Isroil Livanda 'G‘azo o‘yin kitobi' deb atalgan harbiy taktikasini qo‘llamoqda, bu haqda Medical Aid for Palestinians (MAP) gumanitar tashkiloti ogohlantirdi. Tashkilotning bayonotiga ko‘ra, Isroil Livandagi janubiy hududlar va poytaxt Bayrutning janubiy chekkalariga majburiy ko‘chirish buyrug‘ini chiqarib, yuz minglab tinch aholini vayron qilish va qo‘rqitish bilan tahdid qilmoqda. MAP bosh direktori Stiv Ketts bu harakatlar tinch aholi, jumladan, allaqachon travmaga uchragan falastinliklar orasida keng tarqalgan qo‘rquvni keltirib chiqarayotganini ta'kidladi.
Isroil harbiylari chorshanba kuni butun janubiy Livanga majburiy ko‘chirish buyrug‘ini chiqarib, o‘n minglab aholini uylaridan qochishga majbur qildi. Keyingi kuni, Bayrutning janubiy chekkalariga ham shunga o‘xshash buyruq berildi, bu Isroilning Livandagi havo va quruqlikdagi hujumlarini kuchaytirganini ko‘rsatdi. Livon Sog‘liqni Saqlash Vazirligining so‘nggi ma'lumotlariga ko‘ra, dushanbadan beri Isroil hujumlarida kamida 217 kishi halok bo‘ldi va 798 kishi yaralandi.
Inson huquqlari guruhlari Isroilning majburiy ko‘chirish buyruqlari haqida ogohlantirib, Livandagi boshpana joylar to‘lib ketganligi sababli ko‘p oilalarning borish joyi yo‘qligini ta'kidlamoqda. Al Jazeera muxbiri Bernard Smit Bayrutdan hisobot berib, odamlar ko‘chalarda, maktablarda va boshpana markazlarida uxlashga majbur bo‘layotganini, ularning uylariga qaytish muddati noma'lumligini aytdi. Bu vaziyat G‘azo sektorida ikki yildan ortiq davom etgan Isroil hujumlari paytida yuz minglab falastinliklar ko‘chirilgan holatlarga o‘xshaydi.
Isroil rahbarlari Livandagi hujumlarni G‘azodagi urush bilan solishtirishdi. Isroilning o‘ng qanot moliya vaziri Bezalel Smotrich Bayrutning janubiy chekkalarini G‘azodagi Xon Yunus shahri kabi vayron qilish niyatida ekanligini aytdi. Xon Yunus Isroil urushi natijasida deyarli yo‘q qilingan. Bu bayonotlar Isroilning Livanda ham G‘azodagi kabi keng ko‘lamli vayronagarchilik va aholini majburan ko‘chirish siyosatini davom ettirish istagini ko‘rsatmoqda.

Израиль применяет в Ливане тактику, известную как «газский сценарий», о чем предупредила гуманитарная организация Medical Aid for Palestinians (MAP). Согласно заявлению организации, израильские военные выдали приказ о принудительном перемещении для всего юга Ливана и южных пригородов столицы Бейрута, что вызывает широкомасштабный страх среди мирного населения. Генеральный директор MAP Стив Каттс заявил, что эти действия включают коллективные наказания, принудительное перемещение и преднамеренное терроризирование гражданских лиц, включая уже травмированные палестинские сообщества.
Израильская армия издала приказ о принудительном перемещении в среду для всего юга Ливана, вынудив десятки тысяч жителей бежать из своих домов под угрозой атак. На следующий день аналогичный приказ был выдан для южных пригородов Бейрута, что свидетельствует об эскалации израильских воздушных и наземных операций в стране. По последним данным Министерства здравоохранения Ливана, с понедельника в результате израильских атак погибло не менее 217 человек и 798 получили ранения.
Правозащитные группы бьют тревогу по поводу израильских приказов о принудительном перемещении, подчеркивая, что многие семьи не имеют куда идти, поскольку убежища в Ливане переполнены. Корреспондент Al Jazeera Бернард Смит сообщил из Бейрута, что люди спят на улицах, в школах и приемных центрах, не зная, когда смогут вернуться домой. Эта ситуация напоминает действия израильских военных в секторе Газа, где сотни тысяч палестинцев были вынуждены многократно перемещаться в течение более чем двухлетних бомбардировок.
Израильские лидеры сравнивают нынешнее наступление в Ливане с войной в Газе. Крайне правый министр финансов Израиля Бецалель Смотрич заявил, что Израиль планирует сделать район Дахие в Бейруте «как Хан-Юнис» — город в южной части Газы, который был практически уничтожен в ходе израильской войны. Эти заявления указывают на намерение израильского правительства продолжить политику широкомасштабных разрушений и принудительного перемещения в Ливане, что вызывает серьезную озабоченность у международного сообщества.