AQSh va Isroilning Eronni bombardimon qilishidan keyin Germaniyada qasos olish xavfi haqida tashvishlar kuchaymoqda. Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt xavfni “mavhum” deb atagan bo‘lsa-da, xavfsizlik organlari holatni diqqat bilan kuzatmoqda.
Germaniyaning Ichki razvedka idorasi (BfV) Eron razvedka xizmatlarining qasos harakatlari haqida ogohlantirdi. Idoraning bayonotiga ko‘ra, yahudiy muassasalari, diplomatik vakillar va harbiy ob’yektlar nishon bo‘lishi mumkin, shuningdek, Germaniyada yashovchi Eron muxolifati a’zolari ham xavf ostida.
Antisemitizm komissari Feliks Klein va parlament nazorat qo‘mitasi raisi Mark Xenrixman Eronning Germaniyadagi tarmoqlari orqali yahudiy va Isroil muassasalariga terror hujumlari mumkinligini ta’kidladilar. Eronlik deputat Omid Nuripur esa Eron razvedka xizmatlarining Yevropada, jumladan Germaniyada hujum qilish qobiliyatiga ishonishini bildirdi.
Yil boshida Germaniya xavfsizlik organlari Eron razvedka xizmatlarining faolligini kuzatgan, chunki ular muxoliflarga nisbatan kuzatuv, tahdid va o‘g‘irlik amaliyotlarini olib borishgan. Kiberhujumlar ham ortib bormoqda, Eronlik muhojirlarning elektron aloqa tizimlari buzilgan.
Germaniya-Eronlik Jamshid Sharmahdning o‘g‘irlanishi va o‘limi keng norozilikni keltirib chiqardi. Ichki razvedka idorasi Eron razvedka xizmatlarining muhojirlarning shaxsiy hisoblarini buzish orqali ma’lumot to‘plashini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda Germaniyada Eron razvedka xizmatlari tomonidan nishonga olinish xavfi kamayish o‘rniga oshishi mumkin.

После бомбардировок Ирана США и Израилем в Германии усилились опасения по поводу риска ответных ударов. Министр внутренних дел Александр Добриндт назвал угрозу «абстрактной», но подчеркнул, что органы безопасности внимательно следят за ситуацией.
Федеральное ведомство по защите конституции (BfV) предупредило о возможных ответных действиях иранских спецслужб. В заявлении говорится, что под удар могут попасть еврейские учреждения, дипломатические представительства и военные объекты, а также члены иранской оппозиции, проживающие в Германии, которые десятилетиями подвергаются слежке и угрозам.
Уполномоченный по борьбе с антисемитизмом Феликс Кляйн и председатель парламентского комитета по надзору за спецслужбами Марк Хенрихман выразили обеспокоенность возможностью терактов против еврейских и израильских учреждений через иранские сети в Германии. Депутат Омид Нурипур, родившийся в Тегеране, отметил, что иранские спецслужбы способны проводить атаки в Европе, включая Германию.
В начале года немецкие органы безопасности уже отслеживали активность иранских спецслужб в связи с протестами в Иране. Отмечалось, что транснациональные репрессии включают шпионаж, запугивания и насилие против диссидентов. Кибератаки также играют растущую роль, с компрометацией систем связи иранских эмигрантов.
Судьба немецко-иранского гражданина Джамшида Шармадда, похищенного в 2020 году и позднее казнённого, вызвала широкое возмущение. BfV описал сценарии, при которых иранские спецслужбы взламывают личные аккаунты эмигрантов для сбора данных. В настоящее время риск стать мишенью иранских спецслужб в Германии, скорее всего, увеличится, а не уменьшится.