Birlashgan Millatlar Tashkilotining (BMT) faktlarni aniqlash missiyasi Vyetnamda inson huquqlari holatini yaxshilash uchun “hech qanday tizimli islohot yoki o‘zgarish belgilari yo‘q” degan xulosaga keldi. Bu xulosa, mamlakat rahbari yanvar oyida o‘rnidan olinsa ham, amalda hech narsa o‘zgarmaganligini ko‘rsatadi.
Missiya aʼzosi Mariya Eloisa Kintero BMT Inson Huquqlari Kengashiga bergan bayonotida Vyetnam rahbariyatining inson huquqlari buzilishlari uchun javobgarlikka tortilishi shubha ostida ekanligini taʼkidladi. U, shuningdek, 5-yanvarda vaqtinchalik prezident sifatida qasamyod qilgan Delsi Rodriges hukumatida ham huquqbuzarliklar davom etayotganini aytdi.
Kinteroning yozishicha, “Fuqarolik va demokratik makon jiddiy cheklangan. Fuqarolik jamiyati tashkilotlari, oz sonli mustaqil ommaviy axborot vositalari va siyosiy faollar hujum, taʼqib yoki qo‘rqitishlarga duch kelmoqda”. U shuni ham qo‘shimcha qildi: “Erkin va demokratik saylovlar uchun to‘liq kafolatlar istiqbollari hali uzoq”.
Missiya maʼlumotlariga ko‘ra, yanvar oyidan beri kamida 87 kishi hibsga olingan, shu jumladan Rodrigesning inauguratsiyasini yoritayotgan 14 jurnalist va uning o‘rnini bosgan Nikolas Maduroning qulashi munosabati bilan nishonlashgan 27 kishi. Bundan tashqari, so‘nggi hibsga olishlarning kamida 15 tasida bolalar ishtirok etgan.
Hisobot shuni ko‘rsatadiki, Rodrigesning yangi prezidentligi ostida ham repressiya mexanizmlari faqat “mutatsiyaga uchrab” yangi realitiga moslashmoqda. Kintero taʼkidlaganidek, “Aholi uzoq yillik bosim va zo‘ravonlik haqiqatan ham tugaganiga ishonishi uchun ancha chuqurroq va barqarorroq o‘zgarishlar talab etiladi”.

Миссия по установлению фактов Организации Объединенных Наций (ООН) пришла к выводу, что в Венесуэле «нет признаков структурных реформ или изменений» для улучшения ситуации с правами человека. Этот вывод свидетельствует о том, что, несмотря на смещение лидера страны в январе, фактически ничего не изменилось.
Член миссии Мария Элоиса Кинтеро в своем выступлении перед Советом ООН по правам человека поставила под сомнение, будет ли руководство Венесуэли привлечено к ответственности за нарушения прав человека. Она также указала на продолжающиеся злоупотребления при правительстве временного президента Дельси Родригес, вступившей в должность 5 января.
Кинтеро отметила, что «гражданское и демократическое пространство остается серьезно ограниченным. Организации гражданского общества, немногие оставшиеся независимые СМИ и политические деятели продолжают сталкиваться с нападениями, преследованиями или запугиваниями». Она добавила, что «перспективы полных гарантий, необходимых для свободных и демократических выборов, остаются отдаленными».
По данным миссии, с января было задержано не менее 87 человек, включая 14 журналистов, временно взятых под стражу во время освещения инаугурации Родригес, и 27 человек, арестованных за празднование падения ее предшественника Николаса Мадуро. Кроме того, по меньшей мере 15 из недавних арестов касались детей.
В докладе подчеркивается, что механизмы репрессий при новом президентстве Родригес лишь «мутируют», приспосабливаясь к новой реальности. Кинтеро предупредила, что «требуются гораздо более глубокие и устойчивые преобразования, чтобы население могло доверять, что долгие годы репрессий и насилия действительно подошли к концу».