Uch yil davomida AQShdan Abu-Dabigacha boʻlgan muvaffaqiyatsiz takliflar, ichki noroziliklar va hatto qonun oʻzgarishlaridan soʻng, The Telegraph gazetasining uzoq davom etgan sotuvi yana bir kutilmagan burilishni keltirdi: nemis media giganti Axel Springer kompaniyasi 575 million funt sterling miqdoridagi pul taklifini bildirdi.
Bu taklif Daily Mail gazetasining egasi Lord Rothermerening orzularini barbod qildi, u oilasining Britaniya matbuoti bilan aloqasini davom ettirish uchun The Telegraph gazetasini sotib olishga intilgan edi. Biroq, uning taklifi media mulkchiligining konsentratsiyasi va koʻp qirraliligi masalalarini keltirib chiqardi, bu esa madaniyat vaziri Lisa Nandi tomonidan qoʻllab-quvvatlangan va regulyatorlar tomonidan oylab tekshiruvga olindi.
Axel Springer kompaniyasining taklifi kamroq savollar tugʻdirsa ham, hukumat tasdigʻini talab qiladi. Kompaniya Politico, Business Insider va Bild kabi nashrlarga ega, ammo Britaniyada yirik media aktivlari yoʻq. Taklifning kechikkanligi va kompaniyaning gazetalar bilan nima qilishni rejalashtirgani hali aniq emas.
Axel Springer bosh direktori Mathias Döpfner sotib olishni "orzuimiz roʻyobga chqdi" deb taʼriflab, gazetaga tahririy mustaqillik, sunʼiy intellekt vositalari orqali transformatsiya va "ingliz tilida soʻzlashuvchi dunyodagi yetakchi markaziy-oʻng media tashkiloti"ga aylantirishga sarmoya kiritishni vaʼda qildi. Biroq, asosan evroskeptik oʻquvchilar yangi Yevropa mulkchiligini qanday qabul qilishi hali nomaʼlum.

После трех лет неудачных предложений от США до Абу-Даби, внутренних разногласий и даже изменений в законодательстве, затянувшаяся продажа газеты The Telegraph принесла еще один неожиданный поворот: немецкий медиагигант Axel Springer сделал предложение на 575 миллионов фунтов стерлингов наличными.
Это предложение разрушило давние мечты владельца Daily Mail лорда Ротермера приобрести The Telegraph и продолжить семейную традицию в британской прессе. Однако его предложение вызвало вопросы о медиаплюрализме и концентрации собственности, которые были поддержаны министром культуры Лизой Нэнди и переданы регуляторам для месячной проверки.
Предложение Axel Springer вызывает меньше вопросов, но также требует одобрения правительства. Компания владеет Politico, Business Insider и немецкой массовой газетой Bild, но не имеет других крупных медиаактивов в Великобритании. Остаются неясными причины задержки предложения и планы компании по управлению газетами.
Генеральный директор Axel Springer Матиас Дёпфнер назвал покупку "исполнением нашей мечты", пообещав редакционную независимость, трансформацию с помощью инструментов искусственного интеллекта и инвестиции для превращения газеты в "ведущее правоцентристское медиа в англоязычном мире". Однако реакция в основном евроскептической аудитории на новое европейское владение остается под вопросом.