Yakshanba kuni Nyu-Jersida bo‘lib o‘tgan FIFA Jahon chempionati finalida Ispaniya Argentinani qo‘shimcha vaqtda 1:0 hisobida mag‘lub etdi. Uchrashuvni 63 millionga yaqin amerikalik tomosha qildi, bu AQShda futbolga qiziqish ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Fox telekanalining ingliz tilidagi translyatsiyasi 38,9 million, Comcast’ga qarashli Telemundo va Peacock platformalari esa ispan tilidagi ko‘rsatuv orqali 23,9 million tomoshabinni jalb qildi. Bu 2022 yilda Qatardagi finalni tomosha qilgan 22,3 million amerikalikdan ancha ko‘p.
Tahlilchilarning fikricha, kuchli tomoshabin ko‘rsatkichi turnir translyatorlari uchun muvaffaqiyatli davrni yakunladi. Fox va Comcast Jahon chempionati huquqlari uchun mos ravishda 485 million va 600 million dollar to‘lagan.
Bir nechta pley-off o‘yinlari AQShning boshqa yirik sport musobaqalari finalidan ko‘proq tomoshabin to‘pladi. Angliya va Meksika o‘rtasidagi 1/8 final uchrashuvi 45 million tomoshabinni jalb qildi, bu Beysbol Oliy Ligasi Jahon seriyasining 7-o‘yini (27 million) va NBA finalining 5-o‘yinidan (25 million) yuqori.
Garchi bu ko‘rsatkich Super Bowl LX (126 million) dan past bo‘lsa-da, bu AQShda futbol uzoq vaqt davomida amerika futboli, basketbol va beysbol soyasida qolgan sport turi uchun muhim bosqichdir.
Jahon chempionati birinchi marta AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o‘tkazildi va amerikalik tomoshabinlar uchun qulay vaqtda boshlangan o‘yinlar tufayli muvaffaqiyat qozondi. Muxlislarni, shuningdek, Lionel Messi va Kristiano Ronaldo kabi avlodning eng yirik yulduzlarining so‘nggi jahon chempionati chiqishlari ham jalb qildi.
Keyingi jahon chempionati 2030 yilda Ispaniya, Portugaliya va Marokashda, 2034 yilda esa Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tadi. Ikkala turnir ham AQSh tomoshabinlari uchun noqulay vaqtda boshlanishi mumkin, bu esa kelajakdagi reytinglarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В воскресенье в Нью-Джерси состоялся финал чемпионата мира по футболу, в котором Испания обыграла Аргентину со счетом 1:0 в дополнительное время. Почти 63 миллиона американцев посмотрели матч, что свидетельствует о растущей популярности футбола в США.
Англоязычная трансляция Fox собрала 38,9 миллиона зрителей, а испаноязычное вещание на Telemundo и Peacock (Comcast) привлекло еще 23,9 миллиона. Совокупная аудитория значительно превысила 22,3 миллиона американцев, смотревших финал 2022 года в Катаре.
Аналитики отметили, что высокие рейтинги стали успешным завершением турнира для вещателей. Fox и Comcast заплатили за права на трансляцию около 485 и 600 миллионов долларов соответственно.
Несколько матчей плей-офф также превзошли по просмотрам недавние финалы других крупных американских спортивных лиг. Встреча 1/8 финала между Англией и Мексикой собрала почти 45 миллионов зрителей, что значительно выше 27 миллионов, смотревших 7-ю игру Мировой серии MLB, и 25 миллионов, следивших за 5-й игрой финала НБА.
Хотя эти цифры уступают 126 миллионам зрителей Супербоула LX, они знаменуют важную веху для футбола, который долгое время находился в тени американского футбола, баскетбола и бейсбола.
Чемпионат мира, впервые совместно организованный США, Канадой и Мексикой, выиграл от удобного для американской аудитории времени начала матчей. Болельщиков также привлекли возможные последние выступления на мундиалях таких звезд, как Лионель Месси и Криштиану Роналду.
Следующий чемпионат мира пройдет в 2030 году в Испании, Португалии и Марокко, а в 2034 году — в Саудовской Аравии. Оба турнира, вероятно, будут иметь менее удобное для американских зрителей время начала, что может негативно сказаться на будущих рейтингах.