Saudiya Arabistonining Al-Xarj shahrida harbiy portlovchi modda qulashi natijasida ikki kishi halok bo‘ldi, 12 kishi yaralandi. Saudiya fuqarolik mudofaasi xizmati X (sobiq Twitter)da e‘lon qilgan ma‘lumotga ko‘ra, halok bo‘lganlar hind va bangladeshlik fuqarolar bo‘lib, ularning barchasi xorijiy ishchilar hisoblanadi. Portlovchi modda tozalash va texnik xizmat ko‘rsatish kompaniyasining turar-joy maydoniga tushgan.
Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) bu hujumni o‘zining javob choralari qatorida ekanligini aytdi. IRGC ma‘lumotlariga ko‘ra, ular Al-Xarj gubernatorligidagi radar tizimlarini nishonga olgan, bu hudud AQSh qo‘shinlari foydalanadigan Sulton shahzoda havo bazasiga ega. So‘nggi bir hafta ichida bu bazaga bir necha marta hujum uyushtirilgan.
Al-Jazira muxbiri Laura Xon Dohadan bergan ma‘lumotga ko‘ra, Fors ko‘rfazi davlatlaridagi vaziyat juda xavfli va beqaror holga kelmoqda. Uning ta‘kidlashicha, ko‘rfaz davlatlarida 200 dan ortiq millat vakillari yashaydi va ishlaydi, ularning ko‘pchiligi mehnat muhojirlari hisoblanadi. Bu hodisa tinch aholi, ayniqsa, mehnat muhojirlari uchun katta xavf tug‘dirmoqda.
Yakshanba kuni Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi poytaxt Ar-Riyodning diplomatik kvartalida sodir bo‘lgan hujumni ham o‘z ichiga olgan holda 15 ta dronni yo‘q qilganini ma‘lum qildi. Shu bilan birga, Quvayt xalqaro aeroportidagi yoqilg‘i idishlariga hujum uyushtirilganini, Bahrayn esa suvni chuchuklashtirish zavodiga zarar yetkazilganini xabar qildi.
Bu hujumlar Isroil samolyotlari Eron poytaxti Tehrondagi beshta neft ob‘ektini bombardimon qilganidan keyin sodir bo‘ldi. Eron neft kompaniyasi rahbarining aytishicha, bu hujumlar bir necha kishining o‘limiga sabab bo‘ldi va shaharni tutun qoplagan. IRGC vakili Eron o‘zining energiya infratuzilmasiga qarshi AQSh-Isroil hujumlari to‘xtamasa, javob qaytarishini aytdi.
IRGC o‘rtada sharq mintaqasida dron va raketa hujumlarini olti oygacha davom ettirish uchun etarli zahiralarga ega ekanligini ma‘lum qildi. Arab Ligasi bosh kotibi Ahmad Abu-l G‘ayt Eronning bir qancha a‘zo davlatlarga hujumlarini „behisob“ deb atadi va Tehronni „katta strategik xato“ deb atagan harakatlaridan qaytishga chaqirdi. Eron Sog‘liqni saqlash vazirligi 28-fevralda boshlangan AQSh va Isroilning Eron urushi natijasida kamida 1200 tinch aholi halok bo‘lganini va 10 000 ga yaqin kishi yaralanganini ma‘lum qildi.

В результате падения военного снаряда в жилом районе города Эль-Хардж в Саудовской Аравии погибли два человека, 12 получили ранения. По данным саудовской гражданской обороны, сообщённым в X (бывший Twitter), погибшие являются гражданами Индии и Бангладеш, все они иностранные рабочие. Снаряд упал на территорию жилого комплекса, принадлежащего компании по обслуживанию и уборке.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил, что эта атака является частью его ответных мер. По данным КСИР, они нацелились на радиолокационные системы в провинции Эль-Хардж, где расположена авиабаза принца Султана, используемая американскими войсками. За последнюю неделю эта база подвергалась неоднократным атакам.
Корреспондент Al Jazeera Лаура Хан из Дохи сообщила, что ситуация в странах Персидского залива становится очень нестабильной и опасной. Она подчеркнула, что в государствах залива проживают и работают представители более 200 национальностей, многие из которых являются трудовыми мигрантами. Этот инцидент представляет серьёзную угрозу для мирного населения, особенно для рабочих-мигрантов.
В воскресенье министерство обороны Саудовской Аравии сообщило о перехвате 15 беспилотников, включая попытку атаки в дипломатическом квартале столицы Эр-Рияда. Тем временем Кувейт заявил о нападении на топливные резервуары в своём международном аэропорту, а Бахрейн сообщил о повреждении опреснительной установки.
Эти атаки произошли после того, как израильские самолёты нанесли удары по пяти нефтяным объектам в столице Ирана Тегеране. По словам руководителя иранской нефтяной компании, эти удары привели к гибели нескольких человек и окутали город едким дымом. Представитель КСИР заявил, что Иран ответит, если атаки США и Израиля на его энергетическую инфраструктуру не прекратятся.
КСИР сообщил, что у него достаточно запасов для продолжения атак беспилотниками и ракетами на Ближнем Востоке до шести месяцев. Генеральный секретарь Лиги арабских государств Ахмед Абуль Гейт назвал атаки Ирана на несколько государств-членов «безрассудными», призвав Тегеран отказаться от того, что он назвал «крупной стратегической ошибкой». Министерство здравоохранения Ирана сообщило, что с начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля погибли по меньшей мере 1200 мирных жителей и около 10 000 получили ранения.