Kongo hukumati maʼlumotlariga ko‘ra, may oyining o‘rtalaridan beri Ebola virusining yangi shtammi 999 kishining hayotiga zomin bo‘ldi. Bu avvalgi epidemiyalarga nisbatan ancha yuqori o‘lim ko‘rsatkichidir.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) chorshanba kuni Kongodagi Ebola epidemiyasining jadal tarqalishi haqidagi yangi maʼlumotlarni eʼlon qildi.
Kongo Sog‘liqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga ko‘ra, 15 maydan 19 iyulgacha bo‘lgan davrda 2473 kishi virus bilan kasallangan, ulardan 999 nafari vafot etgan. Kasallik Kongo va qo‘shni Ugandada qayd etilgan.
Bu tarqalish tezligi Ebola tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Yangi shtammga qarshi vaksina yoki davolash usuli mavjud emas.
Avvalgi eng halokatli epidemiya 2013-2016 yillarda 28 000 kishini yuqtirgan va 11 000 o‘limga sabab bo‘lgan edi. O‘sha paytda 1000 o‘lim chegarasiga erishish uchun sakkiz oy kerak bo‘lgan.
Kongo sog‘liqni saqlash xodimlarining taʼkidlashicha, yangi holatlarning 80% nomaʼlum yuqish zanjirlari orqali aniqlanmoqda, bu virusning kuzatuvdan tezroq tarqalayotganidan dalolat beradi.
Umuman olganda, tasdiqlangan holatlar bilan bog‘liq kontaktlarning 82% kuzatilmoqda. Bu JSST mutaxassislari virusni ushlab qolish uchun zarur deb hisoblagan 90-95% dan ancha past.
Yuqumli Ebola virusi qon, sperma va qusish kabi tana suyuqliklari orqali tarqaladi va ko‘pincha o‘limga olib keladi.
Hozirgi epidemiyaning epitsentri Ituri provinsiyasida joylashgan bo‘lib, u Uganda va Janubiy Sudan bilan chegaradosh. Kongoning 26 provinsiyasidan 5 tasida kasallik qayd etilgan.
Vaziyat tibbiyot xodimlariga qilingan hujumlar va ularning og‘ir ish sharoitlari tufayli yanada murakkablashmoqda. Ko‘plab shifokorlar xavfsizlik uchun zararlangan hududlarni tark etishga majbur bo‘lgan, baʼzilari esa oylardan beri maosh olmagan.
Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini Olish Markazi direktori Jan Kaseya seshanba kuni Ganada bo‘lib o‘tgan Afrika Sog‘liq Sammitida xalqaro saʼy-harakatlarni kuchaytirishga chaqirdi: “Agar bu epidemiyani to‘xtatmasak, u dunyo ko‘rgan eng yomon Ebola epidemiyalaridan biriga aylanishi mumkin.”

Власти Конго сообщили, что последняя вспышка вируса Эбола унесла жизни 999 человек с середины мая. Уровень смертности значительно выше, чем во время предыдущих вспышек. Вакцин или методов лечения нового штамма не существует.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) в среду опубликовала обзор новых данных, документирующих быстрое распространение текущей вспышки Эболы в Конго.
Данные Министерства здравоохранения Демократической Республики Конго, отслеживающие случаи с 15 мая по 19 июля, показывают, что 2473 человека в Конго и соседней Уганде были инфицированы новым штаммом Бундибугё, при этом зарегистрировано 999 смертей.
Распространение — самое быстрое за всю историю Эболы — продолжается без остановки, поскольку вакцин или методов лечения этого нового штамма вируса не существует.
До сих пор самая смертоносная вспышка, бушевавшая с 2013 по 2016 год и заразившая 28 000 человек, 11 000 из которых умерли, достигла мрачной отметки в 1000 смертей примерно за восемь месяцев.
Чиновники здравоохранения Конго заявляют, что около 80% новых случаев возникают через неизвестные цепи передачи, что позволяет предположить, что вирус распространяется гораздо быстрее, чем власти могут отследить.
В целом, 82% контактов, связанных с подтвержденными случаями, отслеживаются властями. Это значительно ниже показателя в 90-95%, который, по словам чиновников ВОЗ, необходим для сдерживания вируса.
Высокозаразный вирус Эбола передается через биологические жидкости, такие как кровь, сперма и рвотные массы, и часто приводит к летальному исходу.
На сегодняшний день инфекции в центральноафриканской стране с населением 116 миллионов человек зарегистрированы в пяти из 26 провинций Конго. Эпицентр нынешней вспышки находится в провинции Итури, граничащей с Угандой и Южным Суданом.
Серьезность ситуации усугубляется нападениями на медицинских работников, а также общими плохими условиями труда, с которыми сталкиваются эти люди. Многие медработники были вынуждены бежать из пораженных районов, опасаясь за свою безопасность, а другие говорят, что не получали зарплату в течение нескольких месяцев.
Выступая во вторник в Гане, генеральный директор Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний Жан Касея призвал участников Саммита по здравоохранению в Африке активизировать международные усилия по остановке распространения вируса: «Если мы не остановим эту вспышку, она может стать одной из худших вспышек Эболы, которые когда-либо видел мир».