Kreml, AQSh-Isroilning Eron urushi Rossiyaning energiya mahsulotlariga talabning sezilarli darajada oshishiga sabab boʻlganini aytdi. Bu bayonot AQSh Gʻaznachiligi Hindistonga dengizda qolgan Rossiya neftini sotib olish uchun 30 kunlik imtiyoz berganidan bir kun oʻtib keldi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov juma kuni Rossiya neft va gazni, shu jumladan quvur orqali va suyuq shaklda, ishonchli yetkazib beruvchi sifatida qolishini taʼkidladi.
Urush, juma kuni ettinchi kuniga kirib, muhim transport yoʻli boʻlgan Hormuz boʻgʻozini deyarli yopib qoʻydi, bu esa dunyo boʻylab mamlakatlarni global neft va suyuq tabiiy gaz taʼminotining beshdan bir qismidan uzib qoʻydi. Rossiya, Ukraynada toʻrt yildan ortiq davom etayotgan urushiga qaramay, Yaqin Sharqdagi bu yangi kengaygan mojarodan yashirincha foyda koʻrishi mumkin.
Peskov, Vashingtondan imtiyoz berilganidan keyin Rossiyaning Hindistonga neft yetkazib berish hajmini ochiqlashdan bosh tortdi, bu imtiyoz oy davomida AQSh bosimi va Janubiy Osiyo davlatiga Rossiya neftini sotib olmaslik uchun qattiq tariflar joriy etilganidan keyin keldi. Xalqaro Energiya Agentligi (IEA) bosh direktori Fatih Birol juma kuni Rossiyadan gaz taʼminotiga qaytish iqtisodiy va siyosiy jihatdan notoʻgʻri ekanligini taklif qildi.
Qatar Energiya vaziri Saad al-Kaabi Financial Times gazetasiga bergan intervyusida, agar Eron mojarosi davom etsa va neft narxi barreliga 150 dollarga yetib ketsa, barcha Fors koʻrfazi energiya ishlab chiqaruvchilari bir necha hafta ichida eksportni toʻxtatishini kutayotganini aytdi. Qatar dushanba kuni suyuq tabiiy gaz ishlab chiqarishini toʻxtatdi, bu global taʼminotning taxminan 20 foizini tashkil etadi va Osiyo va Yevropa bozorlaridagi talabni muvozanatlashda muhim rol oʻynaydi.
Al-Kaabi, agar urush darhol tugasa ham, Qatarga normal yetkazib berish tsikliga qaytish uchun „haftalardan oylargacha“ vaqt ketishini aytdi. U, agar kemalar va tankerlar Hormuz boʻgʻozi orqali oʻta olmasa, neft narxi ikki-uch hafta ichida barreliga 150 dollarga yetishi mumkinligini bashorat qildi. Juma kuni, AQShning standart neft narxi 4,1 foizga oshib barreliga 84,36 dollarni, Brent nefti esa 1,7 foizga oshib 87 dollarni tashkil etdi, bu 2024-yil aprelidan beri eng yuqori darajaga yaqin savdo qilinmoqda.

Кремль заявил, что война США и Израиля в Иране привела к «значительному увеличению спроса» на российские энергоносители. Это заявление прозвучало на следующий день после того, как Министерство финансов США выдало 30-дневное разрешение, позволяющее Индии покупать российскую нефть, застрявшую в море. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков в пятницу подчеркнул, что Россия была и остаётся надёжным поставщиком нефти и газа, включая трубопроводный и сжиженный природный газ.
Конфликт, вступивший в пятницу в седьмой день, практически заблокировал Ормузский пролив — критически важный судоходный путь, что отрезало страны мира от пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа. Россия, несмотря на собственную войну на Украине, длящуюся более четырёх лет, может тайно выиграть от этого нового масштабного конфликта на Ближнем Востоке.
Песков отказался раскрыть возможные объёмы поставок российской нефти в Индию после вашингтонского разрешения, которое последовало за месяцами давления со стороны американского режима и введения жёстких тарифов на южноазиатскую страну, чтобы та не покупала российскую нефть. Исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бирол в пятницу предположил, что обращение к России за поставками газа будет экономически и политически ошибочным.
Министр энергетики Катара Саад аль-Кааби в интервью Financial Times, опубликованном в пятницу, заявил, что ожидает остановки экспорта всеми производителями энергии в Персидском заливе в течение нескольких недель, если конфликт в Иране продолжится и поднимет цену на нефть до 150 долларов за баррель. Катар приостановил производство сжиженного природного газа в понедельник, что составляет около 20% мирового предложения и играет ключевую роль в балансировке спроса на азиатских и европейских рынках.
Аль-Кааби отметил, что даже если война немедленно прекратится, Катару потребуются «недели или месяцы», чтобы вернуться к нормальному циклу поставок. Он прогнозирует, что цены на нефть могут достичь 150 долларов за баррель через две-три недели, если суда и танкеры не смогут пройти через Ормузский пролив. В пятницу эталонная американская нефть выросла на 4,1% до 84,36 доллара за баррель, а Brent, международный стандарт, прибавил 1,7% до 87 долларов за баррель, торгуясь около самого высокого уровня с апреля 2024 года.