AQSh Davlat kotibi Marko Rubio va Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Filippin poytaxti Manilada boʻlib oʻtgan ASEAN mintaqaviy forumida uchrashdi. Uchrashuv 30 daqiqadan koʻproq davom etgani xabar qilinmoqda.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi bayonotiga koʻra, Lavrov “mojaroni siyosiy va diplomatik yoʻl bilan hal qilishga Rossiyaning tayyorligini tasdiqladi”. Shuningdek, u “Kiyev rejimini qurol-yarogʻ bilan taʼminlashni davom ettirish qabul qilib boʻlmasligini” taʼkidladi.
Lavrov Yevropa davlatlarining Rossiyaga “strategik magʻlubiyat” yetkazishga urinishlarini qoraladi. U, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin oʻrtasidagi 2025-yil avgust oyida Alyaskada boʻlib oʻtgan uchrashuvda ilgari surilgan takliflarga sodiq qolayotganini bildirdi.
AQSh Davlat departamenti uchrashuv haqida kam maʼlumot berdi, faqat Rubio va Lavrov “AQSh-Rossiya munosabatlari va Rossiya-Ukraina urushini tugatish zarurligini” muhokama qilgani aytildi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSh elchilari Stiv Uitkoff va Jared Kushner bilan “diplomatiyani jonlantirish” haqida suhbatlashganini maʼlum qildi.
Tramp Ukrainaning Rossiya energetika infratuzilmasiga uzoq masofali dron hujumlarini qoʻllab-quvvatlab, bu mojaroning tugashiga yordam berishi mumkinligini aytdi.

Госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел России Сергей Лавров встретились в четверг в Маниле на полях встречи Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН). По данным российских СМИ, беседа продлилась чуть более получаса.
Лавров «подтвердил готовность России к политико-дипломатическому урегулированию конфликта», говорится в заявлении МИД РФ. Он также «подчеркнул недопустимость продолжения поставок оружия киевскому режиму».
Министр осудил «дестабилизирующую политику европейских стран, которые по-прежнему стремятся нанести России „стратегическое поражение“». Лавров заявил, что Москва остается приверженной предложениям, выдвинутым президентами Трампом и Путиным на встрече в августе 2025 года на Аляске.
Госдепартамент США предоставил мало подробностей, лишь сообщив, что Рубио и Лавров «обсудили отношения США и России и необходимость прекращения войны России и Украины».
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что провел «хороший, важный разговор о том, как оживить дипломатию» с американскими посланниками Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером.
Трамп поддержал кампанию Украины по дальним ударам дронов по российской энергетической инфраструктуре, заявив, что это может «помочь положить конец» конфликту.