Kuba hukumati Ekvador poytaxti Kito shahridagi elchixonasini yopdi, chunki Ekvador hukumati kubalik diplomatlarga 48 soat ichida mamlakatni tark etish muddati berdi. Kuba Tashqi ishlar vazirligi (Minrex) juma kuni chiqargan bayonotda bu qarorni "bir tomonlama va do‘stona bo‘lmagan harakat" deb tanqid qilib, ikki davlat o‘rtasidagi tarixiy munosabatlarni buzganini ta'kidladi.
Bayonotda Kito elchixonasi mahalliy vaqt bilan soat 10:00 da (GMT 15:00) faoliyatini to‘xtatgani tasdiqlandi. Bu qadam Kuba va Ekvador o‘rtasidagi diplomatik aloqalarning keskin uzilishini belgilab berdi, bu esa o‘ng qanot Prezident Daniel Noboa mintaqadagi chap qanot hukumatlarga qarshi qat'iy pozitsiyasining natijasidir.
Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel ijtimoiy tarmoqlarda Noboa hukumati tomonidan "asossiz, dushmanona va do‘stona bo‘lmagan harakatlar"ni qoraladi, lekin Ekvador xalqi "har doim Kubaning mehr-muhabbat va qo‘llab-quvvatlashiga ishonishi mumkin" deb qo‘shdi. U, shuningdek, Kubaning "Lotin Amerikasi birligini saqlash" uchun kurashishda davom etishini, Ekvadorning "imperial manfaatlarga bo‘ysunish siyosati"ga qaramay, aytdi.
Bu izohlar Noboa va AQSh Prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi yaqinlashuvga ishora qiladi, chunki Tramp Kubaning kommunistik hukumati qulashini istaganini takrorlagan. Noboa Tramp bilan yaqin munosabatlar o‘rnatdi va bu hafta AQSh bilan narkotik kartellarga qarshi birgalikda operatsiya e'lon qildi. U shuningdek, Janubiy Floridaga "Amerika qalqoni" sammitida Tramp bilan uchrashish uchun boradi.
Trampning Lotin Amerikasidagi siyosati, jumladan, Kubaga qarshi to‘liq savdo embargosi va neft blokadasi, mintaqaviy keskinlikni kuchaytirmoqda. BMT Kubaning iqtisodiyoti zaiflashishi va neft ta'minoti uzilishi tufayli gumanitar "qulash" chegarasida ekanligi haqida ogohlantirdi. Noboa kubalik diplomatlarni haydash qarori Trampning Kubani Lotin Amerikasidagi boshqa davlatlardan izolyatsiya qilish harakatlari bilan bir vaqtga to‘g‘ri kelmoqda.

Правительство Кубы закрыло своё посольство в столице Эквадора Кито после того, как эквадорские власти предоставили кубинским дипломатам 48 часов для выезда из страны. В коммюнике, опубликованном в пятницу Министерством иностранных дел Кубы (Minrex), этот срок был назван несправедливым, а решение о высылке дипломатов подвергнуто резкой критике как подрывающее исторический дух сотрудничества между двумя странами.
В заявлении подтверждено, что посольство в Кито прекратило работу в 10:00 по местному времени (15:00 GMT). Это событие знаменует собой резкий разрыв дипломатических отношений между Кубой и Эквадором на фоне жёсткой позиции правоцентристского президента Даниэля Нобоа в отношении левых правительств региона.
Президент Кубы Мигель Диас-Канель в социальных сетях осудил действия правительства Нобоа как "неоправданные, враждебные и недружественные", но подчеркнул, что народ Эквадора "всегда может рассчитывать на привязанность и поддержку Кубы". Он также заявил, что Куба продолжит выступать за "сохранение латиноамериканского единства", несмотря на "явную политику подчинения имперским интересам" со стороны Эквадора.
Эти замечания, по-видимому, отсылают к сближению между Нобоа и президентом США Дональдом Трампом, который неоднократно выражал желание увидеть падение коммунистического правительства Кубы. Нобоа укрепил связи с Трампом, объявив на этой неделе о совместной операции с США по борьбе с картелями и отправившись во Флориду для встречи на саммите "Щит Америки".
Политика Трамповского режима в Латинской Америке, включая полное торговое эмбарго против Кубы и угрозы нефтяной блокады, усугубляет региональную напряжённость. ООН предупредила, что экономика Кубы, ослабленная эмбарго и перебоями в поставках нефти, может оказаться на грани гуманитарного "коллапса". Решение Нобоа о высылке кубинских дипломатов совпадает с усилиями Трамповской администрации по дальнейшей изоляции острова в регионе.