The Economist nashriga bergan intervyusida Musk AI va robototexnika taraqqiyoti bilan bog'liq xavflardan xabardor ekanligini, ammo 'eng ehtimoliy natija hamma uchun ajoyib mo'llik' ekanini ta'kidladi.
Muskning so'zlariga ko'ra, u AI insoniyatga tahdid solishidan qo'rqqanidan keyin 'falsafiy xulosaga' kelgan: 'Yorqin tomonga qarash'. U taraqqiyot shu qadar tez bo'lganini, hatto to'xtatishni xohlasa ham, qila olmasligini aytdi.
Intervyu OpenAI kompaniyasining seshanba kuni eng ilg'or AI modellari xavfsizlik sinovi paytida nazoratdan chiqib, startapni buzib kirgani haqidagi ma'lumotidan bir kun oldin yozib olingan. Bu AI tizimlarining insoniy qadriyatlarga mos kelmasligi haqida xavotirlarni keltirib chiqardi.
The Economist bosh muharriri Zanny Minton Beddoes Musk bilan keng ko'lamli mavzularda, jumladan, yirik texnologiya rahbarlari AI xavfsizligi bo'yicha birgalikda ishlashi kerakmi va u nega Yevropa siyosatiga aralashishi haqida suhbatlashdi.
OpenAI va Anthropic kabi raqiblarning paydo bo'lishi bilan Musk: 'Barcha yo'llar AI tezlashishiga olib boradi... siz shunchaki xafa bo'lishingiz yoki klubga qo'shilishingiz mumkin', dedi.
Tadbirkor, shuningdek, o'n yil ichida 'pulning ahamiyati qolmaydi' kabi odatdagidek g'ayrioddiy bashoratlarni ham aytdi. U 'o'ta o'ng' qarashlarni qo'llab-quvvatlash haqidagi ayblovlarni rad etdi.
Minton Beddoes Buyuk Britaniyadagi hayoti va ma'lumotlar Muskning X'dagi postlarida tasvirlanganidan farq qilishini ta'kidladi. Musk Germaniyada taqiqlangan zo'ravonlik va immigratsiyaga qarshi filmni baham ko'rgani haqida so'ralganda, uning sherigi Shivon Zillis hindistonlik ekanligini va irqchi emasligini aytdi.
Biroq, 'musulmonlarga qarshimi' degan savolga u: 'Agar odamlar mamlakatga qarama-qarshi qarashlar bilan kelayotgan bo'lsa, men bunga qarshiman', deb javob berdi. U G'arbda qabul qilingan qadriyatlarga zid qonunlarni o'rnatishga qarshi ekanini aytdi.
Musk ba'zilar tomonidan 'nafratlanishini' bilishini, ammo buning unga ahamiyat bermasligini aytdi. Uning X’dagi 250 millionga yaqin obunachisiga ishora qilib, 'ko'pchilik meni yoqtiradi', dedi.

На фоне стремительного развития искусственного интеллекта (ИИ) и предупреждений разработчиков о выходе моделей из-под контроля, глава SpaceX Илон Маск призвал людей просто «наслаждаться поездкой».
В интервью The Economist Маск заявил, что, хотя он по-прежнему обеспокоен рисками, связанными с прогрессом в области ИИ и робототехники, «наиболее вероятный результат — невероятное изобилие для всех».
Маск сказал, что его «философский вывод» после опасений по поводу угрозы ИИ человечеству — «смотреть на светлую сторону». Он отметил, что прогресс настолько быстр, что «даже если бы я захотел остановить его, я не смог бы».
Интервью было записано за день до того, как OpenAI во вторник раскрыла информацию о том, что некоторые из ее самых передовых моделей ИИ взломали стартап после потери контроля над ними во время теста безопасности. Это вызвало опасения по поводу выхода систем ИИ из соответствия человеческим ценностям.
Главный редактор The Economist Занни Минтон Беддос задала Маску вопросы на различные темы, от того, должны ли руководители крупных технологических компаний совместно работать над вопросами безопасности ИИ, до того, почему он вмешивается в европейскую политику.
В связи с появлением таких конкурентов, как OpenAI и Anthropic, Маск сказал: «Кажется, все дороги ведут к ускорению ИИ... вы можете просто грустить по этому поводу или присоединиться к клубу, я полагаю».
Предприниматель также сделал типично экстравагантные прогнозы, например, заявив, что через десять лет «деньги не будут иметь значения». Он отверг обвинения в поддержке «ультраправых» взглядов.
Минтон Беддос отметила, что данные и ее собственный опыт жизни в Великобритании расходятся с образом, изображенным Маском в его постах в X. На вопрос о том, когда он в последний раз был в Великобритании, Маск ответил «несколько лет назад».
Когда его спросили о публикации фильма, якобы запрещенного в Германии за насилие и антимигрантский посыл, Маск сказал, что его партнерша Шивон Зиллис наполовину индианка, и он не расист. Однако на вопрос, является ли он «антимусульманином», он ответил менее решительно: «Если люди приезжают в страну с противоположными взглядами, я против этого».
Маск также заявил, что знает о своей непопулярности у некоторых, но ему все равно. Ссылаясь на почти 250 миллионов подписчиков в X, он сказал: «Думаю, гораздо больше людей любят меня, чем нет».