Deutsche Welle (DW) muxbiri Alichan Uludag' chorshanba kuni sud nazorati ostida ozod qilindi. U taxminan 25 soat politsiya hibsxonasida bo'lgan. Seshanba kuni u nafrat va adovatni qo'zg'atish hamda yolg'on ma'lumot tarqatish gumoni bilan qamoqqa olingan edi.
Uludag' fevral oyida prezident Rajab Toyyib Erdog'anni haqorat qilish kabi ayblovlar bilan hibsga olinganidan keyin shartli ravishda ozod qilingan edi. Yangi hibsga olish uning oldingi ishi bo'yicha sud jarayonini kutayotgan paytda sodir bo'ldi.
Germaniya hukumati matbuot kotibi Uludag'ning qayta hibsga olinishidan "juda g'azablangan"ligini bildirdi. U Turkiya matbuot erkinligini buzayotganini, bu esa Turkiya Yevropa Kengashi va Yevropa Inson Huquqlari Konventsiyasiga a'zo bo'lish orqali o'z zimmasiga olgan majburiyatlarga zid ekanini ta'kidladi.
DW bosh direktori Barbara Massing qayta hibsga olishni "chuqur tashvishli" deb atadi va "uning huquqlari to'liq hurmat qilinishini kutamiz va qonun ustuvorligiga muvofiq adolatli sudlovni talab qilamiz" dedi.
Turkiya jurnalistlar uyushmalari Uludag'ni qo'llab-quvvatlab, Anqara sud binosi oldida namoyish o'tkazdi. Namoyishchilar "Jurnalistika jinoyat emas" shiorlari bilan chiqishdi. Turkiya Jurnalistlar Uyushmasi Anqara filiali rahbari Sinan Tartanoglu bu ish Turkiyada jurnalistlarga bosim kuchayganini ko'rsatishini aytdi.
Sud Uludag'ni ozod qildi, ammo mamlakatni tark etmaslik va haftada to'rt marta politsiyaga hisobot berish shartini qo'ydi. Uludag' barcha ayblovlarni rad etdi.

Корреспондент Deutsche Welle (DW) Алиджан Улудаг был освобожден в среду под судебным надзором после примерно 25 часов в полицейском заключении. Во вторник он был задержан по подозрению в разжигании ненависти и вражды, а также в публичном распространении ложной информации, как заявила турецкая прокуратура.
Улудаг уже находился под условным освобождением после задержания в феврале по обвинениям, включая оскорбление президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Новый арест произошел всего через два месяца после его освобождения в ожидании суда по отдельному делу.
Представитель правительства Германии заявил, что Берлин "крайне раздражен" повторным задержанием Улудага. По словам представителя, турецкие власти нарушают свободу прессы, которую Турция обязалась соблюдать, вступив в Совет Европы и подписав Европейскую конвенцию по правам человека.
Генеральный директор DW Барбара Массинг назвала повторный арест "глубоко тревожным" и добавила: "мы ожидаем полного уважения его прав и требуем справедливого суда в соответствии с верховенством закона".
Задержание Улудага вызвало критику со стороны турецких журналистских организаций, которые собрались у здания суда в Анкаре перед заседанием в среду. Небольшая группа демонстрантов держала плакаты и скандировала "Журналистика не преступление", призывая к его немедленному освобождению.
Суд освободил Улудага, но запретил ему покидать страну и обязал являться в полицию четыре раза в неделю. Глава анкарского отделения Союза журналистов Турции Синан Тартаноглу заявил, что это дело отражает более широкое давление на репортеров в стране. Улудаг отрицает все обвинения.