Harbiy mojarolar va an’anaviy savdo yo‘llarining buzilishi fonida rivojlangan mamlakatlar ichki muammolarga ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Bu holat O‘zbekiston kabi rivojlanayotgan mamlakatlarga investitsiyalar oqimini kamaytirish xavfini keltirib chiqarishi mumkin. EUROUZ assotsiatsiyasining “O‘zbekistonning iqtisodiy sharhi — 2026” tadbirida xalqaro moliya institutlari ekspertlari bu masalaga javob berishdi.
Yevropa investitsiya banki (YeIB) mintaqaviy idorasi rahbari Olive Kueni ta’kidlashicha, Yevropa institutlari Yevropa Ittifoqidan tashqaridagi faoliyatini to‘xtatishni rejalashtirmayapti. Uning so‘zlariga ko‘ra, YeIB O‘zbekistonda Markaziy Osiyoni qamrab oladigan mintaqaviy vakolatxonasini ochish rejalarini amalga oshirayotgani uzoq muddatli hamkorlikni tasdiqlaydi. Bank Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi 12 milliard yevrolik loyihalar paketini moliyalashtirishda ishtirok etadi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi katta iqtisodchisi Pinar Yashar global noaniqlik va resurslarning cheklanganligi sharoitida xalqaro institutlar tanlab harakat qilishini ta’kidladi. Uning fikricha, O‘zbekiston makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlagan va islohotlarni davom ettirgan holda, investorlar uchun ajralib turadigan davlatlardan biridir. Ekspert O‘zbekistonni “Markaziy Osiyoda porlayotgan yulduz” deb atab, uning demografik va bozor salohiyatini qayd etdi.
Biroq, Pinar Yashar ogohlantirishicha, O‘zbekiston investitsiya muhitini yaxshilash, bozor iqtisodiyotiga o‘tish va investorlar himoyasini kuchaytirishda davom etishi kerak. Agar bu yo‘ldan chetga chiqilsa, rivojlangan iqtisodiyotlarning e’tibori kamayishi mumkin. Shu bilan birga, global mojarolar va ichki ustuvorliklar tufayli investitsiyalar oqimining sekinlashishi xavfi saqlanib qolmoqda.

На фоне военных конфликтов и нарушения традиционных торговых путей развитые страны всё больше сосредотачиваются на внутренних приоритетах. Эта ситуация может привести к снижению потока инвестиций в развивающиеся страны, такие как Узбекистан. На мероприятии ассоциации EUROUZ «Экономический обзор Узбекистана — 2026» эксперты международных финансовых институтов ответили на этот вопрос.
Глава регионального офиса Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Олив Кюэни подчеркнул, что европейские институты не планируют прекращать деятельность за пределами Европейского союза. По его словам, ЕИБ открывает региональное представительство в Узбекистане, охватывающее всю Центральную Азию, что подтверждает долгосрочное партнёрство. Банк участвует в финансировании пакета проектов ЕС в Центральной Азии на 12 миллиардов евро.
Главный экономист представительства Всемирного банка в Узбекистане Пинар Яшар отметил, что в условиях глобальной неопределенности и ограниченности ресурсов международные институты могут действовать более избирательно. По её мнению, Узбекистан, обеспечив макроэкономическую стабильность и продолжая реформы, выделяется среди стран, привлекательных для инвесторов. Эксперт назвала Узбекистан «восходящей звездой Центральной Азии», отметив его демографический и рыночный потенциал.
Однако Пинар Яшар предупредила, что Узбекистан должен продолжать улучшать инвестиционный климат, переход к рыночной экономике и усиление защиты инвесторов. Если страна отклонится от этого пути, внимание развитых экономик может ослабнуть. При этом риск замедления инвестиционных потоков сохраняется из-за глобальных конфликтов и внутренних приоритетов развитых стран.