️ O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Ozarbayjon Tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov telefon orqali suhbatlashib, Naxchivan Muxtor Respublikasiga qilingan dron hujumi bilan bog‘liq voqea haqida muhokama qildilar. Vazirlar voqeadan jiddiy tashvish bildirishdi va xalqaro huquq tamoyillariga zid bo‘lgan, davlatlarning suvereniteti va hududiy yaxlitligini buzadigan harakatlarning qabul qilinmasligini ta’kidladilar.
️ Voqea oldinroq ma’lum bo‘lgan ediki, Naxchivonga qilingan dron hujumi natijasida ikki tinch aholi jabrlangan. Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligining matbuot xizmatiga ko‘ra, dronlardan biri Naxchivan avtonomiyasidagi aeroport terminali binosiga tegib, ikkinchisi esa Shekerobod qishlog‘idagi maktab yoniga qulagan. Ozarbayjon tashqi ishlar vazirligi voqea munosabati bilan bayonot chiqargan.
️ Bayonotda: “Eron hududidan amalga oshirilgan, aeroport binosiga zarar yetkazgan va ikki tinch aholini jarohatlagan dron hujumlarini qat’iyan qoralaymiz”, deyilgan. Shuningdek: “Bu masalaga tez orada aniqlik kiritish, izoh berish va bunday voqealar takrorlanmasligi uchun zarur choralarni ko‘rishni Erondan talab qilamiz”, deb ta’kidlangan.
️ Eronning Ozarbayjondagi favqulodda va muxtor elchisi Mujtaba Demirchiluning Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligiga chaqirilgani va u yerda eronlik tomonga qat’iy norozilik bildirilishi va nota topshirilishi haqida ma’lum qilingan. Biroq, Erondagi ommaviy axborot vositalari, o‘z navbatida, Ozarbayjon tomonga dronlar uchirilganini rad etgan.
️ Eron Qurolli Kuchlari Bosh shtabining bayonotiga ko‘ra, “Eron Islom Respublikasi barcha davlatlar, ayniqsa musulmon va qo‘shni mamlakatlarning suverenitetini hurmat qilgan holda, Ozarbayjon Respublikasi tomonga qurolli kuchlar tomonidan boshqarilmaydigan samolyot uchirilganini rad etadi”. Eron tomoni o‘tkazgan tekshiruv natijalariga ko‘ra, bunday harakatlar Eronga ayblov qo‘yish maqsadida amalga oshirilgan bo‘lishi mumkinligi aniqlandi.

️ Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили инцидент, связанный с атакой беспилотников на Нахчыванскую Автономную Республику. Стороны выразили серьёзную обеспокоенность произошедшим и подчеркнули неприемлемость действий, противоречащих принципам международного права и нарушающих суверенитет и территориальную целостность государств.
️ Ранее стало известно, что в результате ударов беспилотников по Нахчывану ранения получили два мирных жителя. По данным пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана, один из дронов попал в здание терминала аэропорта Нахчыванской автономии, другой упал рядом со школой в селе Шекерабад. Азербайджанское внешнеполитическое ведомство выступило с заявлением в связи с инцидентом.
️ В заявлении говорится: «Решительно осуждаем совершённые с территории Ирана дроновые атаки, ставшие причиной повреждения здания аэропорта и ранения двух мирных жителей». Также отмечено: «Требуем от Ирана в кратчайшие сроки внести ясность в данный вопрос, предоставить объяснения и принять необходимые меры для предотвращения повторения подобных инцидентов».
️ Подчёркнуто, что чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Азербайджане Муджтаба Демирчилу вызван в МИД Азербайджана, где иранской стороне будет выражен решительный протест и вручена нота. Однако, по сообщениям СМИ, Иран, в свою очередь, опроверг запуск дронов в сторону Азербайджана.
️ Согласно заявлению Генерального штаба Вооружённых сил Ирана, «Исламская Республика Иран, уважая суверенитет всех государств, особенно мусульманских и соседних стран, опровергает запуск беспилотника вооружёнными силами в направлении Азербайджанской Республики». По результатам проведённой проверки иранской стороной установлено, что подобные действия могли быть предприняты с целью обвинить Иран.