Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning sodiq ittifoqchisi, Kongress a’zosi Endi Biggs Arizona gubernatori lavozimiga Respublikachilar partiyasidan nomzod bo‘lish huquqini qo‘lga kiritdi. Bu noyabr oyidagi umumiy saylovda eng keskin kurash kutilayotgan gubernatorlik poygalaridan biriga yo‘l ochadi.
Biggs seshanba kuni bo‘lib o‘tgan praymerizda Vakillar palatasidagi hamkasbi Devid Shveykertni yirik farq bilan mag‘lub etdi. Endi u amaldagi demokrat gubernator Keti Xobbs bilan bellashadi. Ekspertlarning fikricha, bu kurash oraliq saylovlardagi eng qizg‘in gubernatorlik poygalaridan biri bo‘lishi mumkin.
Arizona shtati bir vaqtlar Respublikachilar partiyasi hukmron bo‘lgan hudud bo‘lsa-da, so‘nggi yillarda saylovchilar kayfiyati o‘zgarib bormoqda. 2020-yilda demokrat Jo Bayden shtatda g‘alaba qozongan bo‘lsa, 2024-yilgi saylovda Tramp yana Arizonani qaytarib oldi. Hozirda shtatdagi ikkala Senat o‘rni va uchta yuqori davlat lavozimi demokratlar qo‘lida.
Biggs 2020-yilgi saylov natijalarini tasdiqlashni bloklash bo‘yicha Trampning muvaffaqiyatsiz urinishini qo‘llab-quvvatlagan va konservativ “Freedom Caucus”ning sobiq rahbari hisoblanadi. Tanqidchilarning fikricha, uning nomzodligi partiya bazasini hayajonga solsa-da, mustaqil saylovchilarni uzoqlashtirib, noyabrda mag‘lubiyatga olib kelishi mumkin.
Biggs g‘alabasini nishonlab, tarafdorlariga “Keling, bu yilni Arizona yana qizil rangga bo‘yalgan yilga aylantiraylik”, dedi. U Shveykertning “haddan tashqari ekstremal” degan ayblovlarini rad etib, “Men konservativ va prinsipial konservativman, lekin har bir masalada men bilan rozi bo‘lmagan odamlar bilan ham ishlayman”, deb qo‘shimcha qildi.
Demokratlar safida esa sobiq shtat vakili Amish Shoh va partiya tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Marlen Galan-Vuds o‘rtasida keskin praymeriz kurashi davom etmoqda. Bu poyga natijalari Arizonadagi kuchlar muvozanatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Ярый сторонник президента США Дональда Трампа, конгрессмен Энди Биггс, одержал победу на праймериз Республиканской партии на пост губернатора Аризоны, обеспечив себе место в одной из самых конкурентных губернаторских гонок в ноябре.
Биггс во вторник с большим отрывом победил своего коллегу по Палате представителей Дэвида Швайкерта. Теперь он встретится с действующим губернатором-демократом Кэти Хоббс в том, что может стать одной из самых напряженных губернаторских гонок на промежуточных выборах.
Аризона, когда-то доминирующая республиканская территория, в последние годы колеблется между партиями. Бывший президент-демократ Джо Байден выиграл штат в 2020 году, а Трамп вернул его в 2024-м. В настоящее время демократы контролируют оба места в Сенате США от Аризоны и три высших государственных должности.
Выбор Биггса, который поддерживал неудачную попытку Трампа заблокировать сертификацию результатов выборов 2020 года и был бывшим главой консервативного «Фридом Кокус», рискует выдвинуть еще одного консерватора, который воодушевляет партийную базу, но может проиграть в ноябре, отпугнув независимых избирателей.
Биггс отпраздновал победу с небольшой группой сторонников, заявив: «Давайте сделаем этот год годом, когда Аризона снова станет красной». Он отверг обвинения Швайкерта в чрезмерной экстремальности, подчеркнув: «Я консерватор и принципиальный консерватор, но я работаю с людьми, которые не обязательно согласны со мной по каждому вопросу».
Тем временем среди демократов развернулась острая борьба на праймериз: бывший член законодательного собрания штата Амиш Шах лидирует против поддерживаемой партией Марлен Галан-Вудс. Исход этой гонки может существенно повлиять на баланс сил в Аризоне.