AQSh Markaziy Qoʻmondonligi (CENTCOM) mamlakat Eron bilan davom etayotgan urushda birinchi marta 'Precision Strike Missile' (PrSM) raketalaridan foydalanganini eʼlon qildi. Urush juma kuni etti kunlik boʻldi, hujumlar Eron va Yaqin Sharqdagi boshqa mamlakatlarda davom etmoqda.
CENTCOM X ijtimoiy tarmogʻidagi postida PrSM raketalarini "misli koʻrilmagan chuqur zarba berish qobiliyati" deb taʼrifladi. Postda Markaziy Qoʻmondonlik rahbari admiral Brad Cooperning "Men harbiy xizmatchilarimizning dushman uchun muammolar yaratish uchun innovatsiyalardan foydalanishidan juda faxrlanaman" degan soʻzlari keltirilgan. Biroq, bu raketalar qayerdan otilgani yoki Eronda qaysi aniq nishonlarga tegizilgani nomaʼlum.
PrSM raketalari AQShning Merilend shtatida joylashgan Lockheed Martin mudofaa kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan uzoq masofali aniqlikdagi zarba raketalari hisoblanadi. Kompaniya birinchi partiyani 2023-yil dekabr oyida AQSh armiyasiga yetkazib bergan. Lockheed Martin maʼlumotlariga koʻra, PrSM raketalari 60 km (37 milya) dan 499 km (310 milya) gacha boʻlgan masofalardagi nishonlarni urishi mumkin.
Bu raketalar Lockheed Martin tomonidan ishlab chiqilgan MLRS M270 va HIMARS otish tizimlari bilan mos keladi, ikkala tizim ham Buyuk Britaniya va AQSh armiyalari tomonidan qoʻllaniladi. HIMARS – yuqori harakatchanlikka ega artilleriya raketasi tizimi boʻlib, 2022-yilda AQSh tomonidan Ukrainaga yuborilgan. Har bir HIMARS birligi oltita GPS boshqaruvidagi raketani yoki PrSM kabi kattaroq raketalarni tashiydi.
PrSM raketalarining diapazoni muhim ahamiyatga ega, chunki ular 2019-yilda Trump maʼmuriyati tomonidan bekor qilingan Oʻrta masofali yadro qurollari (INF) shartnomasida ruxsat etilgan maksimal 500 km (310 milya) chegarasidan oshishi mumkin. Bu shartnoma 1987-yilda AQSh va Sovet Ittifoqi rahbarlari Ronald Reygan va Mixail Gorbachyov tomonidan imzolangan edi. Shartnomani toʻxtatish Vashingtonga oʻzining oʻrta masofali, quruqlikdagi qurol-yarogʻlarini rivojlantirishni qayta boshlash imkonini berdi.
CENTCOM PrSM raketalarining AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlangan 'Operation Epic Fury' kod nomli operatsiyasida Eron ustiga hujumlarida qoʻllanganligini tasdiqladi. Qoʻmondonlik ochiq choʻl landshaftidan M142 HIMARS tizimlaridan PrSM raketalarini otilayotgan videoni ham joylashtirdi.
PrSM raketalari AQSh harbiy kuchlariga mavjud uzoq masofali imkoniyatlarini kuchaytirish imkonini beradi. Quvayt, Saudiya Arabistoni, Bahrayn, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari va Ummon kabi Fors koʻrfazi mamlakatlarida AQSh aktivlari va qoʻshinlari joylashgan harbiy bazalar mavjud boʻlib, ularning ayrim hududlari Erondan 400 km (250 milya) masofada joylashgan.
AQSh PrSM raketalarini Low-Cost Unmanned Combat Attack System (LUCAS) bir yoʻnalishli dronlari, MQ-9 Reaper dronlari, ATACMs va Tomahawk kruiz raketalari kabi boshqa uzoq masofali raketalar bilan birgalikda qoʻllamoqda. LUCAS dronlarining diapazoni taxminan 800 km (500 milya), ATACMs – 300 km (186 milya), Tomahawk kruiz raketalari esa 1600 km (1000 milya) ga yetadi.

Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что страна впервые использовала ракеты 'Precision Strike Missile' (PrSM) в продолжающейся войне с Ираном. Война вступила в седьмой день в пятницу, атаки продолжаются по всему Ирану и другим странам Ближнего Востока.
В сообщении в социальной сети X CENTCOM описало ракеты PrSM как обеспечивающие "непревзойдённые возможности глубокого удара". В сообщении цитируется глава CENTCOM адмирал Брэд Купер: "Я не могу не гордиться нашими военнослужащими, использующими инновации для создания дилемм для противника". Однако неясно, откуда были запущены эти ракеты и по каким конкретным целям в Иране они нанесли удар.
Ракеты PrSM описываются как высокоточные ракеты дальнего действия их разработчиком – американской оборонной компанией Lockheed Martin со штаб-квартирой в Мэриленде, которая поставила первые PrSM армии США в декабре 2023 года. По данным Lockheed Martin, PrSM могут поражать цели на расстоянии от 60 км (37 миль) до более чем 499 км (310 миль).
Эти ракеты совместимы с пусковыми установками семейств MLRS M270 и HIMARS, также разработанными Lockheed Martin и используемыми армиями Великобритании и США. HIMARS – это высокомобильная артиллерийская ракетная система, которую США отправили на Украину в 2022 году. Каждая установка HIMARS может нести шесть GPS-управляемых ракет или более крупные ракеты, такие как PrSM.
Дальность ракет PrSM имеет значительный вес, поскольку они, вероятно, не были бы разрешены в рамках Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД) с Россией, от которого администрация Трампа вывела США в 2019 году, так как могут превышать максимальную дальность в 500 км (310 миль), установленную договором для некоторых наземных ракет. Договор был подписан в 1987 году лидерами США и СССР Рональдом Рейганом и Михаилом Горбачёвым. Приостановка договора позволила Вашингтону возобновить разработку собственного арсенала ракет средней дальности наземного базирования.
CENTCOM подтвердило, что ракеты PrSM использовались в атаках США и Израиля на Иран под кодовым названием 'Operation Epic Fury', начатых 28 февраля. Командование также опубликовало видео запуска ракет PrSM с систем M142 HIMARS в открытой пустынной местности.
Ракеты PrSM действительно усиливают существующие возможности США по нанесению ударов на большие расстояния. В таких странах Персидского залива, как Кувейт, Саудовская Аравия, Бахрейн, Катар, ОАЭ и Оман, где расположены военные базы с активами и войсками США, есть территории в пределах 400 км (250 миль) от Ирана.