Germaniyaning Drezden shahri markazida, Ikkinchi Jahon urushidan qolgan 250 kilogramm og‘irlikdagi portlanmagan bomba topilishi sababli keng ko‘lamli evakuatsiya amalga oshirildi. Bu bomba, 2024-yilda Elba daryosiga qulagan sobiq Karola ko‘prigi yaqinida topilgan bo‘lib, shahar tarixidagi eng katta evakuatsiya hodisasi sifatida qayd etilmoqda. Drezden o‘t o‘chirish xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, evakuatsiya qilinayotganlar soni taxminan 18 ming kishini, jumladan, mahalliy aholi, sayyohlar va ishga boruvchilarni o‘z ichiga oladi.
Shaharning qadimiy qismi, shu jumladan, mashhur Frauenkirche lyuteran cherkovi, Rezidensshloss saroyi va Semper operasi kabi diqqatga sazovor binolar hamda politsiya boshqarmasi, Saksoniya shtati parlamenti, bir qancha vazirliklar, pensiya va parvarish uylari, bolalar bog‘chalari va boshqa ijtimoiy muassasalar joylashgan hudud to‘sib qo‘yildi. Hukumat evakuatsiya qilinganlar uchun Drezden ko‘rgazma markazida 07:00 dan (06:00 GMT) favqulodda turar joy ta’minlashni rejalashtirmoqda, shuningdek, ushbu joyga qo‘shimcha avtobus va tramvaylar qatnovini yo‘lga qo‘yadi.
Bombani zararsizlantirish jarayoni qancha vaqt davom etishi noma’lum. Drezden shahri 1945-yil 13-fevralda Britaniya samolyotlari tomonidan hujumga uchragan, keyingi kunlarda Britaniya va uning AQSh ittifoqchilari shaharga qarshi hujumda deyarli 4 ming tonna bomba tashlagan. O‘sha paytdagi yong‘in 25 ming kishining hayotiga zomin bo‘lib, barokko va rokoko me’morchiligi bilan mashhur bo‘lgan shahar markazini vayron qilgan. O‘tgan yili Karola ko‘prigini buzish ishlari paytida yana to‘rtta bomba topilgan edi.
Drezdenga qilingan hujum Ikkinchi Jahon urushidagi ittifoqchilarning eng bahsli harakatlaridan biri hisoblanadi. Ba’zilar buni strategik jihatdan oqlangan deb hisoblasa, boshqalar urush jinoyati deb ta’riflaydi. Mashhur Semper operasi va Frauenkirche qayta tiklash uchun ko‘p yillar kerak bo‘ldi. Hozirda Semper operasida ishlayotgan britaniyalik tenor Stiven Chaundi BBCga bergan intervyusida, chorshanba kuni rejalashtirilgan mashg‘ulotlar bekor qilinganini aytdi va Drezdenning urushdagi bombardimon qilinishi haqida: “O‘tmish uzun soya tashlaydi”, deb ta’kidladi.

В центре немецкого города Дрезден была обнаружена неразорвавшаяся авиационная бомба времен Второй мировой войны массой 250 кг, что привело к масштабной эвакуации. Бомба была найдена вблизи бывшего моста Карола, который обрушился в реку Эльба в 2024 году. По данным пожарной службы Дрездена, это крупнейшая эвакуация в истории города по такому случаю, затрагивающая около 18 тысяч жителей, туристов и пассажиров.
Значительная часть старого города была оцеплена, включая такие знаменитые здания, как лютеранская церковь Фрауэнкирхе, дворец Резиденцшлосс и опера Земпера. В зоне эвакуации также расположены штаб-квартира полиции, парламент земли Саксония, несколько министерств, дома престарелых, детские сады и другие социальные учреждения. Власти предоставляют временное размещение в выставочном центре Дрездена с 07:00 (06:00 GMT), а к этому месту будут курсировать дополнительные автобусы и трамваи.
Время, необходимое для обезвреживания бомбы, пока не уточняется. Дрезден подвергся налету британской авиации 13 февраля 1945 года, а в последующие дни британские и их американские союзники сбросили на город около 4 тысяч тонн бомб. Последовавший огненный шторм унес жизни 25 тысяч человек и разрушил центр города, некогда известный как «шкатулка с драгоценностями» благодаря своей барочной и рококо архитектуре. В прошлом году при сносе моста Карола были обнаружены еще четыре бомбы.
Бомбардировка Дрездена остается одним из самых спорных действий союзников во Второй мировой войне. Некоторые утверждают, что она была стратегически оправдана, другие же считают ее военным преступлением. На восстановление знаменитой оперы Земпера и церкви Фрауэнкирхе потребовались многие годы. Британский тенор Стивен Чонди, работающий в опере Земпера, сообщил BBC, что репетиции на среду отменены, и, размышляя о британской бомбардировке Дрездена, отметил: «Прошлое отбрасывает длинную тень».