AQSh Adliya Vazirligi Jeffrey Epstein bilan bog‘liq kongress buyrug‘i ostida oshkor etilgan hujjatlar to‘plamiga qo‘shimcha FBI ma’lumotlarini chop etdi. Vazirlikning bayonotiga ko‘ra, bu hujjatlar ilgari “takroriy” deb belgilanganligi sababli ommaga e’lon qilinmagan. Hujjatlarda, ayolning aytishicha, u 13-15 yoshda bo‘lganida, Epstein uni Donald Trump bilan tanishtirgan va Trump unga jinsiy zo‘ravonlik qilgan.
FBIning 2019-yilda olib borgan bir nechta suhbatlar tavsiflariga ko‘ra, ayol Epstein uni “New York yoki New Jersey”ga olib borganini va Trump bilan tanishtirganini aytgan. U tergovchilarga, Trump unga og‘iz jinsiy aloqada bo‘lishni majburlaganda, uni tishlaganini aytgan. Shuningdek, ayol o‘zi va yaqinlariga yillar davomida jim turishni talab qiluvchi tahdidli qo‘ng‘iroqlar qilinganini, buning Epstein bilan bog‘liq deb hisoblashini bildirgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, FBI agentlari 2019-yilda ayol bilan gaplashishni to‘xtatgan. O‘sha yilning oktyabr oyida o‘tkazilgan so‘nggi suhbatda agentlar unga Trump haqida qo‘shimcha ma’lumot berishga tayyorligini so‘rashgan. Ayolning javobiga ko‘ra, u “hayotining bu bosqichida, hech narsa qilish mumkin bo‘lmasligi katta ehtimol bo‘lsa, ma’lumot berishning ma’nosi nima?” deb so‘ragan.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt ayolning da’volarini “hech qanday ishonchli dalilsiz, mutlaqo asossiz ayblovlar” deb atadi. Trump Epstein da’volari bilan bog‘liq har qanday aybdorlikni rad etgan, Adliya Vazirligi esa ilgari chiqargan ba’zi hujjatlar “Trump prezidentiga nisbatan haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan va sensatsion da’volar”ni o‘z ichiga olganini aytgan.
Demokratlar Trump ma’muriyatining Epstein fayllarini qayta ishlash usulini tekshirishmoqda. Respublikachi kongressmen Tomas Massi, o‘tgan yili Epstein Fayllari Shaffoflik Qonunining qabul qilinishiga yordam bergan, “dunyoning boshqa tomonidagi mamlakatni bombardimon qilish Epstein fayllarini yo‘q qilmaydi” deb e’lon qildi. U, shuningdek, urushga tanqidiy munosabatda bo‘lgan.
Atlas Global Strategies tahlilchisi va sobiq Isroil diplomatı Shayel Ben-Efraim Al Jazeeraga bergan intervyusida Trumpning “ichki muammolaridan chalg‘itish uchun urushga muhtoj” ekanligini aytdi. U qo‘shimcha qildi: “Agar Google’da Epstein fayllari bo‘yicha qidiruvlarni ko‘rsangiz, bu boshlanganidan beri keskin tushdi. Shunday qilib, hech bo‘lmaganda vaqtincha, bu muvaffaqiyatga erishmoqda. Bu Kongress va ommaviy axborot vositalarining vaqtini olmoqda.”

The United States Justice Department has published additional FBI documents as part of a congressionally mandated release of files related to Jeffrey Epstein. The department stated on Thursday that these documents had not been made public earlier because they were mistakenly marked as “duplicative.” The files describe interviews with a woman who alleges she was sexually assaulted by Epstein and Donald Trump when she was between 13 and 15 years old.
According to descriptions of multiple 2019 interviews conducted by the FBI, the woman claimed Epstein took her to “either New York or New Jersey” and introduced her to Trump. She told investigators that she bit Trump when he attempted to force her to perform oral sex. The woman also reported that she and people close to her received threatening calls over the years demanding silence, which she believed were linked to Epstein.
FBI records reportedly indicate that agents stopped speaking with her in 2019. In the report of her final interview in October 2019, during Trump’s first presidency, agents asked if she would be willing to provide more information about Trump. In response, the agent wrote, she “asked what the point would be of providing the information at this point in her life when there was a strong possibility nothing could be done about it.”
White House press secretary Karoline Leavitt called the woman’s claims “completely baseless accusations, backed by zero credible evidence.” Trump has denied any wrongdoing related to the Epstein allegations, and the Justice Department previously said some of the released documents “contain untrue and sensationalist claims against President Trump.”
Democrats are investigating the Trump administration’s handling of the Epstein files. Republican US Congressman Thomas Massie, who helped push the passage of the Epstein Files Transparency Act through Congress last year, said on Sunday, “bombing a country on the other side of the globe won’t make the Epstein files go away.” He has also been critical of the war.
Shaiel Ben-Ephraim, an analyst with Atlas Global Strategies and a former Israeli diplomat, told Al Jazeera that Trump “really needs a distraction from [his domestic issues] in the form of a war.” He added, “And if you look at searches on Google for the Epstein files, they’ve plummeted since this started. So, at least temporarily, it’s succeeding. It’s taking up Congress’s time and it’s taking up the media’s time.”