Jizzax viloyatida interaktiv doskalar xaridi bo‘yicha kelishuvda firibgarlikka urinishda gumonlanib, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Paxtakor tuman bo‘limi katta tezkor vakili ushlangan. Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu xodim maktab direktori va oldindan sudlangan tanishi bilan til biriktirib, tadbirkordan 85 million so‘m talab qilgan.
Ma’lum qilinishicha, departament xodimi shaxsiy manfaat yo‘lida muqaddam sudlangan 37 yoshli tanishi bilan birga texnika ta’minoti bilan shug‘ullanuvchi MCHJ ish boshqaruvchisining ishonchiga kirgan. Ular mazkur MCHJ bilan Jizzax shahar maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi o‘rtasida 20 dona interaktiv doska xaridi bo‘yicha elektron do‘kon orqali tuziladigan shartnomada g‘oliblikni ta’minlab berishni va’da qilgan. Shuningdek, doskalarni qimmat narxda sotish imkonini yaratib berishni aytib, buning evaziga tadbirkordan 85 mln so‘m talab qilgan.
Tekshiruvlarga ko‘ra, departament xodimi xizmat mavqeidan foydalanib, asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib berishni rejalashtirgan. Bu holat davlat xizmatchilarining o‘z lavozimlarini suiiste’mol qilish tendentsiyasini yana bir bor ko‘rsatib berdi.
DXX xodimlari tomonidan prokuratura organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda dastlab 37 yoshli fuqaro 85 mln so‘mni olgan vaqtida ushlangan. Keyinchalik tezkor tadbir davomida ushbu mablag‘ning 30 mln so‘mini departament xodimi maktab direktori bilan birga o‘z yashash xonadoni oldida olgan paytida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Jizzax viloyati prokuraturasi tomonidan holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. IJQKD Paxtakor tuman bo‘limi katta tezkor vakili hamda maktab direktoriga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda, bu esa korrupsiyaga qarshi kurashda davlatning qat’iyatini namoyish etadi.

В Джизакской области задержан старший оперативный уполномоченный районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями по подозрению в попытке мошенничества при соглашении о закупке интерактивных досок. По данным Службы государственной безопасности (СГБ), сотрудник, как утверждается, сговорился с директором школы и ранее судимым знакомым, чтобы потребовать 85 миллионов сумов у предпринимателя.
Сообщается, что сотрудник департамента вместе со своим 37-летним знакомым, ранее осуждённым за личные интересы, вошёл в доверие к руководителю ООО, занимающегося техническим обеспечением. Они обещали обеспечить победу этой компании в тендере на закупку 20 интерактивных досок между отделом дошкольного и школьного образования города Джизак и электронным магазином. Кроме того, они якобы предложили возможность продажи досок по завышенной цене, потребовав за это 85 млн сумов от предпринимателя.
По данным проверки, сотрудник департамента, используя своё служебное положение, планировал провести интерактивные доски, фактическая стоимость которых составляет 15,2 млн сумов, по цене 25 млн сумов. Этот случай вновь подчёркивает тревожную тенденцию злоупотребления должностными полномочиями среди государственных служащих.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ совместно с органами прокуратуры, сначала был задержан 37-летний гражданин в момент получения 85 млн сумов. Позже, в ходе продолжения операции, 30 млн сумов из этих средств были изъяты с вещественными доказательствами, когда сотрудник департамента получал их вместе с директором школы у своего жилого дома.
Прокуратурой Джизакской области по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса (мошенничество). К старшему оперативному уполномоченному районного отдела ИДКБ и директору школы применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время проводятся следственные действия, что демонстрирует решительность властей в борьбе с коррупцией.