Xitoyning 2025-yilning birinchi ikki oyidagi eksporti AQSh bilan davom etayotgan savdo ziddiyatlariga qaramay 20% dan ortiq o'sishni qayd etdi. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, eksportning o'sish sur'ati iqtisodchilar kutilganidan deyarli uch baravar yuqori bo'lib, mamlakat 2025-yilda qayd etilgan rekord savdo surplusini ortda qoldirish yo'lida.
Bu e'lon AQSh prezidenti Donald Trumpning aprel oyi boshida Xitoyga tashrif buyurib, rahbari Si Jinpin bilan uchrashishi kutilayotgan paytda chiqarildi. Dunyoning ikkinchi yirik iqtisodiyoti eksportga juda bog'liq bo'lib, zaif iste'mol xarajatlari, qisqarayotgan aholi va ko'chmas mulk bozoridagi inqiroz kabi bir qator muammolarga duch kelmoqda.
Pekin odatda har yili turli sanalarga to'g'ri keladigan Xitoy Yangi Yili bayramidan kelib chiqqan buzilishlarni tuzatish uchun yanvar va fevral oylari savdo ma'lumotlarini birlashtiradi. Xitoy eksportining o'sishiga elektronika mahsulotlariga bo'lgan yuqori talab, shuningdek, qishloq xo'jaligi va ishlab chiqarilgan tovarlar eksportining oshishi yordam berdi.
Yevropa mamlakatlari bilan savdo 27,8% ga o'sdi, ASEAN davlatlari (Tailand, Singapur va Filippin kabi Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari guruhi) ga eksport esa deyarli 30% ga ko'tarildi. Biroq, Trumpning ikki mamlakat o'rtasidagi savdo nomutanosibliklarini bartaraf etish uchun tariflar va boshqa choralarni joriy qilishi natijasida Xitoyning Amerikaga eksporti 10% dan ortiq pasaydi.
O'tgan hafta Xitoy yillik iqtisodiy o'sish maqsadini 4,5-5% ga belgiladi, bu 2025-yildagi 5% maqsadidan pastroq bo'lib, o'sha yilgi maqsad asosan eksport hisobiga amalga oshirilgan edi. Eksport Xitoy iqtisodiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo'lib, u yomon ichki xarajatlar va ko'chmas mulk bozoridagi pasayishga qaramay iqtisodiyotni ko'tardi.
Trump va Si o'rtasidagi uchrashuv AQSh-Isroilning Eron bilan urushining global energiya bozorini buzganligi sababli Osiyodagi ko'plab mamlakatlar singari Xitoy ham iqtisodiy ta'sirni boshdan kechirayotgan paytda bo'lib o'tmoqda.

Экспорт Китая за первые два месяца 2025 года вырос более чем на 20%, несмотря на сохраняющиеся торговые трения с США. Согласно официальным данным, темпы роста экспорта оказались почти в три раза выше прогнозов экономистов, что ставит страну на путь превышения рекордного годового торгового профицита, зафиксированного в 2025 году.
Это объявление прозвучало в преддверии ожидаемого визита президента США Дональда Трампа в Китай в начале апреля для встречи с председателем Си Цзиньпином. Вторая по величине экономика мира сильно зависит от экспорта, сталкиваясь с рядом проблем, включая слабые потребительские расходы, сокращающееся население и кризис на рынке недвижимости.
Пекин обычно объединяет торговые данные за январь и февраль, чтобы скорректировать искажения, вызванные праздником Лунного Нового года, который выпадает на разные даты каждый год. Рост китайского экспорта был поддержан высоким спросом на электронику, а также увеличением поставок сельскохозяйственной и промышленной продукции.
Торговля с европейскими странами выросла на 27,8%, а экспорт в страны АСЕАН (группа государств Юго-Восточной Азии, включая Таиланд, Сингапур и Филиппины) увеличился почти на 30%. Однако экспорт Китая в Америку упал более чем на 10% после того, как Трамп ввёл тарифы и другие меры для решения торговых дисбалансов между двумя странами.
На прошлой неделе Китай установил годовой целевой показатель экономического роста на уровне 4,5–5%, что ниже цели в 5% на 2025 год, которая была достигнута в основном за счёт экспорта. Экспорт остаётся ключевым драйвером китайской экономики, поддерживая её, несмотря на слабые внутренние расходы и спад на рынке недвижимости.
Встреча Трампа и Си происходит в то время, когда Китай, как и многие страны Азии, сталкивается с экономическими последствиями войны США и Израиля с Ираном, которая дестабилизировала глобальный энергетический рынок.