Operatsiya Ichki ishlar vazirligining Operativ qidiruv departamenti tomonidan "Xavfsiz va sog‘lom mamlakat" respublika profilaktika tadbirlari doirasida amalga oshirildi. Tezkor ma'lumot vazirlikning ishonch telefonlari orqali kelgan murojaatlar asosida olingan.
Tergov shuni aniqladiki, jinoyat sxemasining tashkilotchisi 34 yoshli erkak bo‘lib, u ilgari firibgarlik, o‘g‘irlik va hujjatlar soxtalashtirish uchun sudlangan. U o‘ziga kerakli xulosalar chiqarmasdan, yana to‘rt nafar 26 yoshdan 46 yoshgacha bo‘lgan sheriklarini noqonuniy faoliyatga jalb qilgan.
Guruhning jinoyat sxemasi puxta o‘ylangan: a'zolar uy egalaridan kvartirani rasmiy ravishda ijaraga olgan, so‘ngra ularni xabardor qilmasdan, mulk huquqiga oid soxta hujjatlar to‘plamini tayyorlagan va ob'ektlarni hech narsadan shubhalanmaydigan mijozlarga sotishga qo‘ygan.
Firibgarlarning maqsadlaridan biri Mirabad tumanidagi Nukus ko‘chasidagi 95 kvadrat metrlik kvartira bo‘lgan. Jinoyatchilar xaridor bilan kvadrat metriga 1 300 dollardan kvartirani sotish bo‘yicha og‘zaki kelishuvga erishgan. Yakka saroy tumanidagi notarius idorasida operativ xodimlar guruhning barcha besh a'zosini 110 ming dollar olayotgan paytda qo‘lga olgan.
Hozirda ushlanganlarga nisbatan 168-moddaning 4-qismi ("Tashkilotlangan guruh tomonidan amalga oshirilgan, alohida katta miqdordagi firibgarlik") bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar qamoqqa olingan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar fuqarolarni ko‘chmas mulk bitimlarini amalga oshirishda maksimal ehtiyotkorlikni ko‘rsatishga va notanish shaxslarning og‘zaki va'dalariga ishonmaslikka chaqiradi. Barcha shubhali holatlar yoki noqonuniy harakatlar haqida Ichki ishlar vazirligining ishonch telefonlari orqali darhol xabar berishni so‘rashadi.

В Ташкенте пресечена деятельность организованной преступной группы, участники которой продавали арендованные квартиры по поддельным документам. Злоумышленники были задержаны с поличным в момент оформления сделки на сумму более 100 тысяч долларов.
Операция была проведена сотрудниками Департамента оперативного розыска МВД в рамках республиканских профилактических мероприятий "Безопасная и здоровая страна". Поводом для расследования послужила оперативная информация, поступившая на телефоны доверия колл-центра ведомства.
Следствие установило, что организатором преступной схемы выступил 34-летний мужчина, ранее уже судимый за мошенничество, кражу и подделку документов. Не сделав для себя должных выводов, он привлек к незаконной деятельности еще четырех сообщников в возрасте от 26 до 46 лет.
Преступная схема группы была тщательно продумана: участники банды официально арендовали жилье у владельцев, после чего втайне от них изготавливали пакет фальшивых документов на право собственности и выставляли объекты на продажу ничего не подозревающим клиентам.
Одной из целей мошенников стала квартира площадью 95 квадратных метров на улице Нукус в Мирабадском районе. Злоумышленники достигли устной договоренности с покупателем о продаже недвижимости по цене 1 300 долларов за квадратный метр. Развязка наступила в нотариальной конторе Яккасарайского района, где оперативники задержали всех пятерых участников группы в момент получения 110 тысяч долларов.
В настоящее время в отношении задержанных возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 168 ("Мошенничество в особо крупном размере, совершенное организованной группой"). Подозреваемые взяты под стражу.
Правоохранительные органы призывают граждан проявлять максимальную бдительность при совершении сделок с недвижимостью и не доверять устным обещаниям незнакомых лиц. Обо всех подозрительных случаях или неправомерных действиях просят незамедлительно сообщать по телефонам доверия МВД.