Fransiya Ekologik o‘tish vaziri Monik Barbu prezident Emmanuel Makronga iste'fo arizasini topshirganini ma'lum qildi. Uning noroziligi olimlar tomonidan inson salomatligi va asalarilar uchun zararli deb topilgan pestitsidlarning qayta joriy etilishiga qarshi edi.
Biroq Makron iste'foni qabul qilmadi va Barbu o‘z lavozimida qoldi. Uning jamoasi AFP agentligiga bergan izohida, bu qaror "iqlim o‘zgarishi oqibatlarini hal qilish zarurati" bilan bog‘liqligini aytdi. Hukumat matbuot kotibi Mod Bregeon ham Barbu lavozimida qolishini tasdiqladi.
LinkedIn’dagi postida Barbu: "Menga berilgan va'dalardan farqli o‘laroq, hukumat ushbu chora-tadbirlarni bekor qilish bo‘yicha har qanday munozarani oldini oldi", deb yozgan. U tayinlanganidan beri "juda ko‘p ekologik muvaffaqiyatsizliklar" sodir bo‘lganini ta'kidladi.
Fransiya WWF va BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash konvensiyasining sobiq rahbari: "Siyosat mening dunyom emas va agar siyosat shunday bo‘lsa, u hech qachon bo‘lmaydi", dedi.
Barbuning bayonoti qonunchilar asetamiprid va flupiridifuron pestitsidlarini qayta ishlatishga ruxsat beruvchi qonun loyihasini ma'qullaganidan so‘ng keldi. Ushbu moddalar Fransiyada mos ravishda 2018 va 2019-yillarda taqiqlangan edi.
Olimlar bu kimyoviy moddalar inson salomatligi va qishloq xo‘jaligi uchun muhim bo‘lgan asalarilar populyatsiyasiga xavfli ekanini ta'kidlamoqda. Qonun tarafdorlari esa Fransiya lavlagi, olma va findiq yetishtiruvchilari Yevropa Ittifoqidagi raqobatchilari bilan teng sharoitda bo‘lishi uchun pestitsidlar zarurligini aytmoqda.

Министр экологического перехода Франции Моник Барбу объявила, что подала президенту Эммануэлю Макрону заявление об отставке в знак протеста против возвращения пестицидов, которые, по мнению учёных, вредят здоровью человека и пчёлам.
Однако Макрон не принял отставку, и Барбу останется на своём посту из-за «неотложности решения последствий изменения климата», сообщила её команда агентству AFP. Официальный представитель правительства Мод Брежон также подтвердила, что Барбу продолжит работу.
В посте в LinkedIn Барбу написала: «Вопреки данным мне обещаниям, правительство предотвратило любые дебаты по отмене этой меры», добавив, что с момента её назначения произошло «слишком много экологических неудач».
Бывший глава французского отделения WWF и Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием заявила: «Политика — не мой мир, и если политика такова, она никогда им не станет».
Заявление Барбу последовало после того, как законодатели одобрили законопроект, разрешающий повторное использование пестицидов ацетамиприд и флупирадифурон. Они были запрещены во Франции в 2018 и 2019 годах соответственно.
Учёные утверждают, что эти химикаты опасны для здоровья человека и вредят популяциям пчёл, которые необходимы для сельского хозяйства. Сторонники закона утверждают, что французским фермерам, выращивающим свёклу, яблоки и фундук, нужны эти пестициды для конкуренции с коллегами из ЕС.