Toshkent shahrida kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalar olib borgan ikki kishi qo‘lga olindi. Toshkent shahar Ichki ishlar boshqarmasi ma'lumotlariga ko‘ra, noqonuniy kriptoayirboshlash operatsiyalari umumiy summasi 793 ming AQSh dollarini tashkil etgan.
Gumonlanuvchilarning turar joylarida o‘tkazilgan tintuv paytida kompyuter texnikasi va pul mablag‘larini chiqarish uchun foydalanilgan 200 dan ortiq bank kartalari musodara qilindi. Kiberjinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi tomonidan aniqlanishicha, bu faoliyat 2025-yil iyul oyidan boshlab amalga oshirilgan.
Gumonlanuvchilar tegishli davlat litsenziyasiga ega bo‘lmagan holda, ixtisoslashgan internet platformalari orqali kriptoaktivlarni sotib olish va sotish bilan shug‘ullangan. Tranzaksiyalarni amalga oshirish uchun maxsus dasturiy ta'minot va ko‘plab bank vositalaridan foydalanilgan.
"Xavfsiz va sog‘lom mamlakat" profilaktika dasturi doirasida o‘tkazilgan operativ tadbir paytida operativ xodimlar katta miqdordagi texnika vositalarini topdilar. Kompyuterlarga qo‘shimcha ravishda, 22 ta mobil telefon, 3 ta SIM-karta va 229 ta bank kartasi musodara qilindi. Barcha moddiy dalillar ish materiallariga qo‘shildi.
Ushbu fakt bo‘yicha 278-8-moddaga ("Kripto-aktivlar bilan noqonuniy operatsiyalar") muvofiq jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Hozirgi vaqtda jinoyat sodir etilishining barcha holatlari va mumkin bo‘lgan hamkorlarni aniqlash uchun tergov harakatlari olib borilmoqda.

В столице Узбекистана задержаны двое мужчин, организовавших незаконный оборот криптоактивов в особо крупном размере. По данным ГУВД Ташкента, общая сумма операций нелегального криптообменника составила 793 тысячи долларов США.
В ходе обысков по месту жительства подозреваемых изъята компьютерная техника и более двухсот банковских карт, использовавшихся для вывода денежных средств. Управлением по борьбе с киберпреступлениями ГУВД установлено, что деятельность велась с июля 2025 года.
Подозреваемые осуществляли куплю-продажу криптоактивов через специализированные интернет-площадки, не имея при этом соответствующей государственной лицензии. Для проведения транзакций применялось специальное программное обеспечение и многочисленные банковские инструменты.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в рамках профилактической программы "Безопасная и здоровая страна", оперативники обнаружили внушительный арсенал технических средств. Помимо компьютеров, были изъяты 22 мобильных телефона, 3 SIM-карты и 229 банковских карт. Все вещественные доказательства приобщены к материалам дела.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 278-8 ("Незаконный оборот крипто-активов"). В настоящее время проводятся следственные действия для установления всех обстоятельств совершения правонарушения и возможных соучастников.