AQSh Adliya Vazirligi Jeffrey Epstein bilan bog‘liq kongress buyrug‘i ostida oshkor etilgan hujjatlar to‘plamiga qo‘shimcha FBI ma’lumotlarini chop etdi. Vazirlikning bayonotiga ko‘ra, bu hujjatlar ilgari “takroriy” deb belgilanganligi sababli ommaga e’lon qilinmagan. Hujjatlarda, ayolning aytishicha, u 13-15 yoshda bo‘lganida, Epstein uni Donald Trump bilan tanishtirgan va Trump unga jinsiy zo‘ravonlik qilgan.
FBIning 2019-yilda olib borgan bir nechta suhbatlar tavsiflariga ko‘ra, ayol Epstein uni “New York yoki New Jersey”ga olib borganini va Trump bilan tanishtirganini aytgan. U tergovchilarga, Trump unga og‘iz jinsiy aloqada bo‘lishni majburlaganda, uni tishlaganini aytgan. Shuningdek, ayol o‘zi va yaqinlariga yillar davomida jim turishni talab qiluvchi tahdidli qo‘ng‘iroqlar qilinganini, buning Epstein bilan bog‘liq deb hisoblashini bildirgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, FBI agentlari 2019-yilda ayol bilan gaplashishni to‘xtatgan. O‘sha yilning oktyabr oyida o‘tkazilgan so‘nggi suhbatda agentlar unga Trump haqida qo‘shimcha ma’lumot berishga tayyorligini so‘rashgan. Ayolning javobiga ko‘ra, u “hayotining bu bosqichida, hech narsa qilish mumkin bo‘lmasligi katta ehtimol bo‘lsa, ma’lumot berishning ma’nosi nima?” deb so‘ragan.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt ayolning da’volarini “hech qanday ishonchli dalilsiz, mutlaqo asossiz ayblovlar” deb atadi. Trump Epstein da’volari bilan bog‘liq har qanday aybdorlikni rad etgan, Adliya Vazirligi esa ilgari chiqargan ba’zi hujjatlar “Trump prezidentiga nisbatan haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan va sensatsion da’volar”ni o‘z ichiga olganini aytgan.
Demokratlar Trump ma’muriyatining Epstein fayllarini qayta ishlash usulini tekshirishmoqda. Respublikachi kongressmen Tomas Massi, o‘tgan yili Epstein Fayllari Shaffoflik Qonunining qabul qilinishiga yordam bergan, “dunyoning boshqa tomonidagi mamlakatni bombardimon qilish Epstein fayllarini yo‘q qilmaydi” deb e’lon qildi. U, shuningdek, urushga tanqidiy munosabatda bo‘lgan.
Atlas Global Strategies tahlilchisi va sobiq Isroil diplomatı Shayel Ben-Efraim Al Jazeeraga bergan intervyusida Trumpning “ichki muammolaridan chalg‘itish uchun urushga muhtoj” ekanligini aytdi. U qo‘shimcha qildi: “Agar Google’da Epstein fayllari bo‘yicha qidiruvlarni ko‘rsangiz, bu boshlanganidan beri keskin tushdi. Shunday qilib, hech bo‘lmaganda vaqtincha, bu muvaffaqiyatga erishmoqda. Bu Kongress va ommaviy axborot vositalarining vaqtini olmoqda.”

Министерство юстиции США опубликовало дополнительные документы ФБР в рамках конгрессовского мандата по раскрытию файлов, связанных с Джеффри Эпштейном. Ведомство заявило в четверг, что эти документы ранее не были обнародованы, поскольку были ошибочно помечены как «дубликаты». В документах описаны интервью с женщиной, которая утверждает, что в возрасте 13-15 лет подверглась сексуальному насилию со стороны Эпштейна и Трампа.
Согласно описаниям нескольких интервью, проведённых ФБР в 2019 году, женщина заявила, что Эпштейн отвёз её «либо в Нью-Йорк, либо в Нью-Джерси» и познакомил с Трампом. Она рассказала следователям, что укусила Трампа, когда он пытался заставить её совершить оральный секс. Женщина также сообщила, что она и её близкие в течение многих лет получали угрожающие звонки с требованием молчать, которые она связывала с Эпштейном.
Сообщается, что агенты ФБР прекратили общение с ней в 2019 году. В отчёте о её последнем интервью в октябре 2019 года, во время первого президентского срока Трампа, агенты спросили, готова ли она предоставить дополнительную информацию о Трампе. В ответ, как написал агент, она «спросила, какой смысл предоставлять информацию на этом этапе её жизни, когда существует высокая вероятность, что ничего нельзя будет сделать».
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт назвала утверждения женщины «совершенно безосновательными обвинениями, не подкреплёнными никакими достоверными доказательствами». Трамп отрицает какую-либо причастность к обвинениям, связанным с Эпштейном, а Министерство юстиции ранее заявляло, что некоторые из опубликованных документов «содержат не соответствующие действительности и сенсационные заявления против президента Трампа».
Демократы расследуют, как администрация Трампа обращалась с файлами Эпштейна. Республиканский конгрессмен Томас Масси, который в прошлом году способствовал принятию Закона о прозрачности файлов Эпштейна, заявил в воскресенье: «бомбардировка страны на другом конце света не заставит файлы Эпштейна исчезнуть». Он также критиковал войну.
Аналитик Atlas Global Strategies и бывший израильский дипломат Шаиэль Бен-Эфраим в интервью Al Jazeera заявил, что Трампу «действительно нужно отвлечение от [его внутренних проблем] в виде войны». Он добавил: «И если посмотреть на поиски в Google по файлам Эпштейна, они резко упали с начала этого. Так что, по крайней мере временно, это удаётся. Это занимает время Конгресса и время СМИ».