Yevropa Ittifoqi (YI) Rossiyaning Ukrainadagi urushi sababli yangi sanksiyalar paketini ma'qulladi. Ushbu paket, xususan, Rossiya nefti narxiga yuqori cheklov o'rnatishni o'z ichiga oladi.
27 a'zo davlat diplomatlari uzoq muzokaralardan so'ng kelishuvga erishdilar. Ba'zi davlatlar cheklovlar YI iqtisodiyotiga Rossiyanikidan ko'ra ko'proq zarar yetkazishidan xavotir bildirgan edi.
Kelishuvga Gretsiyaga Arktikadan Rossiya suyultirilgan gazini tashishga ruxsat beruvchi istisno qo'llanilgandan so'ng erishildi. Bu murosaga kelishga yordam berdi.
Yevropa Kengashi rahbari Antonio Kosta paket energiya, moliyaviy xizmatlar, kripto va savdo sohalariga qaratilganini ta'kidladi. Rossiya xom nefti eksporti narxiga cheklov 44 dollar (39 yevro) darajasida belgilandi.
Kelishuvga ko'ra, joriy narx darajasi keyingi 12 oy davomida amal qiladi. Shuningdek, Rossiya suyultirilgan gazini uchinchi davlatlarga o'tkazish uchun bir yillik istisno beriladi, bu avtomatik ravishda uzaytirilishi mumkin.
Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen paket 32 ta Rossiya banki, kripto firmalari va neft savdo platformalarini YI tranzaksiyalarini taqiqlash ro'yxatiga qo'shishini ma'lum qildi. Shuningdek, Rossiyaning urushiga aloqador shaxslar va kompaniyalarga kirish taqiqlari va aktivlarini muzlatish choralari ko'riladi.
Fon der Lyayen kelishuvni olqishlab, xalqaro narx cheklovining avtomatik tuzatilishiga yo'l qo'ymaslik Rossiya urush mashinasining bozor zarbalaridan foyda olishiga to'sqinlik qilishini ta'kidladi.

Европейский союз согласовал новый пакет санкций против России из-за ее войны в Украине, который включает потолок цен на российскую нефть.
Послы 27 стран ЕС достигли соглашения после недель переговоров. Некоторые государства-члены выражали опасения, что ограничения могут нанести больший ущерб экономике ЕС, чем российской.
Тупик был преодолен после того, как Греции предоставили исключение, позволяющее одной из ее судоходных компаний продолжать перевозить российский сжиженный природный газ из Арктики.
Глава Европейского совета Антониу Кошта заявил, что пакет нацелен на секторы с наибольшим воздействием: энергетику, финансовые услуги, криптовалюты и торговлю. Потолок цен на экспорт российской сырой нефти установлен на уровне $44 (€39).
Согласно сделке, текущий уровень останется в силе на следующие 12 месяцев. Также предусмотрено годичное исключение для передачи российского СПГ третьим странам с автоматическим продлением.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен сообщила, что пакет добавляет 32 российских банка, криптофирмы и нефтяные торговые площадки в список запрета транзакций ЕС. Также введены запреты на въезд и заморозка активов для лиц и компаний, связанных с войной России против Украины.
Фон дер Ляйен приветствовала соглашение, отметив, что оно не позволит автоматически корректировать международный потолок цен, чтобы российская военная машина не извлекала выгоду из рыночных шоков.