Avstraliya immigratsiya vaziri Toni Burk parlamentga bergan ma'lumotga ko'ra, Eron ayollar futbol jamoasidan ikki a'zo (bittasi o'yinchi, bittasi yordamchi xodim) mamlakatda qolish taklifini qabul qilgan edi. Biroq, ulardan biri jamoaning Avstraliyani tark etgan boshqa a'zolari bilan suhbatdan so'ng fikrini o'zgartirib, Eron elchixonasiga murojaat qilgan va mamlakatni tark etishga qaror qilgan.
Burkning aytishicha, bu qaror natijasida Eron elchixonasi mamlakatda qolishni tanlagan boshqa a'zolarning joylashuvi haqida ma'lumotga ega bo'lgan. Vazir darhol ularni boshqa joyga ko'chirish buyrug'ini berganini va bu masala tezda hal qilinganini ta'kidladi. Shuningdek, u ayolning qarori mustaqil ekanligini va barcha zarur savollar berilganini aytdi.
Eron jamoasining ba'zi a'zolari o'tgan hafta Janubiy Koreyaga qarshi o'yinda milliy madhiyani kuylamasliklari sababli xavfsizlik xavotirlari tufayli boshpana so'rab, Avstraliyada qolish uchun gumanitar vizalar olgan. Dastlab besh nafar (Fatemeh Pasandideh, Zahra Ghanbari, Zahra Sarbali, Atefeh Ramazanzadeh va Mona Hamoudi) politsiya tomonidan xavfsiz joyga olib ketilgan, ularga doimiy yashash huquqi tezlashtirilgan tartibda berilishi kutilmoqda.
Jamoaning qolgan a'zolari Osiyo Kubogidan chiqarilganidan ikki kun o'tib, o'tgan seshanba kechasi Avstraliyani tark etishdi. Burkning ma'lumot berishicha, Sidneydagi aeroportda kuchli politsiya kuchi ta'minlangan, shunda o'yinchilar maslahatchilardan ajratilib, tarjimon orqali rasmiylar bilan yakka holda suhbatlashish va oilalari bilan bog'lanish imkoniyatiga ega bo'lgan. Biroq, ularning hech biri qolish taklifini qabul qilmagan, faqat bittasi oilasi bilan suhbatdan keyin samolyotga kechroq chiqqan.
Voqea Eron davlat ommaviy axborot vositalarida keskin munozaralarga sabab bo'ldi, ba'zi konservativ sharhlovchilar jamoani "urush davridagi xoinlar" deb atab, qattiq jazo talab qildi. Avstraliya-Ironiyalik hamjamiyat a'zolari aeroportda jamoa uchun norozilik namoyishlari o'tkazdi, ularning ba'zi a'zolari yordam so'raganini da'vo qildi. Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albaniz ayollarning jasorati avstraliyaliklarni hayratda qoldirganini va ular bu erda xavfsiz va uyda kabi his qilishlari kerakligini aytdi.

Министр иммиграции Австралии Тони Бёрк сообщил парламенту, что два члена иранской женской футбольной команды (один игрок и один сотрудник поддержки) ранее приняли предложение остаться в стране. Однако один из них после разговора с товарищами по команде, которые уже покинули Австралию, изменил своё решение и обратился в посольство Ирана для организации отъезда.
Бёрк заявил, что в результате этого решения посольство Ирана узнало местонахождение других иранцев, выбравших остаться. Он немедленно отдал распоряжение о перемещении этих лиц, что было оперативно выполнено. Министр подчеркнул, что все необходимые вопросы были заданы, чтобы убедиться в добровольности решения женщины.
Некоторые члены иранской делегации получили убежище в Австралии из-за опасений за их безопасность после того, как они не исполнили государственный гимн перед матчем с Южной Кореей на прошлой неделе. Пятеро из них (Фатеме Пасандиде, Захра Ганбари, Захра Сарбали, Атефе Рамазанзаде и Мона Хамуди) были переведены полицией в безопасное место и получили гуманитарные визы с ускоренным оформлением на постоянное проживание.
Остальные члены команды покинули Австралию во вторник вечером, через два дня после вылета с Кубка Азии. Бёрк отметил, что в аэропорту Сиднея было обеспечено значительное присутствие полиции, чтобы игроки могли пообщаться с официальными лицами наедине через переводчика и связаться с семьями. Никто из них не принял предложение остаться, хотя один человек сел на самолёт довольно поздно после консультаций с родными.
Ситуация вызвала резонанс: в иранских государственных СМИ консервативные комментаторы назвали команду "предателями военного времени" и потребовали сурового наказания. В то же время австралийско-иранская община провела акции протеста в аэропорту, заявляя, что некоторые игроки сигнализировали о помощи. Премьер-министр Австралии Энтони Албанезе выразил поддержку "храбрым женщинам", отметив, что они в безопасности в стране.