Kuba hukumati fevral oyida mamlakatning shimoliy qirg‘og‘i yaqinida sodir bo‘lgan otishmada yana bir kishi vafot etganini e’lon qildi. Ichki ishlar vazirligi chiqargan bayonotda Roberto Alvarez Avila 4-mart kuni jarohatlari oqibatida vafot etgani aytildi. Bu otishmada hozirgacha besh kishi halok bo‘ldi.
Vazirlikning ma’lum qilishicha, otishma 26-fevral kuni Florida shtatida ro‘yxatdan o‘tgan tezkor qayiq Kuba qirg‘oqlariga yaqinlashganda sodir bo‘lgan. Kuba harbiylari qayiqdagi 10 kishiga qarshi kurash olib borib, to‘rt kishini o‘ldirgan va oltitasini yaralagan. Hukumat vakillari qayiqda AQShda yashovchi qurollangan kubaliklar bo‘lganini va ular orolga kirib, “terrorchilik harakatlarini amalga oshirish” niyatida ekanligini da’vo qilmoqda.
Kuba Ichki ishlar vazirligi hibsga olingan shaxslarning o‘z bayonotlari va tergov jarayonlari ularga qarshi dalillarni mustahkamlaganini ta’kidladi. Shuningdek, AQShda joylashgan boshqa shaxslarning ham ishtiroki haqida yangi ma’lumotlar olinayotgani qayd etildi. O‘tgan hafta hukumat qayiqda o‘nlab qurolli qurollar, 12 800 dan ortiq o‘q-dori va 11 ta to‘pponcha topilganini e’lon qilib, olti nafar gumonlanuvchiga terrorchilikda ayblov qo‘ygan.
Otishma sodir bo‘lgan joy Cayo Falcones orolidan taxminan 1,6 kilometr shimoli-sharqda joylashgan. Kuba rasmiylari qayiqning ro‘yxat raqamini ham ko‘rsatgan, ammo Florida shtatida qayiq ro‘yxatlari ommaviy emasligi sababli Associated Press axborot agentligi bu ma’lumotlarni tezda tasdiqlay olmadi. Bu voqea AQSh prezidenti Donald Trump va Kuba o‘rtasidagi keskinlikni yanada kuchaytirish xavfini tug‘dirmoqda.
Kuba iqtisodiyoti yaqin vaqtgacha asosan Venesuela nefti hisobiga barqaror holatda saqlangan edi, ammo AQSh harbiy operatsiyasi natijasida sobiq Venesuela prezidenti Nikolas Maduro o‘z lavozimidan chetlashtirilgach, bu iqtisodiy yordam ham xavf ostiga qoldi. Bu holat Kuba uchun qo‘shimcha iqtisodiy va siyosiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.

Правительство Кубы объявило о смерти пятого человека в результате перестрелки, произошедшей в прошлом месяце у северного побережья острова. Как сообщило Министерство внутренних дел в заявлении в четверг вечером, Роберто Альварес Авила скончался 4 марта от полученных ранений. Таким образом, общее число погибших в инциденте достигло пяти человек.
По данным кубинских властей, перестрелка произошла 26 февраля, когда скоростной катер под флагом штата Флорида приблизился к острову. Кубинские военные вступили в противостояние с десятью людьми на борту, в результате чего четверо были убиты и шестеро ранены. Правительство утверждает, что на катере находились вооружённые кубинцы, проживающие в США, которые якобы пытались проникнуть на остров для «развязывания террористической деятельности».
Министерство внутренних дел Кубы заявило, что показания самих задержанных, а также ряд следственных процедур укрепляют доказательства против них. Также отмечается, что получены новые данные, устанавливающие причастность других лиц, базирующихся в США. На прошлой неделе власти предъявили обвинения в терроризме шести подозреваемым, находившимся на катере, и продемонстрировали предметы, якобы обнаруженные на судне, включая десятки высокомощных оружий, более 12 800 единиц боеприпасов и 11 пистолетов.
Кубинские власти предоставили ограниченные подробности о перестрелке, указав, что катер находился примерно в 1,6 километрах к северо-востоку от Кайо-Фальконес. Они также сообщили регистрационный номер судна, но Associated Press не смогла оперативно проверить эти данные, поскольку регистрация лодок во Флориде не является публичной. Этот инцидент грозит усилением напряжённости между администрацией президента США Дональда Трампа и кубинским руководством.
Экономика Кубы до недавнего времени в значительной степени поддерживалась венесуэльской нефтью, однако после военной операции США, в ходе которой был похищен и смещён бывший президент Венесуэлы Николас Мадуро, эта поддержка оказалась под вопросом. Это создаёт дополнительные экономические и политические вызовы для островного государства, усугубляя и без того сложную ситуацию в регионе.