Yevropa Ittifoqi Google kompaniyasiga 890 million yevro (1 milliard dollar) miqdorida jarima soldi. Bu qaror texnologiya gigantining Google Play va qidiruv tizimi orqali foydalanuvchilarni o‘z xizmatlari va ilovalariga yo‘naltirib, raqobatchilarni cheklagani uchun qabul qilindi.
Payshanba kuni e'lon qilingan jarima Bryusselning yirik texnologiya kompaniyalariga qarshi kurashidagi so‘nggi qadamdir. Yevropa Ittifoqi Silikon vodiysidan tortib Pekingacha bo‘lgan eng yirik firmalarni cheklashda dunyoda yetakchilik qilmoqda.
Google avvalroq Android operatsion tizimi ustunligidan foydalanib raqobatni bo‘g‘gani va iste'molchi tanlovini cheklagani uchun 4,5 milliard dollar jarimaga tortilgan edi. Kompaniya bu jarimaga qarshi apellyatsiyani yutqazgan.
Yevropa Komissiyasining raqobat bo‘yicha vitse-prezidenti Tereza Ribera: “Eng yaxshi mahsulotlar, ularni ishlab chiqaruvchi kompaniya qidiruv tizimiga egalik qilgani uchun emas, balki sifati tufayli muvaffaqiyat qozonishi kerak. Yevropa iste'molchilari eng yaxshi takliflarni qayerdan topish haqida ma'lumot olish huquqiga ega, hatto ilovalar do‘koni egasi ulush olmasa ham”, dedi.
Jarimalar Yevropa Ittifoqining Raqamli bozorlar to‘g‘risidagi qonuni (DMA) doirasida bir kompaniyaga nisbatan eng katta miqdordir. 2025-yilda Meta va Apple mos ravishda 200 va 500 million yevro jarimaga tortilgan edi.
DMA 2024-yilda kuchga kirgan bo‘lib, raqamli sohada adolatli raqobatni ta'minlash maqsadida yirik texnologiya kompaniyalarining haddan tashqari kuchini cheklashga qaratilgan.
Google global aloqalar bo‘yicha direktori Kent Uoker kompaniyani “yevropaliklar yoqtirgan real vaqt rejimidagi qidiruv xususiyatlarini olib tashlashga va Google Play’dagi xavfsizlik himoyasini buzishga” majbur qilishayotganini aytdi. “Bu adolatli raqobat emas”, deb qo‘shimcha qildi u.
Yevropa Ittifoqi Google’ga 2017-2019 yillar oralig‘ida jami 8,2 milliard yevro jarima solgan edi. O‘tgan yil sentyabr oyida Bryussel boshqa antimonopol qoidalar bo‘yicha 2,95 milliard yevro jarima qo‘shgan edi.
Yevropa Ittifoqi AQShning mumkin bo‘lgan javob choralaridan xavotirda emasligini bildirdi. Ribera: “Bizning suveren institutlarimiz tomonidan qabul qilingan qoidalar to‘liq bajarilishini ta'minlash bizning vazifamiz”, dedi.
25 nafar respublikachi AQSh qonunchisi prezident Trampni Yevropa Ittifoqining “kamsituvchi” raqamli qoidalariga qarshi savdo tekshiruvlari kabi vositalarni qo‘llashga chaqirgan.

Европейский союз наложил на Google штраф в размере 890 миллионов евро (1 миллиард долларов), заявив, что технологический гигант нарушил антимонопольные правила, направляя пользователей Google Play и поисковой системы к собственным сервисам и приложениям в ущерб конкурентам.
Штраф, объявленный в четверг, стал последним шагом Брюсселя в борьбе с крупными технологическими компаниями. Евросоюз лидирует в мире по ограничению крупнейших фирм от Силиконовой долины до Пекина.
Ранее Google проиграл апелляцию против штрафа в 4,5 миллиарда долларов за подавление конкуренции и ограничение выбора потребителей через доминирование мобильной операционной системы Android.
Европейская комиссия заявила, что действует в интересах потребителей. Исполнительный вице-президент Тереса Рибера отметила: «Лучшие продукты должны добиваться успеха, потому что они лучше, а не потому, что они принадлежат компании, управляющей поисковой системой. Европейские потребители имеют право знать, где получить лучшие предложения, даже если владелец магазина приложений не получает долю».
Штрафы являются крупнейшими в отношении одной компании в рамках Закона о цифровых рынках (DMA). В 2025 году Meta и Apple были оштрафованы на 200 и 500 миллионов евро соответственно.
DMA вступил в силу в 2024 году и направлен на ограничение, по мнению ЕС, излишеств крупных технологических компаний для обеспечения справедливой конкуренции в цифровой сфере.
Глава глобальных связей Google Кент Уокер заявил, что компанию заставляют «убрать функции поиска в реальном времени, которые нравятся европейцам, и демонтировать защиту безопасности в Google Play». «Это нечестная конкуренция», — добавил он.
ЕС уже штрафовал Google: с 2017 по 2019 год на общую сумму 8,2 миллиарда евро. В сентябре прошлого года Брюссель добавил штраф в 2,95 миллиарда евро по другому делу.
Евросоюз не обеспокоен возможными ответными мерами США. Рибера подчеркнула: «Наш долг — обеспечить полное соблюдение правил, принятых нашими суверенными институтами».
25 американских законодателей-республиканцев призвали президента Трампа использовать инструменты, такие как торговые расследования, против «дискриминационных» цифровых правил ЕС.