА Джанни Инфантино «прошло», назвав систему выборов руководства организации «принципиально ошибочной», которая позволила Инфантино возглавлять глобальный футбольный орган на протяжении десяти лет.
«Футбольная индустрия — это не только чемпионат мира, каким бы важным он ни был. Они разрушают футбольную индустрию, которая создает десятки тысяч рабочих мест, ради мероприятия, которое длится 40 дней и охватывает лишь меньшинство игроков», — заявил Тебас.
На церемонии открытия чемпионата мира в июне Инфантино упомянул «обсуждения расширения до 64 команд» для столетнего юбилея турнира в 2030 году, который будет совместно организован Испанией, Португалией и Марокко, а также Парагваем, Уругваем и Аргентиной.
«Мы неоднократно выражали обеспокоенность по поводу календаря соревнований. А теперь они хотят организовать чемпионат мира с 64 командами. Именно внутренние лиги поддерживают этот вид спорта. Нам нужно меньше национальных сборных и лучшая защита внутреннего футбола на всех уровнях. Они этого не понимают и принимают безответственные решения», — добавил Тебас.