O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev xalqimizning mehribonlik, rahmdillik, bag‘rikenglik va saxiylik kabi oliy fazilatlarini namoyish etib, shuningdek, davlatimiz olib borayotgan gumanitar siyosatni amaliy tasdiqlash maqsadida, Navro‘z va Ramazon hayiti arafasida “Jazosini o‘tayotgan, qilgan ishidan samimiy tavba qilgan va tuzatish yo‘lida mustahkam turgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi. UzA agentligi xabar berishicha, bu qaror O‘zbekiston Konstitutsiyasining 109-moddasi 23-bandiga asosan qabul qilingan.
Farmonga muvofiq, 392 nafar shaxs afv etildi. Ulardan 223 nafari asosiy jazodan to‘liq ozod qilindi, 82 nafari shartli ravishda muddatidan oldin ozod etildi, 34 nafari uchun ozodlikdan mahrum qilish jazosi yengillashgan jazo bilan almashtirildi. Bundan tashqari, 53 kishiga ozodlikdan mahrum qilish muddati qisqartirildi.
Afv etilganlar orasida 3 nafar chet el fuqarosi, 26 nafar ayol, 14 nafar 60 yoshdan oshgan erkak, 166 nafar yoshlar, shuningdek, taqiqlangan tashkilotlar faoliyatida qatnashgan 24 nafar shaxs bor. Bu raqamlar afv qilish jarayonida turli ijtimoiy guruhlarni qamrab olishga qaratilgan ehtiyotkor yondashuvni ko‘rsatadi.
Farmonni amalga oshirish uchun mas’ul vazirlik va idoralarga afv etilgan shaxslarni oilalari va yaqinlariga qaytarish, ularning ijtimoiy hayatga moslashishiga, foydali mehnat bilan shug‘ullanishiga, sog‘lom turmush tarzini yo‘lga qo‘yishiga va jamiyatda munosib o‘rin topishiga ko‘maklashish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi. Bu chora-tadbirlar afv etilganlarning qayta integratsiyasini ta’minlashga qaratilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, проявляя благородные качества, такие как доброта, милосердие, толерантность и великодушие, присущие народу, а также в качестве практического подтверждения гуманитарной политики государства, подписал Указ «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание, искренне раскаявшихся в содеянном и твёрдо вставших на путь исправления» накануне всенародного праздника Навруз и священного праздника Рамазан-хайит. Как сообщает УзА, этот документ основан на пункте 23 статьи 109 Конституции Узбекистана.
Согласно указу, помилованы 392 лица. Из них 223 полностью освобождены от основного наказания, 82 освобождены условно-досрочно, 34 лицам наказание в виде лишения свободы заменено на более мягкое. Кроме того, 53 лицам сокращены сроки лишения свободы. Эти меры отражают индивидуальный подход к каждому случаю в рамках помилования.
Среди помилованных 3 иностранных гражданина, 26 женщин, 14 мужчин старше 60 лет, 166 молодых людей, а также 24 лица, участвовавшие в деятельности запрещённых организаций. Данные показывают, что акт помилования охватывает различные социальные группы, включая уязвимые категории и тех, кто был вовлечён в экстремистскую деятельность.
Для исполнения указа ответственным министерствам и ведомствам даны поручения по возвращению помилованных в семьи, оказанию содействия в адаптации к социальной жизни, занятии полезным трудом, налаживании здорового образа жизни и обретении достойного места в обществе. Эти шаги направлены на обеспечение успешной реинтеграции освобождённых лиц и предотвращение рецидивов.