Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Mehnat inspeksiyasi boshlig‘i Nilufar Amanniyazova 12-mart kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Enter Engineering va unga aloqador 34 ta korxonadan 12,7 mingdan ortiq xodimning 450 mlrd so‘m ish haqi undirib berilganini ma’lum qildi. Bu mablag‘ ishchilarning 4-6 oylik maoshlarini tashkil etadi.
Jurnalistlar tadbirkor Baxtiyor Fozilovga tegishli Enter Engineering, Eriell va Saneg kabi kompaniyalarda ishchilarga oylab maoshlar berilmaslik muammosi 3-4 yildan buyon OAVda muntazam yoritilib kelinayotganini, ammo vazirlikning uzoq vaqt davomida hech qanday javob bermaganini ta’kidladi. Mart oyi boshida hukumat qarzlarni yopish uchun Fozilovning aktivlarini sotish rejasini e’lon qilgach, Mehnat inspeksiyasining faollashgani ham savol tug‘dirdi.
Vazirlik matbuot kotibi Gulnoza Alimova Mehnat inspeksiyasining sanab o‘tilgan tashkilotlar bo‘yicha bayonot berganini, ammo bu “negativ axborotlar” fonida jamoatchilik uchun kam bo‘lib tuyulishi mumkinligini aytdi. U vazirlikning rasmiy kanallari orqali munosabatlar, obyektlar soni va tekshirilish muddatlari bilan muntazam ma’lumot berilayotganini qo‘shimcha qildi.
Amanniyazovaning so‘zlariga ko‘ra, Enter Engineering kompaniyasida ish haqi qarzdorligi bo‘yicha tekshiruvlar ommaviy axborot vositalarida yoritilmasa ham muntazam o‘tkazilib kelinadi. 2025-yilda ham kompaniya ishchilari murojaatlari asosida tekshiruvlar o‘tkazilib, undiruv va ma’muriy javobgarlik choralari ko‘rilgan. U undiruv har bir tashkilotning moliyaviy holatiga bog‘liq bo‘lishini, agar mablag‘lar mavjud bo‘lmasa, sudga da’vo arizalari kiritilishini qayd etdi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri o‘rinbosari Ra’no Turdiboyeva Mehnat inspeksiyasining Soliq qo‘mitasi bilan birgalikda fuqarolarning ish haqlarini undirish borasida “xavfni tahlil qilish” tizimi orqali o‘rganish ishlarini olib borayotganini aytdi. U inspeksiyaning hech qachon harakatsizlik qilmaganini, lekin to‘g‘ridan-to‘g‘ri borib, xohlagan tadbirkorni tekshira olmasligini, buning o‘z tartibi borligini ta’kidladi.
Enter Engineering, Eriell va Saneg (shuningdek, tadbirkor Baxtiyor Fozilovga aloqador bo‘lgan boshqa ko‘plab kompaniyalar) xodimlari ish haqi bir necha oylab kechiktirilayotgani haqida muntazam ravishda xabar berib keladi. Internetda ish haqi to‘lanishini talab qilayotgan ishchilarning foto va videolari bir necha bor tarqalgan. 2024-yil iyun oyida Gazeta xodimlarning bu kabi kechikishlar haqidagi hikoyalarini e’lon qilgandi.
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston hukumati 38,7 ming xodim oldidagi ish haqi bo‘yicha qarzlarni, shuningdek, budjet va banklar oldidagi majburiyatlarni to‘lash uchun Enter Engineering, Eriell va Saneg aktivlarini sotishni rejalashtirmoqda.

На пресс-конференции 12 марта начальник Государственной инспекции труда при Министерстве сокращения бедности и занятости Нилуфар Аманниязова сообщила, что с Enter Engineering и 34 связанных с ней предприятий взыскано 450 млрд сумов заработной платы для более чем 12,7 тысяч сотрудников. Эти средства составляют 4-6-месячную зарплату работников.
Журналисты отметили, что проблема невыплаты зарплат в течение месяцев на предприятиях бизнесмена Бахтиёра Фозилова, таких как Enter Engineering, Eriell и Saneg, регулярно освещается в СМИ уже 3-4 года, но министерство долгое время не давало ответа. Активизация Трудовой инспекции после объявления правительством в начале марта плана продажи активов Фозилова для погашения долгов также вызвала вопросы.
Пресс-секретарь министерства Гульноза Алимова заявила, что Инспекция труда дала разъяснения по указанным организациям, но на фоне «негативной информации» это может показаться общественности недостаточным. Она добавила, что через официальные каналы министерства регулярно предоставляются комментарии с указанием количества объектов и сроков проверок.
По словам Аманниязовой, проверки по задолженности по зарплате в компании Enter Engineering проводятся регулярно, даже если они не освещаются в СМИ. В 2025 году также проводились проверки на основе обращений работников компании, принимались меры по взысканию и административной ответственности. Она отметила, что взыскание зависит от финансового состояния каждой организации, и если средства отсутствуют, подаются исковые заявления в суд.
Заместитель министра сокращения бедности и занятости Раъно Турдибоева сообщила, что Государственная инспекция труда совместно с Налоговым комитетом проводит работу по изучению взыскания зарплат граждан через систему «анализа рисков». Она подчеркнула, что инспекция никогда не бездействовала, но не может проверять любого предпринимателя напрямую, так как для этого есть установленный порядок.
Сотрудники Enter Engineering, Eriell и Saneg (а также многих других компаний, связанных с бизнесменом Бахтиёром Фозиловым) регулярно сообщают о задержках зарплаты на несколько месяцев. В интернете несколько раз распространялись фото и видео работников, требующих выплаты зарплаты. В июне 2024 года Gazeta публиковала рассказы сотрудников о подобных задержках.
Как сообщалось ранее, правительство Узбекистана планирует продать активы Enter Engineering, Eriell и Saneg для погашения задолженности по зарплате перед 38,7 тысячами сотрудников, а также обязательств перед бюджетом и банками.