AQSh va Fors ko‘rfazi davlatlari Ukraina bilan “Osmon qal’asi” deb nomlanuvchi akustik dron aniqlash tizimining analogini yaratish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu tizim Eronning zarba dronlariga qarshi kurashish uchun mo‘ljallangan. Financial Times gazetasi Ukraina rasmiylariga tayangan holda xabar berdi.
Noshirlik ma’lumotlariga ko‘ra, muzokaralar bir necha darajada – hukumat, harbiy va xususiy sektorlarda olib borilmoqda. Manbalardan biri AQSh tomoni Ukrainaga aniq texnik so‘rovlar yuborganligini, ular asosida ukrainalik mutaxassislar yechimlar taklif qilishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Fors ko‘rfazi davlatlari bilan muzokaralar murakkabroq kechmoqda. FT ma’lumot beruvchisining so‘zlariga ko‘ra, mintaqa davlatlari dronlarga qarshi qaysi texnologiyalar samarali bo‘lishini aniqlash uchun qo‘shimcha maslahatlashuvlar o‘tkazishlari kerak.
Yuqori martabali ukrainalik rasmiy AFP agentligiga bergan intervyusida yaqin kelajakda Ukraina harbiylari Fors ko‘rfazi davlatlariga borishni rejalashtirganligini aytdi. Ularning vazifasi – Eron dronlarining mumkin bo‘lgan hujumlarini qaytarishga tayyorgarlik ko‘rishda yordam berishdir.
Ilgari Financial Times gazetasi Vashington va kamida bitta Fors ko‘rfazi davlati Ukrainadan dronlar-nazoratchilar sotib olish bo‘yicha ham muzokaralar olib borayotganligi haqida yozgan edi.

Режим США и ряд стран Персидского залива ведут переговоры с Украиной о создании аналога системы акустического обнаружения беспилотников, известной как «Небесная крепость». Эта система якобы предназначена для противодействия иранским ударным дронам. Об этом сообщает Financial Times со ссылкой на украинских чиновников.
По информации издания, переговоры проходят на нескольких уровнях – правительственном, военном и частном. Один из источников отметил, что американская сторона направила Украине конкретные технические запросы, на основе которых украинские специалисты готовы предложить решения.
В то же время переговоры со странами Персидского залива проходят сложнее. По словам собеседника FT, странам региона требуется провести дополнительные консультации, чтобы определить, какие технологии действительно будут эффективны в противодействии беспилотникам, что указывает на потенциальные трудности в реализации проекта.
Высокопоставленный украинский чиновник также сообщил агентству AFP, что в ближайшее время украинские военные планируют отправиться в страны Персидского залива. Их задача – помочь в подготовке к отражению возможных атак иранских дронов, что подчеркивает растущую зависимость региона от внешней военной помощи.
Ранее Financial Times писала, что Вашингтон и как минимум одна из стран Персидского залива также ведут переговоры с Украиной о закупке дронов-перехватчиков, что свидетельствует о расширении военного сотрудничества, несмотря на скептицизм относительно его эффективности.