G'arbiy Hindiston all-rounderi Jastin Greaves 17-yanvar kuni Taroubadagi Pokistonga qarshi Test o'yinida tarixiy rekord o'rnatdi. U ketma-ket beshta 'maiden' overda vikket olgan birinchi bouler bo'ldi.
32 yoshli kriketchi uchinchi kuni 5-27 ko'rsatkichi bilan o'zining birinchi besh vikketli seriyasini qayd etdi. Uning bu spektakli jahon Test chempionati bahsida mezbonlar foydasiga burilish yasadi.
Greaves avvalgi rekordni yangiladi: 2016-yilda Yoxannesburgda Janubiy Afrikaga qarshi o'yinda ingliz tez bouler Styuart Brod ketma-ket to'rtta 'maiden' overda vikket olgan edi.
O'zining 17-Testida o'ynagan barbadoslik Pokistonni 282 run bilan chekladi, javoban G'arbiy Hindiston birinchi inningda 311 run to'plagan edi.
Greaves: "Kapitan Roston Cheyz menga intizomli bo'lishni va jamoa uchun vikket olishni aytdi. To'p biroz harakatlandi va men mukofot oldim. Testda birinchi marta besh vikket olganimdan juda xursandman, ammo hali ko'p ish bor."
Pokiston 244-3 hisobida ustun edi, Shan Masood yuz ballga erishgan, ammo Greaves halokatli qulashni boshladi. U Masoodni 109 run bilan ishdan chiqarib, ketma-ket 'maiden' overlarda Aamer Jamol, Ali Usmon va Muhammad Rizvanni run bermasdan yubordi.
Tanaffusdan so'ng Greaves Muhammad Abbosni tutib berib, beshinchi vikketni qo'lga kiritdi. Pokiston 282 run bilan cheklandi, birinchi inningda 29 run ortda qoldi.
Kunning oxirida Pokiston qarshi hujumga o'tib, G'arbiy Hindistonni ikkinchi inningda 126-7 hisobida qoldirdi. Mezbonlar to'rtinchi kunga 155 runlik umumiy ustunlik bilan chiqdi.

Универсал сборной Вест-Индии Джастин Гривз в понедельник установил исторический рекорд тестового крикета, став первым боулером в зафиксированную эпоху, который взял калитки в пяти последовательных «мейден»-оверах в матче против Пакистана в Тарубе.
32-летний игрок показал результат 5-27 на третий день, его спелл помог переломить ход матча чемпионата мира в пользу хозяев.
Гривз превзошел предыдущий рекорд в четыре последовательных «мейден»-овера с калитками, установленный бывшим английским фаст-боулером Стюартом Бродом против ЮАР в Йоханнесбурге в 2016 году.
В своем 17-м тесте барбадосец оформил первый «файфер», когда Пакистан был выбит на 282 в ответ на 311 Вест-Индии в первом иннинге.
Гривз: «Когда я вышел, капитан Ростон Чейз сказал продолжать быть дисциплинированным и попытаться взять калитки для команды. Мяч двигался, и я получил награду. Я очень рад первому «файферу» в тестах, но впереди еще много работы.»
Пакистан доминировал при счете 244-3, Шан Масуд сделал сотню, но Гривз спровоцировал драматический коллапс. Он выбил Масуда на 109, а затем в последовательных «мейден»-оверах удалил Аамира Джамала, Али Усмана и Мохаммада Ризвана, не пропустив ни одного рана.
После перерыва Гривз завершил историческое достижение, поймав Мохаммада Аббаса, что дало ему пять калиток в пяти «мейден»-оверах. Пакистан был выбит на 282, отставая на 29 ранов.
Пакистан отыгрался в конце дня, сократив Вест-Индию до 126-7 во втором иннинге. Хозяева имеют общее преимущество в 155 ранов перед четвертым днем.