Amerika Qo‘shma Shtatlari apellyatsiya sudi Kolumbiya universiteti faoli Mohsen Mahdavini immigratsiya hibsxonasidan ozod qilish to‘g‘risidagi quyi sud qarorini bekor qildi. Bu Tramp ma’muriyatining falastinparast talabalar namoyishchilarini deportatsiya qilish borasidagi sa’y-harakatlaridagi navbatdagi huquqiy g‘alabasidir.
Seshanba kuni sud okrug sudyasi Jefri Kroufordning 2025 yilgi qarorini bekor qildi. Krouford Mahdavini ozod qilishni buyurgan va uning AQSh fuqarolari bilan bir xil so‘z erkinligi huquqiga ega ekanligini ta’kidlab, Tramp ma’muriyatini hech qanday jinoyat sodir etmagan shaxsga “katta zarar” yetkazishda ayblagan edi.
Mahdavi deportatsiyaga qarshi kurashayotgan paytda hibsdan ozod qilingan holda qolmoqda.
May oyida Immigratsiya bo‘yicha apellyatsiya kengashi deportatsiya jarayonini qayta tikladi. Bu fevral oyida immigratsiya sudyasi Nina Froesning Tramp ma’muriyatining Mahdavini deportatsiya qilish urinishini to‘sib qo‘ygan qarorini bekor qildi. Froes hukumat o‘z ayblovlarini isbotlay olmaganligi va asosiy dalillarni qabul qilib bo‘lmas deb topilganligi sababli qaror chiqargan edi. Keyinchalik u Tramp ma’muriyati tomonidan ishdan bo‘shatildi.
G‘arbiy sohilda tug‘ilgan qonuniy doimiy rezident Mahdavi 2025 yil aprel oyida AQSh fuqaroligi arizasi bilan bog‘liq intervyu deb o‘ylagan uchrashuvga borganidan keyin hibsga olingan. U ikki hafta ushlab turilgan va hech qanday jinoyatda ayblanmagan.
May oyida apellyatsiya kengashi deportatsiya ishini qayta tiklaganidan keyin bergan bayonotida Mahdavi Tramp ma’muriyatini o‘zining siyosiy qarashlarini bostirish uchun immigratsiya tizimini qurol sifatida ishlatishda aybladi.
“Hukumat meni, G‘arbiy sohildagi fuqaroligi bo‘lmagan falastinlik qochoqni, falastinliklar uchun insoniy qadr-qimmat va teng huquqlarni tinch yo‘l bilan himoya qilganim uchun jazolash va deportatsiya qilishga urinmoqda”, dedi u. “Ammo men qo‘rqmayman va Amerikada ham, Falastinda ham adolat g‘alaba qilishiga ishonaman.”
Mahdavining ishi Trampning falastinparast kampus faolligiga qarshi kurashidagi eng diqqat bilan kuzatilayotgan muammolardan biriga aylandi. Bu kurash xorijlik namoyishchilarni deportatsiya qilishga urinishlar, namoyishlar bo‘lib o‘tgan universitetlarga moliyaviy yordamni to‘xtatish bilan tahdid qilish va onlayn nutqni tekshirishni o‘z ichiga oladi.
Ma’muriyat Davlat kotibi Marko Rubio federal immigratsiya qonuni bo‘yicha AQSh uchun “salbiy tashqi siyosat oqibatlariga” olib kelishi mumkin bo‘lgan fuqaro bo‘lmagan shaxslarni deportatsiya qilish vakolatiga ega ekanligini ta’kidlamoqda.
Inson huquqlari bo‘yicha advokatlar hukumat konstitutsiyaviy himoyalangan nutqqa qarshi javob choralarini ko‘rayotganini da’vo qilmoqda.

Апелляционный суд США отменил решение нижестоящей инстанции, предписывавшее освободить активиста Колумбийского университета Мохсена Махдави из иммиграционного заключения. Это стало очередной юридической победой администрации президента США Дональда Трампа в ее усилиях по депортации пропалестинских студентов-протестующих.
Во вторник суд отменил решение окружного судьи США Джеффри Кроуфорда от 2025 года, который приказал освободить Махдави, постановив, что он пользуется теми же правами на свободу слова, что и граждане США, и обвинив администрацию Трампа в причинении «большого вреда» лицу, не совершившему никакого преступления.
Махдави остается на свободе, пока борется с депортацией.
В мае Апелляционный совет по иммиграционным делам восстановил процедуру депортации, отменив февральское решение иммиграционного судьи Нины Фроес, которая заблокировала попытку администрации Трампа депортировать Махдави. Фроес постановила, что правительство не выполнило бремя доказывания, и признала ключевые доказательства недопустимыми. Позже она была уволена администрацией Трампа.
Махдави, законный постоянный житель, родившийся на Западном берегу, был арестован в апреле 2025 года после посещения того, что он считал собеседованием, связанным с его заявлением на получение гражданства США. Он содержался под стражей две недели и не был обвинен в каком-либо преступлении.
В заявлении после того, как апелляционный совет в мае восстановил дело о депортации, Махдави обвинил администрацию Трампа в использовании иммиграционной системы в качестве оружия для подавления его политических взглядов.
«Правительство пытается наказать и депортировать меня, безгражданского палестинского беженца с Западного берега, потому что оно выступает против моей мирной защиты человеческого достоинства и равных прав для палестинцев», — сказал он. «Но я остаюсь бесстрашным и верю, что справедливость восторжествует в Америке и Палестине».
Дело Махдави стало одним из самых пристально наблюдаемых вызовов кампании Трампа по борьбе с пропалестинским активизмом в кампусах, которая включает попытки депортировать иностранных протестующих, угрозы заморозить финансирование университетов, где проходили протесты, и проверку онлайн-высказываний.
Администрация утверждает, что госсекретарь Марко Рубио имеет право в соответствии с федеральным иммиграционным законом добиваться депортации неграждан, чье присутствие может иметь «неблагоприятные последствия для внешней политики» США.
Правозащитники утверждают, что правительство принимает ответные меры против конституционно защищенной речи.