Nepalda olti oy oldin Z-avlod boshchiligidagi norozilik namoyishlari natijasida hukumat agʻdarilganidan keyin birinchi umumiy saylov boʻlib oʻtdi. Saylov komissiyasi raisi Ram Prasad Bhandari jarayon tinch va faol oʻtganini maʼlum qildi. Dastlabki maʼlumotlarga koʻra, saylov ishtiroki atigi 60%ni tashkil etdi, bu koʻrsatkich soʻnggi 20 yil ichidagi eng past daraja hisoblanadi.
Saylov natijalari bir necha kun ichida aniq boʻlishi kutilmoqda, ammo tahlilchilarning fikriga koʻra, hech bir partiya mutlaq koʻpchilikni qoʻlga kiritmaydi va koalitsiya muzokaralari boshlanishi mumkin. Asosiy nomzodlar orasida sobiq bosh vazir KP Sharma Oli, rapchi sifatida tanilgan va hozir Katmandu meri boʻlgan Balendra Shah (Balen) hamda Nepali Kongress partiyasining yangi rahbari Gagan Thapa bor.
2025-yil sentyabrida boʻlib oʻtgan norozilik namoyishlari paytida kamida 77 kishi halok boʻldi, parlament va koʻplab hukumat binolari yoqib yuborildi. Namoyishlar dastlab ijtimoiy tarmoqlarni vaqtincha taqiqlashga qarshi boshlangan boʻlsa-da, korrupsiya va iqtisodiy tanglikka nisbatan norozilik bilan kuchaydi. Hukumatning namoyishchilarga qarshi oʻq otishga ruxsat berishi natijasida Oli va uning marksistik hukumat isteʼfoga chiqdi.
Saylovda eng katta eʼtibor Balen va Oli oʻrtasidagi raqobatga qaratildi. Balen Olining Jhapa-5 saylov okrugida unga qarshi kurashishni tanladi, bu esa ushbu okrugni saylovning markaziga aylantirdi. 35 yoshli Balen korrupsiyasiz siyosat, sogʻliqni saqlash, taʼlim va yoshlar uchun ish oʻrinlari yaratishni vaʼda qilmoqda.
Gʻolib kim boʻlishidan qatʼiy nazar, yangi hukumatni kutilgan qiyin vazifalar kutmoqda: yoshlarning oʻzgarish talablarini qondirish, korrupsiyaga qarshi kurashish va Hindiston va Xitoy kabi kuchli qoʻshnilari bilan munosabatlarni boshqarish. Nepalning togʻli relyefi saylov materiallarini tashishda qiyinchiliklar tugʻdiradi, shuning uchun vertolyotlar yordamida saylov uchun zarur materiallar togʻli hududlarga yetkazildi.

В Непале прошли всеобщие выборы, первые после волны беспрецедентных протестов под руководством поколения Z, которые шесть месяцев назад привели к отставке премьер-министра. Председатель избирательной комиссии Рам Прасад Бхандари заявил, что голосование прошло мирно и с энтузиазмом. По предварительным оценкам, явка составила лишь около 60%, что является самым низким показателем за более чем два десятилетия.
Окончательные результаты выборов могут быть объявлены в течение нескольких дней, но аналитики отмечают, что из-за избирательной системы ни одна партия, вероятно, не получит абсолютного большинства, что приведёт к коалиционным переговорам. Среди ключевых кандидатов — бывший премьер-министр-марксист КП Шарма Оли, рэпер-мэр Катманду Балендра Шах (Бален) и новый лидер старейшей партии Непальский конгресс Гаган Тапа.
Выборы стали первыми после сентябрьских протестов 2025 года, в ходе которых погибло не менее 77 человек, а здания парламента и правительства были подожжены. Протесты, начавшиеся как акция против временного запрета соцсетей, быстро переросли в массовое недовольство коррупцией и слабой экономикой. Жесткие действия правительства, включая применение огнестрельного оружия против демонстрантов, вынудили четырёхкратного премьер-министра Оли и его марксистское правительство уйти в отставку.
Основное внимание на выборах было приковано к противостоянию между Баленом и Оли. Бален, позиционирующий себя как лицо движения поколения Z, решил баллотироваться в округе Джхапа-5, который представляет Оли, чтобы бросить прямой вызов ветерану политики. 35-летний кандидат обещает борьбу с коррупцией, улучшение здравоохранения и образования, а также создание рабочих мест для молодёжи.
Независимо от итогов выборов, новому правительству предстоит столкнуться с серьёзными вызовами: выполнить высокие ожидания перемен, выдвинутые молодёжными протестами, бороться с укоренившейся коррупцией и выстраивать отношения с мощными соседями — Индией и Китаем. Горный рельеф Непала создаёт логистические сложности при транспортировке бюллетеней, для чего использовались вертолёты в удалённых регионах.