Isroil armiyasi G‘azo sektorining 50 foizdan ortig‘ini nazorat qiladi va qolgan qismidan ajratish uchun ulkan tuproq devor qurmoqda. Sun’iy yo‘ldosh tasvirlari buni ko‘rsatmoqda va falastinliklarning aksariyat hudud hech qachon Isroil tomonidan qaytarib berilmasligi haqidagi qo‘rquvini kuchaytirmoqda.
Devor tuproq qo‘rg‘on va xandaqdan iborat bo‘lib, 2025-yil oktabrida imzolangan AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan sulh bitimi bo‘yicha Isroil va Falastin hududlari o‘rtasidagi chegarani belgilashi kerak bo‘lgan “sariq chiziq”dan ancha uzoqqa cho‘zilgan. Isroilning Haaretz gazetasiga ko‘ra, Xon Yunusda devor sariq chiziqdan taxminan 400 metr, Rafah hududida esa 1300 metr uzoqlikda qurilgan.
So‘nggi bir necha oy ichida qurilgan devor uzunligi 23 km dan oshadi. Butun G‘azo sektorining uzunligi taxminan 40 km. Devor uylari, infratuzilmasi va qishloq xo‘jaligi yerlari 2023-yilda boshlangan Isroilning genotsid urushi paytida vayron qilingan falastinlik jamoalarni kesib o‘tadi.
Isroil, shuningdek, vayron bo‘lgan Falastin shaharlari o‘rnida yangi yo‘llar va harbiy bazalar qurmoqda. Falastinliklar o‘z yerlariga qaytib kela olmasligidan qo‘rqmoqda va ba’zi Isroil rasmiylari ochiqchasiga ularning bir qismini o‘zlashtirish niyatida ekanliklarini aytmoqda.
Mudofaa vaziri Isroil Katz o‘tgan hafta Channel 14 telekanaliga bergan intervyusida: “Men G‘azoning shimoliy qismidagi o‘sha joylarda uchta Nahal postini, shuningdek, harbiy ob’ektni tashkil etish niyatidaman”, dedi.
Yakshanba kuni minglab isroilliklar, jumladan ko‘chmanchilar va o‘ng qanot faollari G‘azo bilan chegaraga yurish qilib, hukumatni Isroil aholi punktlarini qayta tiklashga chaqirdi. “Biz bugun Isroil hukumatiga aytish va butun dunyoga ko‘rsatish uchun yurish qilyapmizki, bu yer bizga tegishli va G‘azo haqiqatan ham bizniki va biz u yerga qaytib borishni xohlaymiz”, dedi ishtirokchi Daniel Sellem.
Ayni paytda G‘azodagi falastinliklar sariq chiziqdan g‘arbdagi qirg‘oqbo‘yi hududidagi chodirlar lagerlariga to‘plangan, ular hali ham Isroil havo hujumlari nishoniga aylanmoqda va yordam va ta’minot tanqisligiga duch kelmoqda.
AP sun’iy yo‘ldosh tasvirlariga izoh berishni so‘raganida, Isroil armiyasi sariq chiziq hududida jismoniy to‘siq qurilayotganini aytdi. Sulh bitimi sariq chiziqni vaqtinchalik chegara sifatida ko‘zda tutgan edi, keyinchalik Isroil armiyasi G‘azo chekkalariga chiqib ketishi va xalqaro kuch bilan almashtirilishi kerak edi. Biroq Isroil sulhni asosan e’tiborsiz qoldirgan va o‘rnashib olayotganga o‘xshaydi, bu falastinliklarning chiziq chegaraga aylanib borayotgani haqidagi qo‘rquvini kuchaytirmoqda.
Isroil kuchlari chiziqqa yaqin kelgan yoki uni kesib o‘tgan falastinliklarni o‘ldirgan. Isroil armiyasi o‘z qo‘shinlariga tahdid solayotgan jangarilarga qarata o‘q uzayotganini aytadi. Biroq o‘ldirilganlar orasida chiziqdan bexabar bolalar va boshqa tinch aholi ham bor. Ba’zi askarlar har doim kimga qarata o‘q uzayotganlarini bilmasliklarini va chegarani kesib o‘tgan har qanday odamni o‘ldirish buyrug‘i borligini aytishgan.

Израильская армия строит гигантский земляной барьер, чтобы отделить более 50 процентов Газы, находящихся под ее контролем, от остальной части анклава, показывают спутниковые снимки, усиливая опасения палестинцев, что большая часть территории никогда не будет возвращена Израилем.
Барьер состоит из земляной насыпи и траншеи и простирается далеко за так называемую «желтую линию», которая должна обозначать границу между израильской и палестинской территорией в соответствии с соглашением о прекращении огня, подписанным в октябре 2025 года при поддержке США, сообщила в среду израильская газета Haaretz. По данным Haaretz, в Хан-Юнисе барьер находится примерно на 400 метров за желтой линией, а в районе Рафаха он достигает примерно 1300 метров за линией.
Построенный за последние несколько месяцев барьер уже превышает 23 км в длину, сообщает AP. Вся длина сектора Газа составляет около 40 км. Барьер разрезает палестинские общины, чьи дома, инфраструктура и сельскохозяйственные угодья уже были разрушены во время геноцидной войны Израиля, начавшейся в 2023 году.
Израиль также создал новые дороги и создал базы на руинах палестинских городов. Палестинцы опасаются, что никогда не смогут вернуться на свою землю, а некоторые израильские чиновники открыто заявляли, что намерены присвоить ее часть.
«Я намерен создать три форпоста Нахаль, которые также являются военным объектом, в тех местах, которые находятся на севере Газы», — заявил министр обороны Исраэль Кац в эфире канала Channel 14 на прошлой неделе.
В воскресенье тысячи израильтян, включая поселенцев и правых активистов, прошли маршем к границе с Газой и призвали правительство восстановить израильские поселения. «Мы идем сегодня, чтобы сказать правительству Израиля и показать всему миру, что эта земля принадлежит нам и что Газа действительно принадлежит нам, и мы хотим вернуться туда», — сказал участник марша Даниэль Селлем.
Палестинцы в Газе тем временем заперты в переполненных палаточных лагерях в прибрежной зоне к западу от желтой линии, где они все еще подвергаются израильским авиаударам и сталкиваются с нехваткой помощи и припасов.
Когда AP попросило израильских военных прокомментировать спутниковые снимки, они заявили, что строят физический барьер в районе желтой линии. Соглашение о прекращении огня предусматривало желтую линию как временную демаркацию до окончательного вывода израильской армии на окраины Газы, которую должна была заменить международная сила. Но Израиль в основном игнорировал перемирие и, похоже, укрепляется, усиливая опасения палестинцев, что линия превращается в границу.
Израильские силы убили палестинцев, приблизившихся к линии или пересекших ее. Израильские военные заявляют, что стреляют по тем, кого считают боевиками, угрожающими их войскам. Но среди убитых были дети и другие гражданские лица, по-видимому, не знавшие о линии. Некоторые солдаты говорили, что не всегда знают, в кого стреляют, и имеют приказ убивать любого, пересекающего границу.