Nigeriyaning Borno shtatidagi Ngoshe qishlog‘iga qurolli guruhlar tomonidan amalga oshirilgan hujumda “juda ko‘p” tinch aholi halok bo‘lgan, amda aniq soni hozircha noma’lum. Senator Muhammad Ali Ndume BBCga bergan intervyusida, mahalliy hokim va aholidan olingan ma’lumotlarga tayangan holda, halok bo‘lganlar soni “o‘ta yuqori” ekanligini aytdi.
Hujum Ramazon oyida, odamlar ro‘za ochish vaqtida sodir bo‘lgan, asosan musulmonlar yashaydigan bu qishloqda. Mahalliy OAVlar xabar berishicha, islomiy ekstremistlar deb gumon qilinayotgan hujumchilar 100 dan ortiq ayol va bolalarni o‘g‘irlagan, shuningdek, yaqin atrofdagi harbiy bazani va ko‘chirilganlar lagerini ham nishonga olgan, bir necha askar va tinch aholi, jumladan qishloqning bosh ruhoniysi va ba’zi jamoatchilik rahbarlari o‘ldirilgan.
Senator Ndumening so‘zlariga ko‘ra, gumon qilinayotgan militsionerlar ikki kun davomida qishloqni nazorat qilgan, keyin harbiylar havo hujumlari va quruqlikdagi qo‘shinlar yordamida ularni haydab chiqargan. U bu hujumni “halokatli” deb ta’riflab, Boko Haram guruhi o‘n yil oldin Borno shtatining ko‘p qismini, shu jumladan Ngosheni nazorat qilgan davrdan beri bunday keng ko‘lamli hujum bo‘lmaganini ta’kidladi.
Hujumchilar harbiy bazadan o‘g‘irlagan qurollar bilan “keyingi nishonni hujum qilish uchun kuchayishi” mumkinligini aytgan Ndume, bu oldingi o‘xshash hujumlarda ham kuzatilgan naqsh ekanligini qo‘shdi. Borno shtatidagi mahalliy jurnalist Umaru Yakubu Kirawa BBCga aholi ko‘p odamlar o‘ldirilgani va yuzlab kishilar o‘g‘irlanganini tasdiqlaganini aytdi.
Senator Ndume, Prezident Bola Tinubu bilan bir partiyadan bo‘lsa-da, bu hududdagi xavfsizlik holatini boshqarishda hukumatning harakatlarini tez-tez tanqid qilgan. U harbiylarning asosiy muammolari sifatida uskuna, o‘q-dori va hukumat tomonidan motivatsiyaning yetishmasligini ko‘rsatdi. Hukumat xavfsizlik bo‘yicha favqulodda holat e’lon qilgani uchun “so‘zni amalga oshirishi” kerakligini ta’kidladi.
Borno shtati politsiyasi vakili Nahum Daso Kennet hujum chorshanba kechasi sodir bo‘lganini tasdiqlab, halok bo‘lganlar sonini hozircha aniqlay olmasligini aytdi. U xavfsizlik kuchlari hujumchilarni qaytarganini va qidiruv-qutqaruv operatsiyasi davom etayotganini qo‘shdi. Borno shtati gubernatori Babagana Umara Zulumning vakili gubernator o‘g‘irlanganlarni qutqarish va tartibni tiklash uchun “hammasini qilish” va’dasini bergan holda, omon qolganlarga oziq-ovqat va boshqa yordam berganini aytdi.

Вооруженные группы совершили нападение на деревню Нгоше в штате Борно в Нигерии, в результате чего погибли “массово” мирные жители, хотя точное число пока неизвестно. Сенатор Мухаммед Али Ндуме в интервью BBC заявил, что, основываясь на информации от местных властей и жителей, число погибших “очень велико”.
Нападение произошло в вечернее время в месяц Рамадан, когда многие люди прерывали пост, в этой преимущественно мусульманской общине. По сообщениям местных СМИ, подозреваемые исламистские боевики похитили более 100 женщин и детей, а также атаковали близлежащую военную базу и лагерь для перемещенных лиц, убив нескольких солдат и мирных жителей, включая главного священнослужителя деревни и некоторых старейшин.
Сенатор Ндуме сообщил, что подозреваемые боевики контролировали деревню в течение двух дней, прежде чем военные вытеснили их с помощью авиаударов и наземных войск. Он охарактеризовал эту атаку как “разрушительную”, отметив, что подобного масштаба нападений не было со времен расцвета группировки “Боко Харам” более десяти лет назад, когда она контролировала многие части Борно, включая Нгоше.
Ндуме также предположил, что нападавшие могли скрыться с оружием, украденным с военной базы, что может “усилить их для атаки на следующую цель”, указав, что это характерно для предыдущих подобных инцидентов. Местный журналист Умару Якубу Кирава сообщил BBC, что жители подтвердили гибель многих людей и похищение сотен, призвав к усилению безопасности.
Сенатор Ндуме, хотя и является членом той же партии, что и президент Бола Тинубу, часто критиковал действия правительства по обеспечению безопасности в регионе. Он заявил, что с момента объявления властями “чрезвычайного положения по безопасности” они должны “подкреплять слова делами”, указав на нехватку оборудования, боеприпасов и мотивации со стороны правительства как основные проблемы вооруженных сил.
Представитель полиции штата Борно Нахум Дасо Кеннет подтвердил, что нападение произошло в среду вечером, но пока не может сообщить точное число пострадавших. Он отметил, что силовикам удалось отразить нападение боевиков, и в настоящее время проводится поисково-спасательная операция. Представитель губернатора Бабаганы Умары Зулума сообщил, что губернатор встретился с выжившими, оказал им помощь и пообещал сделать все возможное для спасения похищенных и восстановления порядка.