Xitoy tashqi ishlar vaziri Van Yi, Pekinda bo‘lib o‘tgan yillik yig‘ilish chetida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida, Eron hukumatini o‘zgartirishga urinishlar xalq qo‘llab-quvvatlamasligini ta’kidladi. Davlatga qarashli Sinxua axborot agentligining xabar berishicha, Van Yi: “Rangli inqilobni rejalashtirish yoki hukumat o‘zgarishini izlash xalq qo‘llab-quvvatlamasligi aniq”, deb aytdi.
Van Yi, shuningdek, Eron va barcha mamlakatlarning suverenitetiga hurmat ko‘rsatilishini talab qilib, mojaroning kengayishi va nurlanishining oldini olish uchun Yaqin Sharqdagi harbiy operatsiyalarni “darhol to‘xtatish”ga chaqirdi. U: “Bu bo‘lishi kerak bo‘lmagan urush va hech kimga foyda bermaydigan urushdir”, deb qo‘shimcha qildi. “Kuch yechim emas, qurolli mojaro faqat nafratni oshiradi va yangi inqirozlar tug‘diradi.”
Xitoy vaziri Yaqin Sharq xalqlarini mintaqaning haqiqiy egasi deb atab, mintaqa ishlarini mustaqil ravishda hal qilish kerakligini ta’kidladi va ichki ishlarga aralashmaslikni talab qildi. U: “Kuchli musht kuchli aql degani emas. Dunyo o‘rmon qonuniga qaytmasligi kerak”, deb muxbirlarga aytdi.
Van Yi “barcha tomonlar”ni “imkon qadar tezroq” muzokara stoliga qaytishga va dialog orqali kelishmovchiliklarni hal qilishga chaqirib, umumiy xavfsizlikni amalga oshirishga ishontirdi. U, shuningdek, Xitoy mintaqa mamlakatlari bilan birgalikda “Yaqin Sharqga tartib, uning xalqiga tinchlik va dunyoga tinchlik”ni qaytarishga tayyor ekanligini qo‘shdi.
Sinxua agentligining xabar berishicha, AQSh Milliy Razvedka Kengashining maxfiy hisobotiga ko‘ra, hatto keng ko‘lamli AQSh harbiy hujumi ham Eronning harbiy va ruhoniylik hokimiyat tuzilmasini ag‘darish ehtimoli past. Vashington Post gazetasi tomonidan e’lon qilingan hisobot, AQSh prezidenti Donald Trampning Eron rahbariyatini “tozalab”, o‘ziga yoqqan vorisni o‘rnatish haqidagi da’vosini zaiflashtiradi, bunday natija aniq emasligini ko‘rsatadi.
Pekin, shuningdek, G‘arb tomonidan Ukrainadagi urushni davom ettirgani uchun tanqid qilingan Rossiya bilan munosabatlari “mustahkam va siljimas” ekanligini ta’kidladi. Van Yi bu munosabatlarni qo‘llab-quvvatlashda davom etdi, bu Xitoyning mintaqaviy va global siyosatdagi pozitsiyasini aks ettiradi.

Министр иностранных дел Китая Ван И на пресс-конференции в Пекине заявил, что попытки смены правительства в Иране не найдут народной поддержки. Как сообщает государственное агентство Синьхуа, Ван И сказал: «Планирование „цветной“ революции или стремление к смене правительства не получит народной поддержки», подчеркнув, что такие действия бесперспективны на фоне текущего наступления США и Израиля.
Ван И также призвал уважать суверенитет Ирана и всех стран, потребовав «немедленного прекращения военных операций» на Ближнем Востоке, чтобы предотвратить эскалацию и распространение конфликта. Он добавил: «Это война, которой не должно было быть, и она никому не приносит пользы. Сила не является решением, а вооружённый конфликт лишь увеличивает ненависть и порождает новые кризисы».
Китайский министр отметил, что народы Ближнего Востока являются истинными хозяевами региона, и его дела должны решаться странами там самостоятельно, призвав к невмешательству во внутренние дела. Он заявил журналистам: «Сильный кулак не означает сильный разум. Мир не может вернуться к закону джунглей», критикуя подходы западных режимов.
Ван И призвал «все стороны» «как можно скорее» вернуться за стол переговоров для урегулирования разногласий через диалог и работы над общей безопасностью. Он также добавил, что Китай готов сотрудничать с региональными странами, чтобы «вернуть порядок на Ближний Восток, спокойствие его народам и мир миру».
Согласно секретному докладу Национального совета по разведке США, даже крупномасштабное военное наступление США вряд ли свергнет военную и духовную власть в Иране. Как сообщает The Washington Post, доклад, опубликованный в субботу, ослабляет утверждение президента США Дональда Трампа о том, что он может «очистить» руководство Ирана и установить предпочтительного преемника, указывая на неопределённость такого исхода.
Пекин также подтвердил, что отношения с Россией, которую Запад критикует за поддержку войны в Украине, остаются «прочными и незыблемыми». Ван И подчеркнул эту позицию, что отражает скептический взгляд Китая на действия западных режимов и их вмешательство в региональные дела.