Indoneziya Mudofaa vaziri Sjafrie Sjamsoeddin, Avstraliya hamkasbi Richard Marles bilan boʻlgan uchrashuvdan soʻng, ikki davlatning xavfsizlik hamkorligini Yaponiya va Papua-Yangi Gvineya (PNG) bilan kengaytirish rejalarini eʼlon qildi. Reuters agentligi xabariga koʻra, Sjafrie Indoneziya, Avstraliya va Yaponiya, shuningdek, Indoneziya, Avstraliya va PNG oʻrtasida uch tomonlama xavfsizlik kelishuvlarini ishlab chiqishni maqsad qilganini aytdi.
Sjafrie, shuningdek, Indoneziya va Avstraliya razvedka maʼlumotlarini almashish boʻyicha hamkorlik qilishini, ammo batafsil maʼlumot bermasdan taʼkidladi. Avstraliya Mudofaa vaziri Marles esa ijtimoiy tarmoqdagi postida uchrashuvni “xavfsiz va tinch Hind-Okean mintaqasini qoʻllab-quvvatlashda birgalikda ishlashimiz” uchun muhim imkoniyat deb atadi.
Bu rejalar, oʻtgan oy Indoneziya Prezidenti Prabowo Subianto va Avstraliya Bosh vaziri Anthony Albanese tomonidan imzolangan “Umumiy Xavfsizlik toʻgʻrisidagi shartnoma”dan keyin kelib chiqadi, bu shartnoma Kanberrada “tarixiy” deb eʼlon qilingan edi. Shartnoma boʻyicha, ikki tomon Indoneziyada qoʻshma harbiy oʻquv inshootlarini qurish, hamkorlikni kuchaytirish va maʼlumot almashish, shu jumladan “rahbar va vazirlar darajasida” maslahatlashishni majburiyatga oldi.
Indoneziya va Avstraliya vazirlari, shuningdek, Indoneziyaning Shimoliy Maluku provinsiyasidagi Morotay orolidagi harbiy oʻquv inshootini rivojlantirish imkoniyatini muhokama qilishdi, bu inshoot Ikkinchi Jahon urushi davrida harbiy bazasi sifatida foydalanilgan. Kompas.com xabariga koʻra, Sjafrie bu harbiy ob’ektda hali ham bir qancha mudofaa tuzilmalari mavjud boʻlib, ularni Indoneziya va Avstraliya tomonidan qoʻshma foydalanish uchun yangilash mumkinligini aytdi.
Sjafrie, shuningdek, Filippin, Avstraliya va Singapur kabi mamlakatlarning harbiy xodimlari ushbu inshootdan, shuningdek, Singapur bilan rivojlantirilayotgan Shimoliy Kalimantan provinsiyasidagi boshqa inshootdan foydalanish imkoniyatiga ega boʻlishini qoʻshimcha qildi. Bu harakatlar mintaqaviy xavfsizlik tuzilmalarini mustahkamlashga qaratilgan.

Министр обороны Индонезии Шафри Шамсуддин заявил, что после встречи со своим австралийским коллегой Ричардом Марлесом планируется расширение сотрудничества в сфере безопасности с включением Японии и Папуа-Новой Гвинеи (ПНГ). По данным агентства Reuters, Шамсуддин отметил, что будут разработаны трехсторонние соглашения по безопасности между Индонезией, Австралией и Японией, а также между Индонезией, Австралией и ПНГ.
Шамсуддин также сообщил, что Индонезия и Австралия будут сотрудничать в области обмена разведывательной информацией, не вдаваясь в подробности. Министр обороны Австралии Марлес позже в социальных сетях назвал встречу возможностью обсудить «наши оборонные отношения в рамках работы по поддержке безопасного и мирного Индо-Тихоокеанского региона».
Планы по расширению сотрудничества следуют за подписанием в прошлом месяце президентом Индонезии Прабово Субианто и премьер-министром Австралии Энтони Албанезе договора о безопасности, который в Канберре был назван «историческим». Согласно «Договору об общей безопасности», стороны обязались создать совместные военные учебные объекты в Индонезии, усилить сотрудничество и обмен информацией, включая консультации «на уровне лидеров и министров» по вопросам безопасности.
Министры обороны Индонезии и Австралии также обсудили возможность развития оборонного учебного центра на острове Моротай в провинции Северное Малуку в Индонезии, который ранее использовался как военная база во время Второй мировой войны. По данным индонезийского издания Kompas.com, Шамсуддин заявил, что на этом объекте сохранился ряд оборонных сооружений, которые можно модернизировать для совместного использования Индонезией и Австралией.
Шамсуддин добавил, что военнослужащие таких стран, как Филиппины, Австралия и Сингапур, получат доступ к этому объекту, а также к другому объекту в провинции Северный Калимантан, который разрабатывается совместно с Сингапуром. Эти шаги направлены на укрепление региональных структур безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе.