AQSh va Isroilning qo‘shma havo hujumi natijasida Tehron va Alborz viloyatidagi yoqilg‘i omborlari va neftni qayta ishlash markazlari nishonga olindi, bu esa katta olov va qalin tutun bulutlarini keltirib chiqardi. Eronning neft tarqatish kompaniyasi xodimlarining so‘zlariga ko‘ra, hujumda to‘rt nafar xodim halok bo‘lgan.
Hujumlar Tehronning shimoli-sharqidagi Aghdasieh neft ombori, janubidagi Tehron neftni qayta ishlash zavodi, g‘arbidagi Shahran neft ombori va Karaj shahridagi neft omborini qamrab oldi. Guvohlar Shahran omboridan neft yaqin atrofdagi ko‘chalarga oqib chiqqanini aytishdi.
Isroil rasmiylari bu ob’ektlarni “harbiy infratuzilmani boshqarish uchun ishlatiladigan” deb ta’riflab, hujumni o‘zlarining rejasining bir qismi sifatida oqladi. Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu videobayonotida hukumatining “rejimni beqarorlashtirish va o‘zgarishga imkon yaratish uchun ko‘plab kutilmagan rejalari” borligini va Eronga qarshi hujumlarni davom ettirish niyatida ekanligini bildirdi.
AQSh-Isroilning qo‘shma hujumlari to‘qqizinchi kunga yetdi, Eronda 1300 dan ortiq, Livanda esa 300 ga yaqin odam halok bo‘ldi, Isroilda esa o‘nlab kishi vafot etdi. Bu voqealar mintaqadagi mojaroning yangi bosqichiga o‘tishini ko‘rsatmoqda, bu esa kelajakda yanada kengayishi mumkin.

Совместные воздушные удары США и Израиля нанесли удары по топливным хранилищам и центру переработки нефти в Тегеране и провинции Альборс, что привело к крупным пожарам и густым облакам дыма. Иранская нефтераспределительная компания сообщила, что в результате атаки погибли четыре сотрудника.
Целями стали нефтяной склад Агдасие на северо-востоке Тегерана, нефтеперерабатывающий завод в южной части города, нефтехранилище Шахран на западе и нефтяной депо в городе Кередж. Свидетели сообщили, что нефть из хранилища Шахран вытекла на близлежащие улицы.
Израильские власти заявили, что атаковали «ряд топливных хранилищ в Тегеране», которые использовались «для эксплуатации военной инфраструктуры». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в видеообращении подчеркнул, что его правительство продолжит наступление и будет наносить удары по иранскому руководству «без пощады», добавив, что у них есть «организованный план с множеством сюрпризов для дестабилизации режима и обеспечения изменений».
Совместные атаки США и Израиля продолжаются уже девятый день, в результате чего, по официальным данным, в Иране погибло более 1300 человек, в Ливане — около 300, а в Израиле — около десятка. Эти события, по-видимому, знаменуют новую фазу конфликта, что может привести к дальнейшей эскалации напряженности в регионе.