AQSh va Isroilning Eron ustidan boshlagan hujumi so‘nggi o‘n yilliklardagi boshqa mojarolarga qaraganda ancha tez sur’atda olib borilmoqda. Britaniyalik tadqiqot guruhi Airwars o‘zining juma kuni e’lon qilingan hisobotida, hujumning dastlabki kunlarida “so‘nggi o‘n yilliklardagi har qanday kampaniyaga qaraganda kuniga ancha ko‘proq nishonlarga zarba berilganini” ta’kidladi.
Airwars ma’lumotlariga ko‘ra, shanba kuni boshlangan hujumning dastlabki to‘rt kunida AQSh va Isroil rasmiylari Eron bo‘ylab taxminan 4 ming nishonni vayron qilganliklarini da’vo qilishdi. “100 soat ichida AQSh va Isroil Eronda ISILga qarshi AQSh boshchiligidagi koalitsiyaning birinchi olti oyida vayron qilgan nishonlardan ham ko‘proq nishonni yo‘q qilganliklarini e’lon qildilar”, – degan xulosaga kelgan tashkilot.
AQSh prezidenti Donald Trump Eron bilan har qanday kelishuv “shartsiz taslim bo‘lish” bilan yakunlanishi kerakligini ta’kidlab, urushni to‘xtatish uchun kelishuv imkoniyatini rad etdi. “Eron bilan shartsiz taslim bo‘lishdan boshqa hech qanday kelishuv bo‘lmaydi!” – deb yozdi u Truth Social platformasida. U, shuningdek, “qabul qilinadigan rahbarlar” tanlanganidan keyin mamlakatni “halokat chekkasidan qaytarish” va uni iqtisodiy jihatdan kuchaytirishga va’da berdi.
Isroil armiyasi bosh shtabi boshlig‘i Eyal Zamir esa payshanba kuni Isroilning Eron ustidan hujumlarini kuchaytirishini va urushning “keyingi bosqichi” “Eron rejimini zaiflashtirishga” qaratilishini aytdi. “Biz Eron rejimining inshootlari va harbiy imkoniyatlariga hujumlarni kuchaytiramiz”, – dedi u.
Eron davlat OAVlarining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh va Isroil hujumlarida kamida 1332 kishi halok bo‘ldi. Bu hujumlar Eronning kengroq Yaqin Sharq bo‘ylab, jumladan, bir qancha Arabiston ko‘rfazi davlatlarida raketa va dron hujumlari bilan javob qaytarishiga sabab bo‘ldi. Eron hujumlarida kamida oltita AQSh harbiy xizmatchisi, Isroilda 11 kishi va Birlashgan Arab Amirliklarida yana uch kishi halok bo‘ldi.

Нападение США и Израиля на Иран ведётся с гораздо более высокой интенсивностью, чем другие недавние конфликты. Как сообщает исследовательская группа Airwars в отчёте, опубликованном в пятницу, первые дни американо-израильского наступления привели к «значительно большему количеству поражённых целей в день, чем любая кампания в последние десятилетия».
Airwars отметила, что официальные лица США и Израиля заявили о поражении около 4000 целей по всему Ирану в первые четыре дня наступления, начавшегося в субботу. «За 100 часов США и Израиль заявили о поражении больше целей в Иране, чем за первые шесть месяцев бомбардировочной кампании возглавляемой США коалиции против так называемого Исламского государства», – заявила базирующаяся в Великобритании некоммерческая организация, расследующая вред гражданскому населению в вооружённых конфликтах.
Президент США Дональд Трамп, по-видимому, отверг перспективу компромисса для прекращения войны, подчеркнув, что любая сделка с Ираном должна привести к «безоговорочной капитуляции» страны. «Не будет никакой сделки с Ираном, кроме БЕЗОГОВОРОЧНОЙ КАПИТУЛЯЦИИ!» – написал американский лидер на своей платформе Truth Social. Он также пообещал «вернуть Иран от края разрушения» после выбора «приемлемых лидеров».
Начальник Генерального штаба армии Израиля Эяль Замир заявил в четверг, что Израиль усилит свои атаки против Ирана, добавив, что «следующая фаза» войны «будет сосредоточена на подрыве иранского режима». «Мы увеличим атаки на объекты и военные возможности иранского режима», – сказал Замир.
По последним данным, процитированным иранскими государственными СМИ, в результате атак США и Израиля погибли по меньшей мере 1332 человека по всему Ирану. Это нападение спровоцировало ответные иранские ракетные и дроновые удары по всему Ближнему Востоку, включая несколько государств Персидского залива. Иранские атаки унесли жизни по меньшей мере шести американских военнослужащих, 11 человек в Израиле и трёх других в Объединённых Арабских Эмиратах.