Rossiya Ukrainadagi urushda qatnashish uchun dunyoning eng qashshoq mamlakatlaridan erkaklarni yollashni davom ettirmoqda. DWning tergovi shuni ko‘rsatadiki, Moskva xorijliklarni jalb qilish uchun global tarmoq yaratgan.
72 yoshli keniyalik Charlz Mutoka o‘g‘li Oskar Xagola Mutokani yo‘qotdi. Oskar 2025 yilning yozida Rossiyaga ish qidirish uchun borgan va bir hafta o‘tgach, harbiy formadagi suratini yuborgan. Keyin aloqa uzilgan. Oila Oskar halok bo‘lganini keyinroq bilgan, ammo jasadini qaytarib ololmagan.
Ukraina harbiy razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya 27 000 dan ortiq xorijlik fuqaroni urushga jalb qilgan. Xalqaro huquq tashkilotlari hisobotiga ko‘ra, yollash iqtisodiy, ijtimoiy va huquqiy jihatdan nochor ahvoldagi odamlarga qaratilgan.
Kubalik Yoan Viondi Mendoza oyiga 2000 dollar va’da qilingan Rossiyadagi “loyiha”ga qo‘shilgan. Uning akasi Maykl Duroga ko‘ra, Yoan frontga yuborilgan va qochishga uringan, ammo keyin Ukraina tomonidan e’lon qilingan halok bo‘lganlar ro‘yxatida paydo bo‘lgan.
Bangladeshlik Arman Mondol esa omborxona ishchisi sifatida ishga yollangan, ammo Rossiyada rus tilidagi shartnomani imzolashga majbur bo‘lgan. U “inson qalqoni” sifatida foydalanilganini va mina portlashidan omon qolganini aytadi. Hozir u qishlog‘ida ish topa olmaydi.
Mutaxassislar bu amaliyotni odam savdosi deb baholaydilar, chunki ko‘plab xorijliklar aldov yo‘li bilan jalb qilinadi. Rossiya esa buni “ixtiyoriy” deb ataydi. Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov “maxsus harbiy operatsiya”da qatnashayotgan xorijliklar “ko‘ngilli” ekanini da’vo qilgan.

Россия продолжает вербовать мужчин из беднейших стран мира для участия в войне против Украины. Расследование DW показывает, что Москва создала глобальную сеть по привлечению иностранцев.
72-летний кениец Чарльз Мутока потерял сына Оскара Хаголу Мутоку, который летом 2025 года отправился в Россию в поисках работы. Через неделю он прислал фото в военной форме, после чего связь прервалась. Семья узнала о его гибели, но тело вернуть не удалось.
По данным украинской военной разведки, Россия завербовала более 27 000 иностранных граждан. Согласно докладу международных правозащитных организаций, вербовка нацелена на людей в экономически, социально и юридически уязвимом положении.
Кубинец Йоан Вионди Мендоза согласился на «проект» в России с обещанием зарплаты в $2000 в месяц. Его брат Майкл Дуро сообщил, что Йоан был отправлен на фронт, пытался бежать, но позже его имя появилось в списках погибших, опубликованных Украиной.
Бангладешец Арман Мондол был завербован как упаковщик на складе, но в России его заставили подписать контракт на русском языке. Он утверждает, что иностранцев использовали как «живой щит». Мондол выжил после подрыва на мине, но до сих пор хромает и не может найти работу.
Эксперты называют эту практику торговлей людьми, так как многие иностранцы были обмануты. Россия же настаивает на добровольности участия. Глава МИД Сергей Лавров заявил, что иностранцы участвуют в «специальной военной операции» на добровольной основе.