Toshkent viloyati, Buka tumanida soliq xizmati bosh inspektori o‘z lavozimidan foydalanib, mahalliy fermerga moliyaviy muammolarini hal qilishda yordam berishni va‘da qilgan. Fermer xo‘jaligi, asosan, paxta va don yetishtirish bilan shug‘ullanib, soliq qarzi bo‘yicha 165,6 million so‘m miqdorida qarzdor edi.
Inspektor fermerga, viloyat soliq boshqarmasidagi hamkasbi orqali bu qarzni to‘lash muddatini uzaytirish bo‘yicha kelishuvga erishishini aytgan. Ushbu vositachilik xizmati uchun soliq xodimi fermerdan 10 million so‘m talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura departamenti operativ xodimlari jinoyatchini o‘z xizmat kabinetida pulni qabul qilish paytida qo‘lga olganlar. Ushbu harakatlar davlat xizmatchisining lavozim vakolatlarini suiiste’mol qilish va korrupsiyaga aloqadorligini ko‘rsatdi.
Bosh inspektor nisbida O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 211-moddasi orqali 28-moddasi (poraxo‘rlikda ishtirok etish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. U hibsga olingan va hozirda tergov ishlari olib borilmoqda, bu O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashning davom etayotgan sa’y-harakatlarini aks ettiradi.

В Букинском районе Ташкентской области главный инспектор налоговой службы, злоупотребляя служебным положением, пообещал местному фермеру помощь в решении финансовых проблем. Фермерское хозяйство, специализирующееся на выращивании хлопка и зерна, имело задолженность по налогам в размере 165,6 миллионов сумов.
Инспектор заверил предпринимателя, что через своего коллегу в областном налоговом управлении сможет договориться о продлении срока выплаты этого долга. За свои посреднические услуги представитель ведомства потребовал 10 миллионов сумов, что является явным проявлением коррупционной деятельности.
Оперативники Службы государственной безопасности и Департамента при Генеральной прокуратуре задержали злоумышленника с поличным непосредственно в его служебном кабинете в момент получения денег. Этот инцидент подчеркивает системные проблемы в борьбе с коррупцией на местном уровне.
В отношении главного инспектора возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. К задержанному применена мера пресечения в виде заключения под стражу, в настоящее время проводятся следственные действия, что отражает продолжающиеся усилия властей по противодействию коррупции.