AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush ikkinchi haftasiga kirgan bo‘lsa-da, AQSh prezidenti Donald Trumpning Eron ustidan urushning yakuniy maqsadi haqidagi bayonotlari o‘zgaruvchan va ba'zan bir-biriga zid bo‘lib kelmoqda. Eronning sobiq oliy rahbari Ali Xomeneining o‘ldirilishi va yuzlab nishonlarga zarbalar berilganiga qaramay, AQSh ma'muriyati urushni qanday yakunlashni rejalashtirganini aniq izohlamagan.
Eron o‘zining javob zarbalarida Isroil va Fors ko‘rfazi davlatlaridagi harbiy bazalar, energetika infratuzilmasi va AQSh elchixonalarini nishonga olgan. Urushning boshlanishidan beri kamida 1200 eronlik, shu jumladan 160 dan ortiq bola halok bo‘lgan. Biroq, ekspertlarning ta'kidlashicha, Trumpning harakatlari Eron hukumatini ag‘darishga qaratilgan bo‘lsa-da, bu maqsadga erishilmagan.
Ali Xomeneining o‘g‘li Mojtaba Xomenei Eronning yangi oliy rahbari etib tayinlanishi AQShning rejalariga qarshi kuchli javob bo‘ldi. Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) yangi rahbarga sodiqligini e'lon qildi va Trumpning taslim bo‘lish takliflarini rad etdi. Bu AQShning 'rejim o‘zgarishi' strategiyasining dastlabki muvaffaqiyatsizligini ko‘rsatmoqda.
Trump ma'muriyati urushni yakunlash uchun turli variantlarni ko‘rib chiqmoqda, jumladan, Eron harbiy qudratini yo‘q qilish, Kurd kuchlaridan foydalanish yoki hatto quruqlikdagi bosqinni amalga oshirish. Biroq, tahlilchilarning fikricha, AQShning Iroq va Afg‘onistondagi urushlardan qolgan salbiy tajribasi va Trumpning ichki siyosiy majburiyatlari quruqlikdagi bosqinni amalga oshirishni qiyinlashtiradi.
Isroil bu urushni 2023-yil 7-oktabrdagi Xamas hujumidan keyin butun Mintaqani qayta shakllantirish loyihasining bir qismi sifatida ko‘rmoqda. Biroq, ekspertlarning ta'kidlashicha, AQSh uchun eng amaliy variant Eron bilan majburiy kelishuvga erishish bo‘lishi mumkin, bu esa Trumpga urushda g‘alaba qozonganini da'vo qilish imkonini beradi.

Война, начатая США и Израилем против Ирана, вступила во вторую неделю, однако заявления президента США Дональда Трампа о конечных целях конфликта остаются изменчивыми и зачастую противоречивыми. Несмотря на убийство бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи и удары по сотням целей, администрация Трампа так и не представила чёткого плана завершения войны.
Иран ответил запуском сотен ракет и тысяч дронов по военным базам, энергетической инфраструктуре, посольствам США и гражданским объектам в Израиле и странах Персидского залива. С начала конфликта погибло не менее 1200 иранцев, включая более 160 детей. Эксперты отмечают, что действия Трампа, по-видимому, были направлены на свержение иранского правительства, но эта цель не была достигнута.
Назначение сына Али Хаменеи, Моджтабы Хаменеи, новым верховным лидером Ирана стало мощным ответом на амбиции Вашингтона. Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил о верности новому лидеру и отверг предложения Трампа о капитуляции. Это свидетельствует о первоначальном провале стратегии США по «смене режима».
Администрация Трампа рассматривает различные варианты завершения войны, включая уничтожение военного потенциала Ирана, использование курдских сил или даже сухопутное вторжение. Однако аналитики подчёркивают, что негативный опыт США в войнах в Ираке и Афганистане, а также внутриполитические обязательства Трампа делают наземную операцию маловероятной.
Израиль рассматривает текущую войну как часть более широкого проекта по переустройству региона после атаки ХАМАС 7 октября 2023 года. Тем не менее, эксперты полагают, что для США наиболее практичным вариантом остаётся принуждение Ирана к урегулированию, которое позволило бы Трампу заявить о победе, не углубляясь в затяжной конфликт.