Eron razvedka vazirligi mamlakat ichida milliy xavfsizlikka zarar yetkazuvchi va "dushmanlar"ga yordam beruvchi harakatlar bilan shug'ullanayotgan shaxslarga nisbatan kuch ishlatish bilan og'ir jazolarni va'da qildi. Davlat ommaviy axborot vositalari orqali tarqatilgan bayonotda, bir qator "Amerika-Sionist yollanma askarlari" raketalar urilgan joylarni suratga olib, "terrorist sun'iy yo'ldosh tarmoqlari" va Eron tashqarisidagi onlayn sahifalarga yuborayotgani aytildi.
Vazirlik bu "Isroil askarlari"ni "Sionist rejimining beshinchi kolonnasi va mamlakat ichidagi ko'zlari" deb atadi va ularga 2025-yil iyun oyidagi AQSh-Isroil bilan 12 kunlik urushdan keyin qabul qilingan qonunga muvofiq og'ir jazolar berilishini ta'kidladi. Shuningdek, odamlarga har qanday shubhali faoliyat haqida telefon orqali va mahalliy xabar almashish xizmatlari orqali xabar berishga chaqirish takrorlandi.
Global internet ulanishi urushning birinchi zarbasidan keyin bir haftadan ko'proq vaqt davomida uzilganligi sababli, eronliklar yangilik manbalari faqat davlat ommaviy axborot vositalariga cheklangan. Bu manbalar ko'plab rivojlanishlarni, jumladan Isroil harbiylari tomonidan chiqarilgan majburiy evakuatsiya buyruqlarini yoritmaydi, aksincha asosan muvaffaqiyatli Eron zarbalariga e'tibor qaratadi.
Ko'p odamlar shuning uchun chet elda joylashgan fors tilidagi bir nechta kanallar orqali yangiliklarni kuzatmoqda, ular uyda sun'iy yo'ldosh ulanishlari orqali keng tarqalgan. Hukumat urush boshlanishidan oldin ba'zi kanallarni "terrorist" tashkilotlar deb hisoblab, ularni cheklash uchun shovqin signallarini yuborishni boshlagan.
Eron politsiyasi, ularning stansiyalari va shtab-kvartiralari Isroil va AQSh tomonidan mamlakat bo'ylab bombardimon qilingan, shanba kuni "Islomiy Eronning qarshilik ko'rsatgan xalqi"ga mo'ljallangan ommaviy matnli xabarlarda zarbalar haqidagi videolar "chet eldagi xo'jayinlar"ga yuborilayotganini va buni to'xtatish kerakligini aytdi.
Ikki harbiy qo'mondon qurolli kuchlarga davlat xavfsizligini ta'minlash uchun har qanday huquqbuzarlarga o'q otishga ruxsat berilganligini taklif qildi. Politsiya boshlig'i Ahmad-Reza Radan davlat televideniyesiga o'z kuchlariga urush sharoitida potentsial tahdid solishi mumkin bo'lgan har qanday "o'g'rilar"ni otib tashlashga buyurilganligini aytdi.
Islomiy Inqilob Qo'riqchilari Korpusining (IRGC) katta qo'mondoni va hozirda Tehronning g'arbidagi Qazvin vakili sifatida ishlaydigan Salar Velayatmadar davlat televideniyasida eng aniq ogohlantirishni chiqardi. U jonli dasturda: "Ota-onalar, agar farzandingiz bizni tinglamasa, bu bizning aybimiz emas" dedi.
Bu ogohlantirishlar AQSh Prezidenti Donald Trump va Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyaxuning eronlik fuqarolarga uylarida hushyor bo'lish va ularga ko'chalarga chiqib, 1979-yilgi Islom inqilobidan beri hokimiyatda bo'lgan teokratik tuzumni ag'darish uchun vaqt kelishini kutish haqidagi chaqiruvlaridan keyin keladi.
Eron hukumatining tarafdorlari urushga qaramay, kunning barcha soatlarida ko'chalarda qolish va masjidlarda to'planib, Xameneyni motam tutish, tizimni qo'llab-quvvatlash va yerda vaziyatni nazorat qilish uchun chaqirildi. Davlat ommaviy axborot vositalari ba'zida bunday yig'ilishlarni jonli efirga uzatadi.
IRGCning paramiliter Basij kuchlari kunning barcha soatlarida Tehron va mamlakat bo'ylab shaharlar ko'chalarini patrul qilishda davom etmoqda. Ularning ko'plab og'ir qurollangan nazorat punktlari, ayniqsa bombardimon qilingan bazalar atrofida o'rnatilgan.
O'tgan yilgi mamlakat miqyosidagi norozilik namoyishlarida minglab eronliklar halok bo'ldi, asosan 8 va 9-yanvar kechalari. Hukumat buni AQSh va Isroil tomonidan qurollangan va o'qitilgan "terroristlar" va "g'alamislik qiluvchilar"ga bog'lasa, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va inson huquqlari tashkilotlari davlatni tinch namoyishchilarga qarshi o'limga olib kelgan bosim uchun mas'ul deb hisoblaydi.
Shanba kuni urushayotgan tomonlarning xabarlari hujumlarni yaqin kelajakda davom etishini ko'rsatdi. Eron qurolli kuchlari ularning hududi zarbalar uchun ishlatilmasa, mintaqaviy qo'shnilariga hujumlarni to'xtatishlarini aytdi, Trump esa "shartsiz taslim bo'lish"ni talab qildi.

Министерство разведки Ирана предупредило, что лица, занимающиеся деятельностью, наносящей ущерб национальной безопасности и помогающей «врагам», столкнутся с применением силы и суровыми наказаниями. В заявлении, распространенном государственными СМИ, говорится, что ряд «американо-сионистских наемников» фотографируют места падения ракет, чтобы отправлять кадры «террористическим спутниковым сетям» и онлайн-страницам за пределами Ирана.
Ведомство назвало этих «солдат Израиля» «пятой колонной сионистского режима и его глазами внутри страны», добавив, что они будут строго наказаны в соответствии с законом, ужесточенным после 12-дневной войны с США и Израилем в июне 2025 года. Также был повторен призыв к людям сообщать о любой подозрительной деятельности по телефону и через местные службы обмена сообщениями.
Глобальное интернет-соединение остается отключенным более недели после первого удара войны, что ограничивает источники новостей иранцев государственными СМИ. Эти источники не освещают многие события, включая приказы о принудительной эвакуации, изданные израильской армией, вместо этого в основном сосредотачиваясь на успешных иранских ударах.
Поэтому многие люди следят за новостями через несколько зарубежных персоязычных каналов, широко доступных через спутниковые соединения дома. Власти с начала войны отправляют сигналы помех для ограничения этих каналов, поскольку считают некоторые из них «террористическими» СМИ, финансируемыми противниками для пропаганды смены власти в Иране.
Иранская полиция, чьи станции и штаб-квартиры были подвергнуты бомбардировкам Израилем и США по всей стране, в массовых текстовых сообщениях в субботу, адресованных «стойкому народу исламского Ирана», также заявила, что кадры ударов отправляются «хозяевам» за границу и это должно быть остановлено.
Двое военных командиров предположили, что вооруженным силам дано разрешение применять огнестрельное оружие против любых нарушителей для обеспечения государственной безопасности. Начальник полиции Ахмад-Реза Радан заявил государственному телевидению, что его силам приказано стрелять в любых «воров», которые могут представлять угрозу в условиях войны.
Старший командир Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Салар Велаяатмадар, ныне депутат парламента от Казвина, выступил с самым явным предупреждением на государственном телевидении. В прямом эфире он заявил: «Родители, если ваш сын или дочь не слушают нас, это не наша вина».
Эти предупреждения последовали после призывов президента США Дональда Трампа и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху к иранским гражданам оставаться бдительными в своих домах и ждать времени, когда им скажут выйти на улицы и свергнуть теократическую власть, находящуюся у власти с исламской революции 1979 года.
Иранские власти, в свою очередь, призвали сторонников власти оставаться на улицах и собираться в мечетях в любое время суток, несмотря на войну, чтобы оплакивать Хаменеи, показывать поддержку системе и сохранять контроль над ситуацией на местах. Государственные СМИ иногда транслируют такие собрания в прямом эфире.
Парамилитарные силы Басидж КСИР продолжают патрулировать улицы Тегерана и городов по всей стране круглосуточно. Они также установили многочисленные heavily armed контрольно-пропускные пункты, особенно вокруг разбомбленных баз.
Тысячи иранцев погибли во время общенациональных протестов в начале этого года, в основном в ночи на 8 и 9 января. Правительство обвиняет в этом «террористов» и «бунтовщиков», вооруженных и обученных США и Израилем, но ООН и правозащитные организации заявили, что государство ответственно за смертоносные действия против мирных протестующих.
Сообщения воюющих сторон в субботу продолжали указывать на то, что атаки будут продолжаться в обозримом будущем. Иранские вооруженные силы заявили, что прекратят атаки на региональных соседей только если их территория не будет использоваться для запуска ударов, а Трамп потребовал «безоговорочной капитуляции», поскольку США и Израиль стремятся уничтожить больше лидеров.