Fransiya parlamenti 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi qonun loyihasini muhokama qilmoqda. Ushbu qonun loyihasi allaqachon Senat tomonidan ma’qullangan va Milliy Assambleyada ovoz berish kutilmoqda.
Hukumat qonunni sentyabr oyida yangi o‘quv yili boshlanishiga qadar kuchga kiritishni rejalashtirmoqda. Agar qabul qilinsa, Fransiya Yevropa Ittifoqida bunday taqiqni joriy etgan birinchi davlat bo‘ladi.
Loyihaga ko‘ra, 15 yoshgacha bo‘lganlar 1 sentyabrdan boshlab ijtimoiy tarmoqlarda akkaunt ocha olmaydi. Platformalar esa 2027 yil 1 yanvargacha mavjud bolalar akkauntlarini yopishi kerak.
Qonun, shuningdek, o‘rta maktablarda mobil telefonlardan foydalanishni taqiqlashni va ijtimoiy tarmoqlardan yoshni tekshirish choralarini joriy etishni talab qiladi. Yevropa Komissiyasi tomonidan ishlab chiqilgan yoshni tekshirish ilovasi ushbu maqsadda qo‘llanilishi mumkin.
Fransiya sog‘liqni saqlash idorasi dekabr oyidagi hisobotida TikTok, Instagram va Snapchat kabi platformalardan foydalanish bolalarda o‘z-o‘zini hurmat qilishning pasayishi, o‘ziga zarar yetkazish, o‘z joniga qasd qilish va giyohvand moddalarni iste’mol qilish bilan bog‘liq kontentga ko‘proq ta’sir qilish kabi zararli ta’sirlar haqida ogohlantirgan.
Prezident Makron ijtimoiy tarmoqlarni tartibga solishni o‘zining ichki siyosatining asosiy qismiga aylantirgan. U aprel oyida o‘smirlarga murojaat qilib, “Biz sizni bu o‘rmonda qoldirdik va bu sizning e’tiboringizni o‘g‘irladi”, degan edi.
Avstraliya 16 yoshgacha bo‘lganlar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlagan birinchi davlat bo‘lgan, undan keyin Indoneziya va Turkiya ham shunday qilgan. Fransiyadan tashqari, Gretsiya, Avstriya va Sloveniya kabi boshqa Yevropa Ittifoqi davlatlari ham shunday choralarni ko‘rishni rejalashtirmoqda.

Законодатели Франции рассматривают законопроект, запрещающий доступ к социальным сетям для детей младше 15 лет. Закон уже одобрен Сенатом и ожидает голосования в Национальном собрании.
Правительство надеется ввести закон в силу к началу нового учебного года в сентябре. В случае принятия Франция станет первой страной ЕС, введшей такой запрет.
Согласно законопроекту, лицам младше 15 лет будет запрещено открывать аккаунты в соцсетях с 1 сентября. Платформы должны закрыть существующие аккаунты детей до 1 января 2027 года.
Закон также запретит использование мобильных телефонов в старших классах и потребует от соцсетей внедрения мер проверки возраста в соответствии с французским регулятором конфиденциальности. Одним из решений может стать приложение для проверки возраста, созданное Еврокомиссией.
Минздрав Франции в декабрьском отчете предупредил о вредных последствиях использования таких платформ, как TikTok, Instagram и Snapchat, включая снижение самооценки и повышенный риск контента, связанного с самоповреждением, суицидом и употреблением наркотиков.
Президент Макрон сделал регулирование соцсетей ключевой частью своей внутренней повестки. В апреле он заявил подросткам: «Мы оставили вас в этих джунглях, и они украли ваше внимание».
Австралия стала первой страной в мире, запретившей соцсети для детей до 16 лет, за ней последовали Индонезия и Турция. Помимо Франции, подобные меры планируют Греция, Австрия и Словения. Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен предложила ввести общеевропейские ограничения.