Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev mamlakatning diplomatik xodimlarini Erondan to‘liq olib chiqib ketish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda mamlakat tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qaror ham Tehrondagi elchixonaga, ham Tabrizdagi bosh konsullikka taalluqlidir va hozirgi vaqtda bu yo‘nalishda tegishli ishlar olib borilmoqda.
Bayramov, shuningdek, Eron Naxichevanga qilingan dronlar hujumini “sinchiklab tekshirishga” va’da berganini aytdi. U ushbu hodisa yuzasidan allaqachon diplomatik qadamlar qo‘yilganini, norozilik notasi yuborilganini va hamkasbi bilan telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tganini ta’kidladi. Eron tomonidan boshlangan tergov umumiy jarayonning bir qismi ekanligini qo‘shimcha qilib, Ozarbayjon xavfsizligi davlat rahbarining qat’iy nazorati ostida ekanligini bildirdi.
5-mart kuni Ozarbayjon TIV Eron dronlari mamlakatning Naxichevan Muxtor Respublikasi hududiga tushganini ma’lum qilgandi. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, bitta dron aeroport terminali hududiga, boshqasi esa Shekerabad qishlog‘idagi maktab binosi yaqiniga tushgan. Ikki nafar mahalliy aholi vakili jarohatlangan, bu hodisa mintaqaviy keskinlikni oshirgan.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchi Ozarbayjon TIV rahbari Jayhun Bayramov bilan suhbatda Eron Naxichevanga snaryadlar uchirgani haqidagi xabarlarni rad etgan va fuqarolarning yaralanganidan afsusda ekanini bildirgan. Biroq, bu bayonotlar Ozarbayjon tomonidan qabul qilingan qat’iy qarorga olib kelgan, bu ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning yanada yomonlashishini ko‘rsatmoqda.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял решение о полном выводе дипломатических сотрудников страны из Ирана. Об этом сообщил министр иностранных дел Джейхун Байрамов. По его словам, решение касается как посольства в Тегеране, так и генерального консульства в Тебризе, и в настоящее время в этом направлении ведутся соответствующие работы.
Байрамов также заявил, что Иран обещал «тщательно расследовать» атаку дронов на Нахичевань. Он отметил, что по этому инциденту уже были предприняты дипломатические шаги, направлена нота протеста и состоялся телефонный разговор с коллегой. Расследование, начатое иранской стороной, является частью общего процесса, при этом безопасность Азербайджана находится под строгим контролем главы государства.
5 марта Государственная пограничная служба Азербайджана сообщила, что иранские дроны упали на территорию Нахичеванской Автономной Республики. По данным ведомства, один дрон упал в районе аэропорта, а другой — возле здания школы в селе Шекерабад. Двое местных жителей получили ранения, что обострило региональную напряженность.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в беседе с главой Государственной пограничной службы Азербайджана Джейхуном Байрамовым опроверг сообщения о том, что Иран обстрелял Нахичевань снарядами, и выразил сожаление по поводу ранения граждан. Однако эти заявления привели к жесткому решению, принятому Азербайджаном, что указывает на дальнейшее ухудшение дипломатических отношений между двумя странами.