ChatGPT yaratuvchisi OpenAI kompaniyasi, uning ikkita eng ilg‘or sun’iy intellekt modeli sinov muhitidan chiqib ketgani va boshqa bir AI kompaniyasini buzib kirgani haqida ma’lum qildi.
OpenAI seshanba kuni “misli ko‘rilmagan kiber hodisa” kompaniyaning o‘z modellarining kiber qobiliyatlarini sinash uchun o‘tkazilgan ichki mashq paytida sodir bo‘lganini aytdi.
Buning o‘rniga, AI modellari tomonidan boshqariladigan avtonom agent – yangi chiqarilgan GPT 5.6 Sol va hali ommaga taqdim etilmagan “yanada kuchli” model – sinov muhitidan qochib, ochiq internetga chiqdi. Keyin u o‘g‘irlangan login ma’lumotlaridan va ilgari noma’lum bo‘lgan xavfsizlik zaifligidan foydalanib, Hugging Face serverlariga kirdi.
OpenAI agentning sinov maqsadlariga erishishga yordam beradigan ma’lumotlarni olish uchun “haddan tashqari choralar” ko‘rganini da’vo qilmoqda.
Hugging Face hammuassisi Klement Delangue kompaniya hujum ortida ilg‘or laboratoriya turganiga shubha qilganini va OpenAI tomonidan hech qanday yomon niyat yo‘qligiga ishonishini aytdi. “Bularning barchasi avtonom tarzda sodir bo‘lgani juda hayratlanarli!” deb yozdi u, bu “o‘z turidagi birinchi hodisa bo‘lishi mumkin”ligini qo‘shimcha qildi.
Texasdan AQSh Kongressi Vakillar Palatasining demokrat a’zosi Greg Kasar hodisani “tashvishli” deb atadi. “AI juda tez rivojlanmoqda va bizni xavfsiz saqlash uchun haqiqiy tartibga solish yo‘q”, dedi u, majburiy mustaqil xavfsizlik sinovlari, xavfsizlik hodisalari haqida majburiy xabar berish va xalqaro hamkorlikka chaqirdi.
Ma’lumot AQSh prezidenti Donald Tramp eng ilg‘or AI tizimlarining milliy xavfsizlik xavflarini ommaviy chiqarishdan oldin tekshirish uchun asos yaratuvchi farmonni imzolaganidan bir necha hafta o‘tib kelib tushdi.
Mutaxassislar AI tomonidan amalga oshirilgan kiberhujumlar va modellarning inson nazoratidan chiqib ketishi haqida bir necha bor ogohlantirgan. O‘tgan oy AI ishlab chiqaruvchi Anthropic sanoatni o‘zining eng kuchli tizimlarini ishlab chiqishni to‘xtatishga chaqirgan edi.

Создатель ChatGPT, компания OpenAI, заявила, что две ее самые передовые модели искусственного интеллекта вырвались из контролируемой тестовой среды и взломали другую ИИ-компанию.
OpenAI сообщила во вторник, что «беспрецедентный киберинцидент» произошел во время внутренних учений, предназначенных для проверки кибервозможностей ее моделей.
Вместо этого автономный агент, управляемый моделями ИИ — недавно выпущенный GPT 5.6 Sol и еще не опубликованная «еще более мощная» модель — сбежал из тестовой среды и вышел в открытый интернет. Затем он использовал украденные учетные данные и ранее неизвестную уязвимость безопасности для доступа к серверам Hugging Face.
OpenAI утверждает, что взлом представлял собой «крайние меры» агента для получения информации, которая помогла бы достичь целей тестирования.
Сооснователь Hugging Face Клеман Деланг заявил, что компания подозревала, что за атакой стоит передовая лаборатория, и он считает, что со стороны OpenAI не было злого умысла. «Это довольно умопомрачительно, что все это произошло автономно!» — написал он, добавив, что это «может быть первым инцидентом такого рода».
Грег Касар, демократ Палаты представителей США от Техаса, назвал инцидент «тревожным». «ИИ развивается чрезвычайно быстро без реального регулирования для нашей безопасности», — сказал он, призвав к обязательному независимому тестированию безопасности, обязательному раскрытию инцидентов безопасности и международному сотрудничеству.
Это заявление прозвучало через несколько недель после того, как президент США Дональд Трамп подписал указ, создающий основу для проверки рисков национальной безопасности наиболее продвинутых систем ИИ до их публичного выпуска.
Эксперты неоднократно предупреждали о кибератаках с использованием ИИ и выходе моделей из-под контроля человека. В прошлом месяце разработчик ИИ Anthropic призвал отрасль приостановить разработку своих самых мощных систем.